Erdoğan örtüyü kaldırdı

Başbakan Erdoğan'ın toplantıda yaptığı konuşmadan ve sorulara verdiği cevaplardan tuttuğum notları aktarayım...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la buluşmaya giderken beklentim şüphe yok ki isimlerini kendisinin belirlediği gazeteci ve yazarlarla buluşacak olsa da geçen üç haftada yaşanan hadiselerin gerginliğini üzerinde taşıyan bir lider çehresi görmekti… Ancak tam aksine her zamankinden daha keyfi yerindeydi Erdoğan’ın… Fethullah Gülen’den geldiği söylenen mektupla ilgili soruya “Islak imzalı” deyişi; “Burada konuşulanları yazabilir miyiz” sorusuna “Yazabilirsiniz… Bakarsınız sizden önce birileri servis etmiş bile olabilir” takılması vs. bunun işaretleriydi.
Neler söylediğine gelince, lafı fazla uzatmamak için toplantıda yaptığı konuşmadan ve sorulara verdiği cevaplardan tuttuğum notları aktarayım…

“-Halk Bankası Genel Müdürü’nün evinde kutularda bulunan para konusu bana göre hata… Kendisi bu paraların makbuzunun olduğunu söylüyor. Mahkemede isnat edilen suça karşı gereken izahı yapacaktır herhalde…”

“-Yasin El Kadı’yı belediye başkanlığım döneminde tanıdım. Aile dostumdur. Daha ötesi Türkiye’yi seven Türk dostu önemli bir işadamıdır. Ve Amerika’da da Avrupa’da da kendisine yönelik hiçbir kısıtlama yoktur, suçlamalar geri alınmıştır… Şimdi Bilal’le oturdu konuştu diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar… Bilal çalışmasın, iş yapmasın; neden, Tayyip Erdoğan’ın oğlu. Böyle bir mantık olabilir mi? Damadım CEO’su olduğu şirketten ayrıldı…”

“-Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili olarak yargılanan asker kişilerin bir kısmı hakkında kesinleşmiş hüküm söz konusu, bir kısmı hakkında yargılama devam ediyor… O nedenle yeniden yargılamanın koşulları iki durumda farklı. Ancak Adalet Bakanlığımız bir çalışma başlattı. Ben bu yoldaki girişimlere olumlu bakıyorum. Yalçın Akdoğan arkadaşımız ‘kumpas’ tanımlamasıyla TSK’nın önünü açtı bence…”

“-Bir TIR tartışmasıdır gidiyor... Söylenenlerin hiçbir dayanağı yok. Muhalefet liderinin yaklaşımı her bakımdan yanlış. Türkiye, kendi çıkarları doğrultusunda yapması gerekeni yapıyor. Sözü edilen yardımın gönderilmesini engelleme girişimi açık söylüyorum paralel devlet diye ifade ettiğim çevrenin 17 Aralık operasyonunun devamıdır. TIR Hatay yakınlarındaki Bayır Bucak Türkmenlerine yardım götürüyordu. MİT, kanunun kendisine tanıdığı yetki içinde hareket ediyor. Suriye’de Batı’nın Doğu’nun bütün istihbarat örgütleri cirit atıyor, hepsi operasyon üzerine operasyon yapıyorlar. Bizim paralel devlet ve muhalefet el ele MİT’i onlara ihbar etmenin derdinde…”

“-Bizim el Kaide’yle işimiz olmaz… Türkiye’ye yapılacak en büyük iftira el Kaide’ye destek verdiği suçlamasıdır. Bütün dünya biliyor ki biz Suriye’nin meşru, BM’nin tanıdığı muhalefetini destekliyoruz, ona yardım ediyoruz…”

“-Hanefi Avcı konusunda Adalet Bakanlığımızın sözünü ettiğim çalışmasını beklemek gerekiyor. Ancak şahsen sadece onun değil haksızlığa uğramış herkesin durumunun yeniden değerlendirilmesine sıcak bakıyorum.”

“-Paralel devlet yapılanması dün birileriyle ilgili kasetler üretip tertipler yapmanın peşindeydi; hâlâ aynı işlerle meşguller. Bununla mücadele eden bir tek biz varız. Bu yönde ne zaman bir şey duysam müdahale ettim, pisliğin yayılmasını engelledim…”

“-İstihbaratı biz kurmadık. O yüzden hâlâ açıklarımız var ama hızla telafi edeceğiz.”

“-Gündemimizde af yok… Yeniden yargılama koşulları, iyileştirmeler üzerinde çalışıyoruz…”

“-Savcı karşısına getirttiği bir kişiye ‘İki dakika süren var ne anlatacaksan anlat git’ diyor. Bir başkasına ‘Efendilerinize haber verin gelip sizi kurtarsınlar’ diyor… Böyle hukuk adamlığı olur mu?”

“-30 Mart yerel seçimlerinde fevkalade güzel bir sonuç alacağız. Ben meydanların havasını koklamayı bilirim. Alacağımız netice gerek cumhurbaşkanlığı gerekse genel seçim için işaret fişeği olacak…”

“-Yıkım ekibinin boş durmayacağını yeni hamleler yapacağını sanıyorum. Bunun işaretleri var. Ancak böylesi girişimlere düne göre daha hazırlıklıyız… Cumhurbaşkanlığı seçimini gündeme getirip tartıştırmalarının sebebi bizim aramızda fitne çıkarmak… Bu tuzağa düşmeyiz…”