Ünlüler için mahkeme kapısında şık görünmenin 10 yolu

Devlet kapısında işi olan ünlülere dev hizmet: Hem stil sahibi hem de masum görünmek için 10 adımda mahkeme modasını özetledik.

Gündemdeki bir davanın kahramanı olmak zor zanaat; etkilenmesi gereken hem hâkim hem de kamuoyu. Hangi tarafta olunursa olunsun, davalı ya da davacı, hayatınızı değiştirecek kararı bekleme stresini çekerken, onca objektife ‘vakur ve masum’ görünmeli... Ne de olsa, o güne kadar bir ‘şöhret’ olmayanlar bile, mahkeme sürecindeki imajlarıyla yıldızlaşabiliyor. Bu durumun son örneği Polly Peck davasının kahramanı Asil Nadir’in eşi Nur Nadir. Gerçi mahkeme kararı 28 yaşındaki Nur Nadir’in beklediği gibi çıkmadı ama kendisi güneş gözlükleri ve Hermes aksesuvarlarıyla “Nelson Mandela da bu yoldan geçti, vatan sağ olsun” türevi demeçlerini verirken, “Yıkılmadık, dimdik ve şık bir biçimde ayaktayız” imajını iyi verdi. Demek ki mahkemeye gitmeden sıkı bir imaj çalışması yapmak şart. Peki, “Masumum ama mazlum değilim” havası estirmek için neler yapmak, neler giymek gerekiyor? Örneklerle görelim. Dersimiz: Mahkeme Modası 101

1- Masumiyetin rengi beyaz: Mahkeme modasının ana renkleriyle başlayalım; masumiyeti simgeleyen beyazın her tonu davanın görüldüğü salonlarda son derece ‘in.’ Beyazla birlikte kombinlenen bej ve haki tonları da tercih edilen renkler arasında.

2- Dekolteden kaçının: Mahkemeye çıkacak kişi eşiniz ise her türlü dekolteden kaçının. Etek-ceket ya da ceket-pantolon ikilisini tercih edin. Söz konusu davada trilyonlar konuşuluyorsa, modayı anı anına takip eden stil ikonu imajı, ‘Paranın nereye aktığı belli’ türünde bir mesaj verebilir. Onun için sadelik ön planda olmalı. Ama tabii dost var, düşman var; “Hemen sürünmeye başladılar” denilmemesi için güç bir şekilde gösterilmeli. Bunun yolu aksesuvardan geçiyor: Çanta, ayakkabı ve saat kadınların en kuvvetli silahları. Seçilen model klasik, ama ‘havalı’ ve ‘pahalı’ olmalı. Çantalarda ve iPad kılıflarında Hermes, Chanek ya da Louis Vuitton (logolu olmayan modelleri), saatte Rolex ya da Cartier’nin klasik modelleri için ideal. Oligarkların Savaşı olarak da anılan ‘Abramoviç- Berezovsky’ davasında, trilyonerlerin kız arkadaşları Dasha Zhukova ve Yelena Gorbunova klasik şıklık mücadelesi vermişti. Zhukova Louis Vuitton’un, Gorbunova da Prada’nın en klasik modellerini seçmişti.

3- Dini vurgu: Mağduriyetin boyutunu daha iyi göstermek için ‘dini’ aksesuvar kullanılabilir. “Tanrım önce sana, sonra adalete sığınıyorum” mesajı vermek için, ucunda inanca göre bir sembol olan (‘Allah’ yazısı, haç, Davut’un yıldızı) kolye edinilmeli. Gülben Ergen mağdur olduğu ‘kaset skandalı’nda ‘Allah’ sembollü kolyesiyle çıkmıştı basının karşısına.

4- Saçlar bakımlı olmalı: Fotoğraflar uzun süre basında yer alabiliyor. Düz fön ya da atkuyruğu gibi sade ancak derli toplu modeller seçilmeli. Erkeklerin de hem saç kesimi hem de tıraşı düzgün olmalı. Dağınık saçlarla, sakalla mahkemeye giderseniz ‘yaşadıklarından ders almamış, hâlâ serserilik peşinde’ imajı vererek, mahkûmiyet kararını güçlendirmiş olursunuz. Üstelik uzun süre derbeder görünümlü fotoğrafların ortada dolaşması da cabası. Manikürün düzgün ve sade olması da şart. Alkollü araç kullanmaktan mahkeme koridorlarını aşındıran oyuncu Lindsay Lohan, 2010’da hem saç hem de manikür konusunda bu hatalara düşmüştü. Oyuncu hem uzun süre ‘mahkemeye saygısızlık’ gösterdiği için eleştirildi hem de suçlu bulunarak 45 gün hapsi boyladı.

