Ertuğrul Sağlam ile olmazzzz!

Beşiktaşlı neye üzülsün? Metalist Kharkiv?in evinde, kendi yandaş grubu önünde ilk on dakikalık zaman dilimi içinde gol bulmasını bekliyordum. Altı dakikalık bir gecikme ile geldi...

Beşiktaşlı neye üzülsün? Metalist Kharkiv’in evinde, kendi yandaş grubu önünde ilk on dakikalık zaman dilimi içinde gol bulmasını bekliyordum. Altı dakikalık bir gecikme ile geldi beklenen gol Coelho’dan, hem de ne gol... Coelho’nun orta sahadan yaptığı sert vuruşta topun kalesine girmesine engel olamayan Hakan Arıkan belki de Beşiktaş formasını giyenlerin içinde, dün gece en çok çabalayanıydı. Deviç’in golünde, Coelho’nun farkı üçe çıkaran sayısında ve dördünce golde Hakan’ın performansına kim dil uzatabilir?
Ancak başa dönmeli kanımca. Ukrayna ekibinin İstanbul’da neler yaptığını anımsa-
malı! İlk maçın hakemi Martin Ingvarsson, Kharkiv’in ‘bariz’ penaltısını verdi mi? Rüştü’nün koruduğu kalenin direklerini top iki kez dövdü mü? Bir sıfırlık yenginin ardından teknik direktörü, menajeri, yöneticisi, başkanı; “UEFA Kupası’nda final oynayacağız’ dedi mi? Oynanan beş lig maçının ardından Ertuğrul Sağlam ‘en başarılı’ teknik adam ilan edildi mi?
Ukrayna deplasmanına gidiyorsun, başına ne geleceğini futboldan azıcık anlayan bile kestirebiliyor ama sen kalkıyorsun İbrahim Toraman’dan medet umuyorsun! İbrahim Toraman ile İbrahim Üzülmez, ‘ceza’ olayının ardından Beşiktaş’taki misyonlarını tamamlamışlardır. Her ikisinin de psikolojisi Beşiktaş’ta futbol oynamaya elverişli olamaz ki, bu son derece doğal. Yunanlıların ‘Ti’ye aldığı Seriç’in savunmada kurtarıcı olmasını bekliyorsun! Gökhan Zan’ın sadece ulusal takımda özveriyle oynadığını unutuyorsun.
Ali Tandoğan’ı sahaya sürmeyip, en büyük silahın Holosko’yu sağ kanatta ileri geri koşturuyorsun. Sonra da, oturup ‘ahkâm’ kesiyorsun! Ertuğrul Sağlam, dilim varmıyor ancak bu kadro; deneyimli, uluslararası tanınırlığa sahip bir teknik adamın elinde olsa, neler olur biliyor musun? İbrahim Toraman’ı alıp yerine Serdar Özkan’ı sahaya sürmez emin ol ‘o’ teknik adam. Zira, böyle önemli bir maça İbrahim Toroman ile başlamaz!
İki farkla yenik durumdayken Holosko’yu kulübeye çekip Mert Nobre’yi oyuna sokmaz, çünkü Holosko sahada kalır! Beşiktaş’ta tüm sorumluluk Ertuğrul Sağlam’a mı ait, elbette ki, ‘hayır.’ Asıl suçlu; Yıldırım Demirören’i başkan seçen kongre üyeleri! Ertuğrul Sağlam’ın Beşiktaş’ın teknik direktörü olamayacağını savunurken beni ‘önyargılı’ olmakla itham edenler şimdi teknik adam arayışına başlayabilirler! Ancak bu Beşiktaş gerçeğini değiştirmez. Yıldırım Demirören’den başkan, Ertuğrul Sağlam’dan teknik direktör olmaz. Elbette Beşiktaş’a!.. Beşiktaş bu ikili ile Süper Lig’de şampiyon olsa ne olur, olmasa ne olur...