?Bülent abi? mi, ?Penaltı abi? mi?

Tribündeki yandaş grubunun henüz oynanmadan ?yengi? çarpısı attığı doksan dakikalar genelde teknik kadrolar ile futbolcuların karşısına ?sorun? olarak çıkar, elbette favori ekipler için.

Tribündeki yandaş grubunun henüz oynanmadan ‘yengi’ çarpısı attığı doksan dakikalar genelde teknik kadrolar ile futbolcuların karşısına ‘sorun’ olarak çıkar, elbette favori ekipler için. Ne var ki, dün gece ‘Şablon’ farklılık içerdi. Fenerbahçe çok mu iyi oynadı? Antalyaspor çok mu kötü? Konuk ekip, bana göre ‘kötü’nün de ötesindeydi. Sahadaki dizilimi akılcıydı ancak uygulamada hayal kırıklığı yarattı Mehmet Özdilek’in takımı. Ertuğrul Arslan sakatlanıp yerini Volkan Altın’a bırakana kadar Antalyaspor’un oyun akışını belirleyen isim savunmanın sağında görev yapan Sedat Ağçay oldu.
Antalyaspor’un bu düzlem ile değil gol atması, rakip ceza alanına girmesi dahi başarı sayılmalıydı. Sağdan Ali Zitouni, ortadan Djiehoua ile Pavel Straka, soldan da Abdullah Çetin’in desteği ile hücumdaki sayısal üstünlüklerini karşılaşma boyunca değerlendiremediler. Bunun iki nedeni
vardı. Bireysel beceri yoksunluğu ve orta alanın salt Volkan Arslan’a bırakılması. Volkan Arslan bu ‘rehavetin’ getirisi olarak gördüğü ikinci sarı kartla oyun dışı kalırken ki, aslında Josico’ya attığı tekme ‘direkt’ kırmızıydı, takımını eksik bıraktı sahada.
Güiza ile golü erken bulan Fenerbahçe karşılaşma boyunca rahattı, İspanyol futbolcunun kanıksanan tüm becerisizlikliğine karşın! Kanatlarda Kazım ile Uğur Boral, ortada da Alex ile Emre Belezoğlu oynarken, Fenerbahçe’nin daha fazla gol bulacağını varsaymıştım ancak hesaba katamadığım Alex’in isteksiz ve özensiz oyunu oldu. Bu nedenle de yerini Deivid’e bıraktı Alex ve Fenerbahçe’nin oyunu bu değişim ile olumluluk içermeye başladı.
Deivid oyuna girdi kısa süre sonra Lugano ile ikinci gol geliverdi. Görünen o ki, Alex bu aralar ‘eskisi’ gibi oynama yanlısı değil!
Bu arada rüzgâr sert ve soğuk eserken epey bocaladık önümüzdeki minik monitöre bakarak! ‘Maskeli’ Yalçın Ayhan’ın Güiza’yı formasından çekmesi ‘penaltı mıydı değil miydi?’ tartışması, bizi gülümsetti. Nedeni de, yan hakem Alpaslan Dedeş’in mikrofonu ile orta hakem Bülent Yıldırım’a söylediği cümle oldu. Önümüzdeki monitöre bakarak ‘dudak okumaya’ çabaladık ama çıkamadık işin içinden! Dedeş ne dedi?  ‘Bülent abi’ mi, yoksa ‘penaltı abi’ mi?
Fenerbahçe’nin dün gece Antalyaspor karşısında penaltıya gereksinimi yoktu.
Ellerini kollarını sallayarak oynadılar rahat ve hakları olan yenginin sahibi oldular. Djiehoua ‘o golü’ atabilseydi ne olurdu? Değişen bir şey olmazdı. Oyun bir süre eşitlikle sürer ardından Fenerbahçe bir gol daha bulurdu. Neden mi? Dün geceki Antalyaspor’u ligde yenemeyecek takım yok da ondan...