Maskülenliğin ölümü

Milano Moda Haftası'nda mini şortlar ve iddialı makyajlar, metroseksüellik kavramını farklı boyuta taşıdı

Jean Paul Gaultier podyumunda gelinlikle yürüyen androjen model Andrej Pejic, kendini hangi cinsiyete yakın hissettiği sorulduğunuda şu cevabı vermişti: “Kendimi transseksüel top model Lea T. gibi belli bir cinsiyete ait hissetmiyorum. Kadınların giysilerini de, erkeklerinkileri de gayet iyi bir şekilde taşıyabiliyorum. Zaten aslına bakacak olursanız, artık çoğu zaman birbirleriyle benzerlik gösteriyorlar.” Son dönemin en çok konuşulan modeli, belki de bu cümlelerle erkek modasının yaşadığı ‘eksen kaymasını’ son derece basit bir biçimde özetlemiş oldu. 2012 İlkbahar-yaz erkek modası, hiç olmadığı kadar feminenliğe yakın. 

Şortlar iyice kısaldı
Yaratıcılıkta sınırları zorlayan Londra’da transparan bluzlar, ağır makyaj ya da New York’ta koleksiyon sergileyen Marc Jacobs’ın defilesinde etek ve topuklu ayakkabı görmeye iyi kötü alıştık. Ancak jilet gibi giyinen İtalyan erkeği imajı, tarihinde belki de hiç bu kadar ağır darbe almamıştı. Milano’da dar kesimli ve kısa paçalı pantolonlar ya da bele oturan ceketleri görmeye alışkın olan moda tutkunları, podyumlarda pembe rujlu, mini şortlu ve transparan bluzlu modelleri görünce, şok yaşadı.
Üstelik bu sıradışılık, sadece Vivienne Westwood gibi stili uçlara kayan tasarımcıların defilelerinde görülmedi; Armani, Gucci, Burberry, Missoni, Versace ve Dolce & Gabbana da ‘ maskülenliğin ölümünü’ benzer tasarımlarla kutladılar. Mini şortlar Milano’da hemen hemen her podyumda yer alırken, Dolce&Gabbana kadın modasının favori öğesi transparanı kullandı. 

İki cinsiyet, tek gardırop
Prada ve Missoni, şeker pembesi, ya da fıstık yeşilini seçen markalar arasında yer aldı. H&M için bir koleksiyon hazırlayan Donatella Versace, kendi elbisesinde seçtiği metal pulları, tasarımlarında da değerlendirmeyi seçti. Belirtmekte fayda var; modellerin çoğunun saçları uzun, yüzleri de ağır makyajlıydı.
Bazı tasarımcıların savunduğu ‘İki cinsiyet, tek gardırop’ fantezisi, gerçeğe hiç bu kadar yakın olmamıştı. Ancak beklenenin aksine, bu dolapta pantolon, smokin ve gömlek değil, transparan şort, pembe bluz ve topuklu ayakkabı var. Dolce & Gabbana podyumunda çeşitli boylarda mayolar yer alsa da, mini favoriydi.

.