Mezuniyet modasında son durum

Gecenin yıldızı olabilmek için, hangi modeli ve rengi seçmeli? Bu önemli alışveriş macerasında masraftan kaçınmak mümkün mü? İşi son dakikaya bırakanlar için 'acil moda yardımı paketi' karşınızda

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bundan beş gün önce ilk ve orta öğrenimlerin mezuniyet balolarının içeriğiyle ilgili bir yazı yollayarak, hem okul personelini hem de velileri uyardı. Gönderilen içerikte törenlerin ‘geleneksel örf ve adetlere uygun’ olması gerektiğinin altı çiziliyor ve ekleniyor: “Veliler maddi yönden sıkıntıya sokulmasın, lüks harcamalardan kaçınılsın.” Mezuniyet törenlerini Amerikan gençlik filmlerindeki ‘alkol ve cinsellik’ içerikli sahnelere dönüşmesinden korkan Eğitim Müdürlüğü’nün ‘örf ve âdete uygun’ balo kurallarından ne kastettiği de, harcamadan kaçınma konusundaki denetlemelerin nasıl olacağı da merak konusu.
Lüks harcamalardan kaçınmanın ne ölçüde mümkün olabileceğini araştırdık. Günümüzde, fiyat aralıkları da, modeller de bir hayli çeşitli ancak, onca alternatif arasında modaya uygun ve kullanışlı olanını belirlemek, sanıldığı kadar kolay değil. Fiyat aralığı ortalama 350 TL’den başlayıp 3 bin 500’e kadar uzanan onca elbiseden, hangisi en moda ve en kullanışlı? 

Sezonun modası ışıltı
Yaz sezonunda her yerde görülen payet işlemeleri ve altın rengi, neredeyse mezuniyet törenlerinin hakimi olacak. Her sezon ışıltıya yer veren Jenny Packham, Zuhair Murad Elie Saab dışında, Jason Wu, Oscar De La Renta ve Armani’nin de payet kullanması, bu malzemeyi 2011’in vazgeçilmezi haline getirdi. Ancak payet işlemesi riskli bir tercih; özellikle kötü işlenildiği zaman yaşlı gösterir. Bu yüzden ışıltılı modellerden, diz hizasında ya da kısa olanları seçmekte fayda var. Kokteyl elbisesi olarak anılan bu modeller çok kullanışlı; mezuniyet elbisesini başka davetlerde de giyerek, dolap bekçisine dönüşmesini engellemek mümkün. Pişti olma endişesini taşımamak için, seçilen modeli arkadaşlarla paylaşmak akıllıca bir yaklaşım.
Payetli modelleri en iyi uygulayan tasarımlar, Beymen ve Vakko’larda var.(Fiyat aralıkları 550-5 bin 200 TL arasında.) Tween’in Türkiye’nin en iyi tasarımcılarından Gamze Saraçoğlu, Ebru Cığızoğlu, Selim Baklacı ve Erkan Çoruh’a hazırlattığı mezuniyet koleksiyonuda, başka bir alternatif; payetli modelleri, şık kokteyl elbiseleri koleksiyonlarda yer alıyor, fiyatlar 700 TL’den başlıyor.Sadelikten yana olanlar için, Koton’un Hakan Yıldırım’a hazırlattığı koleksiyonda üç adet fütüristik çizgilere sahip olan ancak şık kokteyl elbisesi bulunuyor. Fiyatlar ise 140 TL civarında. 

Kırmızı iddiası
Kırmızı, pudra rengi ve turuncu, sezonun diğer iddialı renkleri. Zac Posen, Armani Prive, Zac Posen ve Valentino podyumunda görülen kırmızı, tek omuzlu ve uzun modellerde kullanıldı. İpekyol ve Roman koleksiyonlarında, saten dokulu çok havalı modeller bulunuyor. Fiyatlar, kokteyl elbiselerinde 350 TL’den başlıyor, uzun modellerde ise 799 TL’ye kadar uzanıyor. Transparan yaz modasının diğer bir iddialı unsuru olsa da, mezuniyet balosu için seçilen elbiselerde, bu kumaştan uzak durmak en iyisi. Aksesuvarlarda ise çantalar ‘clutch’ şeklinde elde taşınacak biçimde seçilmeli. Ayakkabı modellerinde sezonda hem stiletto hem de yuvarlak burunlu modellerin olması işi kolaylaştırıyor. Topuklu ve tabanı platformlu tasarımları seçerek boyunuzu daha uzun gösterebilirsiniz, ancak dolgu topuktan uzak durun. 

Erkekler için
Mezuniyet stresini kızlara göre daha az yaşayan erkeklerin seçimi ise smokin olacak; Damat, W, Pierre Cardin, Ramsey gibi mağazalarda, bu sezona uygun bele oturan ve ceketten gömlek manşetlerinin göründüğü farklı tasarımlar bulmak mümkün. Fiyatlar 999- 1250 TL civarında. Beymen’in smokin grupları ise 1850- 2050 TL arasında değişiyor.

.