?Çarşı? uyuma, taraftara sahip çık

Öyle ya, yıllarca bağırmadı mı ve de başı sıkıştığı anlarda bağırmaya devam etmiyor mu tribünler, avaz avaz; "Yönetim uyuma, taraftara sahip çık...

Öyle ya, yıllarca bağırmadı mı ve de başı sıkıştığı anlarda bağırmaya devam etmiyor mu tribünler, avaz avaz; “Yönetim uyuma, taraftara sahip çık...” Tribündeki yandaş aşamadığı sorun ile karşı karşıya kalınca ki, bu genelde emniyet gücünün ‘müdahalesi’ olur, olayın vuku bulduğu tribünden o ‘malum’ ses yükselir: “Yönetim uyuma taraftara sahip çık...” Yandaş grubu ile uyum sağlama görevini üstlenen ‘yönetici’ de ivedi olarak devreye girer ve “Bizim çocukları hırpalanmayın” ricasında bulunur, devlet erkanının üst mevkisindeki kişiden, tabii ki usturubu ile... Beşiktaşlı fanatiklerin Fenerbahçe derbisi öncesi ve sonrası ‘eylemlerine’ televizyon ekranlarından tanıklık edince, onlara seslenme gereksinimi  duydum: “Çarşı uyuma, taraftara sahip çık!”
Ama sakın ola ki, başka kimse ya da kimsecikler bulamadığın için seslendiğim yanılgısına düşmesin ‘Çarşı’ sakinleri!.. Tribün önderi oldukları, sosyal mesajlarının çoğu kez yerine ulaşıp gündeme damga vurması, ama daha da önemlisi ‘Beşiktaş’ın ‘öz’ yandaşı olduklarını savunmaları, seslenmemin nedenini oluşturmakta. Futbol duayeni Liverpool’un yandaşlarını, o muhteşem ‘desteğe’ hayran bırakan tribünler bence silkinmeli ve futbol teröristlerini en kısa sürede uyarmalı.
Fenerbahçe derbisi öncesi sınırlı sayıdaki bilet satışa çıkıyor, sıradakilerin içinden bir futbol ‘teröristi’ cebinden bıçağını çıkarıp rastgele sallıyor.
Bıçak kime gelecek veya kimi nasıl yaralayacak farkında ve haliyle umurunda da değil. Fenerbahçe derbisi bitiyor Beşiktaş yandaşı çarşı içinde dolanırken içlerinden bir tanesi silahı ile polisi elinden yaralıyor. Bu futbol teröristlerine değil yönetim, kimsecikler sahip çıkmaz, tribünler bile! Yandaş başı sıkıştığı anda uyuyan yönetimi uyandırmaya çabalıyor, peki yöneticiler futbol teröristlerini bu uykudan nasıl uyandıracak?
Süleyman Seba sonrası değişim, salt kulüp yönetimi ve politikasında yaşanmadı, kaçınılmaz sondan; tribünlerde payını aldı doğal olarak. Yaratıcılıkları ile futbol sevgisinden yoksunları dahi kendisine hayran bırakan Beşiktaş yandaşının süreç içinde profili değişkenlik gösterdi. Gitti tribünlerin ‘efendileri’, geldi ‘hırçınları!’ ‘Çarşı’ya seslenişimin sebebi de bu zaten.Bulduğunuz her fırsatta, tribünleri yönlendirdiğinizin altını çizdiğinize göre, ‘Beşiktaşlı’ kisvesine sığınarak cebinden bıçağını çıkarıp şuursuzca sallayan, belinden silahını çekerek polise ateş edebilme cesaretini gösteren futbol teröristlerini nasıl ‘durdurmayı’ tasarlıyorsunuz?
Bu konuda bir planınız ve yaptırım gücünüz var mı? Siz ki, ‘her şeye karşı’ olmanın gururunu yaşar ve övünürsünüz, yoksa ‘bizden’ düz mantığının ardına sığınıp futbol teröristlerini durdurmaya çalışmayacak mısınız?
Zaman zaman bağırırsınız; “Ayağa kalkmayan Fenerli olsun...” Sloganınızı; “Bıçak sallayan, silah çeken Beşiktaşlı olmasın” şeklinde değiştirmeyi düşünüyor musunuz? ‘Öz’ Beşiktaşlılar olarak, yönetimi uyarmak sizin insiyatifinizde. Benim yapmam gereken ise, sizlerin dikkatini çekebilmek! ‘Çarşı uyuma taraftara sahip çık...” Aksi takdirde, Beşiktaş yandaşının profili belleklere farklı kazınacak. Oysa eskiler biliyor ki, Beşiktaş yandaşı kültürlüdür, duyarladır, yaratıcıdır. Gerisi sizlere kalmış!