Kate Moss'la 23 yıl

Podyumda devrim yapan efsanevi model, mesleğinin 23'üncü yılını kariyerini özetleyen bir sergiyle kutluyor

Modanın gelmiş geçmiş en efsanevi yüzlerinden Moss, kariyerinde geride bıraktığı 23 yılı ‘Büyük Fotoğrafçıların Gözünden Kate Moss’ adlı sergiyle kutluyor. Paris’te ‘Galerie de L’Instant’da açılan sergi, 14 Eylül’e kadar açık kalacak. Moss’un açılışına katılması beklenen sergideki kareler Paolo Roversi, Mary McCartney, Patrick Demarchelier, Bruno Klein gibi ünlü fotoğrafçıların imzasını taşıyor.
1988’de 14 yaşında New York JFK havaalanında keşfedilen, 90’lı yıllarda ‘büyük beşli’ olarak tanınan kusursuz güzeller Cindy Crawford, Claudia Schiffer, Christy Turlington, Linda Evangelista ve Naomi Campbell’ı tahtından eden Moss’un retrospektif çalışmasında, modelin ‘büyümesi’ de gözler önüne serilecek.
FHM’in en seksi kadınlar listesine 1995’te giriş yapan, Forbes’un en çok kazananlar listesinde 2004’ten beri ilk üçte yer alan Moss, bu yıl servetine 13.5 milyon dolar daha ekledi. Ancak top model, tüm bu başarılarına rağmen,düşünü kurduğunu söylediği sergi projesini hayata geçiremedi. Moss’un hayali, bugün Paris’te gerçeğe dönüşüyor. 

Üç yıl rötarla gelen proje
İkonun kariyerinin dönüm noktalarını özetleyen proje üç yıl önce, Moss’un mesleğinde 20’nci yılı doldurması nedeniyle gündeme gelmişti. Top model, geride bıraktığı 20 yılı, 2008’in kasım ayında, Paris’teki ‘Des Arts Decoratifs’ müzesinde büyük bir galayla açılacak sergiyle kutlayacaktı. Ancak proje, maddi sıkıntılar yüzünden ertelendi, 2010’da ise tamamen iptal edildi. The Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre sergi ‘büyük uğraşlar sonucu’ daha küçük bir müze olan ‘Galerie de L’Instant’s’a taşındı. Ancak görüştüğümüz müze yetkilisi Julia Gragnon, projenin ‘transfer’ olmadığını söylüyor: “Kate Moss’la aynı yaştayız, onun için kariyerini çıkış anından beri takip etme şansım oldu. En önemli karelerini yıllar boyunca satın aldım, yani bu bir anlamda benim koleksiyonum. Biraz da bencil bir biçimde, onları sergilemenin zamanı olduğunu düşündüm. Fotoğrafçılık alanında da çok önemli bir isim. Neredeyse herkes tarafından görüntülendi. Şekilden şekle giriyor, Brigitte Bardot havasında vamp bir kadına da, narin yapılı bir kız çocuğuna da dönüşüyor. Onun farklı yüzlerini yansıtmak istediğimizde, çok heyecanlandı. Serginin hikayesi böyle.”

.