Ertuğrul Sağlam?ı anlamak güç

Ertuğrul Sağlam, ?İnadım inat mı? diyor yoksa, ?Ben bu işi biliyorum mu? açıkçası anlayamadım, belki de anlamaya çalışmadım!

Ertuğrul Sağlam, ‘İnadım inat mı’ diyor yoksa, ‘Ben bu işi biliyorum mu’ açıkçası anlayamadım, belki de anlamaya çalışmadım! İki ön libero ile oynadığı sürece Beşiktaş’ın lig ve Avrupa maratonunda zorlanacağı ortada. Bunu herkes açık ve net gözlemlerken, Ertuğrul Sağlam’ın sahaya sürdüğü kadronun dizilimi, genelde düşündürücü oluyor. Serdar Kurtuluş, İbrahim Toraman, Zapotocny ve Tello savunmayı oluşturuyor. Cisse ile Uğur önlerinde, orta üçlünün solunda Serdar Özkan, ortada Delgado, sağda Holosko... Bobo, ileride tek başına...
Rakip Konyaspor’un dizilimi de farklılık içermiyor. Ne var ki, ileride tek başına gözüken kaptan Veysel’e sağ kulvardan ‘hırçın’ oyuncu Erdal, soldan da Celaleddin öylesine akılcı destek veriyor ki, Sağlam’ın iyi izleyip not alması gerekiyor! Beşiktaş ilk yarının ortalarında tek bir pozisyon buldu, onda da Holosko sağ kulvardan topu Serdar Özkan’a ‘al da et’ dercesine verdi, Serdar’ın vurduğu topu kaleci Jefferson kusursuz şekilde savuşturdu. İlk yarıda istediği golü bulamayan Beşiktaş umutlarını ikinci yarıya taşıdı. Delgado’nun ceza alanı içine yaptığı ortada topun Konyaspor kalesine girmesi elbette ki Beşiktaş’ın sayısı, ancak argo tabiri ile bu sayısı ‘bal’ şeklinde değerlendirmemiz kanımca daha gerçekçi ve de etik olur.
Gole gelene kadar da sanıyorum, Beşiktaş’ın durumunu mercek altına almak gerekli! Şilili Tello niye sol kanadın savunma oyuncusu olup çıkıverir karşımıza? Kazanma istemi en üst düzeyde isim olarak gözlemlediğimiz Holosko neden sağ kanada ‘mahkûm’ oyun sergiler? Serdar Özkan’ın hakemlere itirazları neden kronikleşir? Ve başta da altını çizdiğimiz gibi, neden savunmanın önünde iki kesici ile oynamaya devam edilir? Ertuğrul Sağlam, bir futbol dahisi olduğu için mi Beşiktaş teslim edilmiştir kendisine, yoksa bilemediğimiz başka nedenler mi vardır? Şayet, Ertuğrul Sağlam’ın teknik direktörlük konusundaki bilgi ve birikimi Beşiktaş’a teknik adamlık yapacak düzeyde ise ki yapıyor, Beşiktaş’ın çok daha akıllı bir oyun sistemi sergilemesi gerekmez mi?
Biraz kilo almış Selçuk Dereli, İsmail Güldüren’in Bobo’ya ceza alanı içinde yaptığı hareket sonrası tereddüt etmeden penaltı noktasını gösterdi. Topun arkasındaki Delgado’nun vuruşu kaleci Jefferson’dan döndü, Delgado dönen topa bu kez kafa ile vurdu ilginç olanı topun yine Brezilyalı‘nın ellerinden dönüvermesiydi. Holosko’nun farkı ikiye çıkaran golü kaydetmesi bu futbolcunun kazanma istemini bir kez daha netleştirdi.
Beşiktaş, Konyaspor’u yenerek yoluna devam etti, etmesine de oynadığı futbol kime doyurucu geldi? Bu takımın el frenini kim çekiyor? Ertuğrul Sağlam mı? Açıkçası Sağlam’ı anlamak güç!