Kızgın Beşiktaşlılara...

'Sen ne anlarsın futbolcudan? İstanbul gecelerinde dolanıp, kazan-kepçe bütünleşmesini sağlamakla yükümle değil misin? Kim gönderiyor seni futbolcu izlemeye?

'Sen ne anlarsın futbolcudan? İstanbul gecelerinde dolanıp, kazan-kepçe bütünleşmesini sağlamakla yükümle değil misin? Kim gönderiyor seni futbolcu izlemeye? Albenili hanım kişiler, keyifli yemekler, kaliteli şaraplar senin ilgi alanın değil mi? Sanırım karıştırdı birileri, yapman gerekenleri!.." Sohbet dilini, yazım diline çevirince buna benzer cümleler, beraberinde de anlatımlar 'peydahlanıyor' istem dışı. Arkadaş sohbetlerinde anlatımı kolay da 'başını belaya sokmadan' yazılımını gerçekleştirmek gerçekten oldukça güç!
Beşiktaşlılar 'kızgın', Beşiktaşlılar 'kırgın...' Şampiyonluktan söz ederken gündemi Intertoto Kupası oluşturmaya başlarsa, nasıl kızgın olmasınlar? Sohbetlerde çözüm üretemediğimiz varsayımları paylaşma gereksinimi duyuverdim bu kez durmadık yerde! Bizlere, 'paradokslar' yaşayan 'şüpheci' yaftası mı yapıştırılmalı yoksa 'gerçekçi düşünenler' yakıştırmasını mı sunmalı, onun kararını siz verin! Öncelik; elbette ki, 'ecnebi' futbolcu alımı ile satımının. Eşin, dostun, arkadaşın 'haklı' takılmalarından utanır olmuş Beşiktaşlı, futbolun 'f' sini duymak bile istemiyor şu aralar. Benzer duyarlılığı yöneticisinden, teknik kadrosundan ve de daha bilumumundan bekliyor. Bekleye dursunlar, bir de bekleyemeyenler ve 'tabakhaneye' yetiştirme derdinde olanlar var! Olacak bitecek belirsiz, ama harıl harıl 'birileri' yurt dışında futbolcu arıyor, takımın teknik direktörü kalacak mı, gidecek mi bilinmezlik denklemi çözülememişken. Bugüne kadar alınlara ödenen rakamları yan yana konunca durumun 'vahameti' tüm açıklığı ortaya çıkarken...
İşte tam burada kilitleniyoruz! Neden futboldan ve futbolcudan anlamayanlar yurt dışına, oyun ile oyuncu izlemeye giderler, üstüne üstlük izlemekle de yetinmeyip futbolcuların menajerleri ile uzlaşırlar? Olmaz tabii ki, ancak yine de irdelemeli! Acep, burada bireysel 'çıkar' söz konusu olabilir mi? Futbolcuya ödenen rakam, menajerine ödenen rakam, hep bilinir mi? Ya da 'resmi' midir, yoksa gayrı-resmi mi? Sohbetlerde çok şeyi aşıyoruz, ender de olsa Beşiktaş'ı düze bile çıkardığımız oluyor ama gel gelelim buraya takılıyoruz!
Beşiktaş son dört sezondur kaç 'ecnebi' futbolcu transfer etti, bu oyunculara ne kadar, menajerlerine ne kadar 'dolar' ödendi? 'Birileri' bu transferlerden kazanç sağladı mı, sağlamadı mı? Transfer ödentilerinin resmi evrakları mevcut mudur, mevcut yönetimde? Başta da belirttiğimiz gibi, gereksiz 'şüphecilik' yapıyor olabiliriz ama her olasılığı göz önünde bulundurmak gerekiyor! Bu sistem yürürlükle olduğu sürece, Beşiktaş Kulübü'nün başkanına borcunun 40 milyon dolarla sınırlı kalmayacağı, 140 milyon doları bulmasının 'an meselesi' olduğu 'gün' gibi ortada! Kim alıyor, niçin alıyor, neden alıyor? Sorular yanıt bekliyor. Ayrıca alınıyor alınıyor da, İbrahim Üzülmez hala bu takımda oynuyor! Bizler sadece sohbetlerimizin bir bölümünü yazım diline uyarladık. Uygulamayı kim ya da kimler yapacak? Tartışmasız; Beşiktaş'ı 'çıkar' gözetmeksizin sevenler, tribündeki 'cefakar' yandaş grubu ve kendisini değil Beşiktaş'ı ileriye taşıyacak, gerçek Beşiktaşlı...