5- Nafaka zaferinin sırrı sadelikte: Söz konusu bir nafaka davasıysa, takı namına hiçbir şey takmamak gerekir ki ‘durumun vahameti’ iyice gözüksün. Tek aksesuvar çanta olmalı. Dekolteden iyice kaçınılmalı, diz hizasında elbiseler ideal. Böylelikle “Parayı kendime istiyorum, çocuk bahane” yerine “Derli toplu bir anneyim, çocuğuma da iyi bakıyorum ama ekonomik olarak zorlanıyorum” mesajı verilir. Bakınız: Linda Evangelista-François Henri Pinault arasında geçen nafaka davası. Eski top model, geçen mayıs ayına kadar, yedi yaşındaki oğlu Augie’nin babasının kimliğini saklamıştı. Ancak Evangelista, beklenmedik bir hamleyle bir anda oğlunun babasının moda imparatorluğu PPR’in sahibi François Henri Pinault olduğunu açıkladı, üzerine bir de nafaka davası açtı. Evangelista, oğlu için ayda 46 bin dolar isteyince, Pinault’nun avukatları durumu ‘mantık dışı’ olarak değerlendirip mahkemede hesaplaşma kararı aldı. Ancak New York Adliyesi’ni üç kez ziyaret eden Evangelista, zarif ve vakur stiliyle kamuoyunu etkileyerek, büyük destek gördü. Sonuç: Pinault daha fazla imajının zarar görmemesi için mankenle anlaştı.

6- İdeal kurtarıcı: Büyük güneş gözlükleri: Davanın sonucundan emin olmak mümkün değilse, giriş ve çıkışlar için büyük bir güneş gözlüğü bulundurmak şart. Güneş gözlükleri mahkemeye girerken tedirginliği, kararın sonucuna göre mutluluğu ya da düş kırıklığını saklamak için ideal. Yine de giysiye uygun renkte değil, koyu renkli çerçeveli gözlükler seçilmeli. Sonuçta film galasına gelmiyoruz, biraz ciddiyet lütfen!

7- ‘Trendy’liğe ara vermeli: İfade verecek ünlü kişi kendine göre ‘trendy’ bulduğu aksesuvarları evde bırakıp, mutlaka klasik ve sade bir stili tercih etmeli. 2009 yılında Chris Brown’dan şiddet gören Rihanna mahkemeye çıkarken çok sevdiği incik boncukları yerine inci kolye takmıştı. Savaş karşıtı mesajı nedeniyle ifade vermek zorunda kalan Bülent Ersoy, dansöz kostümünü andıran, altın aksesuvarlarla süslü beyaz bir elbise giymişti. Diva beraat etse de stil konusunda suçlu bulundu.

8- Spor giyimi unutun!: Mahkemede spor giyim hoş karşılanmıyor, işin ucunda hapis riski varsa bu stili unutun. Deniz Seki, uyuşturucu ticareti yaptığı gerekçesiyle hakkında açılan davaya, başında kasketi andıran garip bir şapkayla gelmişti. Sonuç ortada! Denim pantolon da markası, kalıbı, rengi ne olursa olsun giyilmemeli. Ciddiyetsiz ve saygısız görünmesi bir yana, modası da çabuk değişir. Eminiz ki 2001’de eşi Ashley’den boşanmak için mahkemeye giden Cheryl Cole, denim pantolonlu fotoğraflarını imha etmek istiyordur. Tarkan da 2010’da uyuşturucu davası sonucu halkı polar mont ve kazakla selamlamıştı... Sadece o ‘Tarkan’ olduğu için sineye çektik.

9- Kelle koltuktaysa’ siyahtan uzak durmalı: Siyah tercih etme durumu, davanın ağırlığına göre değişir. Siyah, zayıf ve asil gösterdiğinden, mahkeme giriş ve çıkışındaki çekimler için ideal. Ancak salondaki imajı “Masumum” değil. Dava ufak tefek para cezasıyla atlatılacak gibiyse, siyah giymek serbest. Ancak parmaklıklar işin içindeyse, açık renklere yönelmekte fayda var. Bu konuda en bilinçli isim Naomi Campbell. Top model, asistanlarını dövüp, kafalarına telefon fırlatmalarla suçlanınca, “Parası neyse veririz kardeşim” mottosuyla siyah kokteyl elbiseleriyle davaya katılmıştı. Ancak ‘kellenin koltukta’ olduğu ‘Kanlı Elmas’ davasında diktatör Charles Taylor hakkında ifade verirken, açık renk Alaia tasarımıyla kürsüdeydi.

10- Erkekler mutlaka takım elbise giymeli: ‘Lacileri çekmek’ konsepti, her türlü ciddi ortamda hüküm sürdüğü gibi, mahkeme salonlarında da işlevini gösteriyor. Cenazeye gider gibi siyah takım giyilemediği için, mavi ve tonları erkek mahkeme modasında çok popüler... Kravat da hâkime “Size çok saygı duyuyorum, boynum kıldan ince” imajı vermek için kuvvetli bir parça. Cem Uzan ve Mel Gibson erkek mahkeme modasının en stil sahibi isimleri arasında. Bu arada mahkemeye gelirken, kendi stillerini ortaya koyan isimler de var. Yahudi bir çifte hakaret ettiği için 2011’de yargılanan ünlü tasarımcı John Galliano’nun kravat yerine taktığı fular modacı ruhunu göstermişti. İbrahim Tatlıses de kendisine yapılan silahlı saldırı için ifade vermeye gelirken mavi ceket- jean pantolon ikilisini seçti. İşin ucunda tutuklanmak olmayınca daha rahat davranmak mümkün.