Değişik bir milletvekili

62 yaşındaki Prof. Uzi Even, İsrail parlamentosu Knesset'teki yemin töreninde 'heyecanlı ve gururluydu'. Törenden sonra da kendisiyle aynı cinsiyetten eşini dudaklarından öpüverdi.

62 yaşındaki Prof. Uzi Even, İsrail parlamentosu Knesset'teki yemin töreninde 'heyecanlı ve gururluydu'. Törenden sonra da kendisiyle aynı cinsiyetten eşini dudaklarından öpüverdi.
O yemin ederken Knesset sıralarının büyük kısmı boştu. Dindar partilerin üyeleri 'iğrenç' buldukları çiceği burnunda vekilin yemin töreninde sorun çıkracaklarını duyurmuş, Knesset Başkanı da onlara, "O zaman gelmeyin" demişti. Dindar partilerin çıkardığı tatsızlık dışında her şey iyi gitti. İstifayla boşalan bir sandalyeye yedek listesinden gelen Prof. Even, hemen eşcinseller, lezbiyenler ve transseksüeller alt komisyonunun başkanlığını üstlendi.
Even'in bu noktaya gelişi kolay olmadı. O, orduda eşcinselliğin 10 yıl hapisle cezalandırıldığı dönemde bir istihbarat albayıydı. Herkesin neler döndüğünü iyi bildiği ama söylemenin zinhar yasak olduğu Dimona Nükleer Araştırma Merkezi'nde çalışmıştı 20 yıl. Rutin güvenlik kontrolünde komşuları bir erkekle yaşadığını söyleyince rütbesi söküldü, işinden oldu. Even, cesaretini toplayıp kimliğini ortaya koymaya karar verdi, müthiş bir mücadeleye girişti ve ordunun eşcinsellere karşı uyguladığı yaptırımların kaldırılmasına neden olan adam olarak tarihe geçti.
Şimdi de, aynı cinsiyetteki eşlerin evliliklerinin tanınması için mücadeleye kararlı. Başarılı olmasını isteyenler de yemin törenine gelmeyenlerden fazla...
Allah'a faks göndermek...
Ne hava bedava bu diyarda, ne de su. Hatta bazen ibadetin yarım şekel (10 cent) maliyeti olabiliyor.
Yahudi inancı, cemaateki insanların sayılmasını yasaklıyor çünkü. Ama bazen de cematin kaç kişi olduğunu bilmek gerekiyor. Mesela toplu dualar için en az 10 kişi gerek. İlk kez Hz. Musa'nın uyguladığı yöntem kullanılıyor ara sıra: Adam başı yarım şekel konuluyor bir yere, toplanan para ikiyle çarpılıyor ve cemaattaki insan sayısı bulunuyor.
10 cent bir şey değil. Belediye otobüsünü kullanmak bir dolardan fazlaya patlıyor. Bir hamburger bir kola 7 dolar. İntifada'nın getirdiği ekonomik kriz artırıyor fiyatları. Turizm, inşaat ve 'high-tech' sektörleri çökmüş vaziyette. Grevler gırla gidiyor, ama ne çare? İsrail nüfusunun beşte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor.
Bu ateş pahası ülkede sizin paranızla 500 milyonun altında geliri olan yoksul sayılıyor. Kudüs en fazla fakirin olduğu kent, ailelerin yüzde 23'ü yoksulluk sınırının altında. Yarım milyon çocuk yetersiz besleniyor. Hükümet bütçe bahanesiyle dağıldı zaten, kıt kaynaklar savaşa gidiyor.
Gazetelerde her gün masraf kısma yöntemleri anlatılıyor. Özellikle telefonla ilgili olanlar dikkatle okunuyor. Yine de bedava olan bir şey var: Allah'a faks göndermek.Yazıyorsunuz dileklerinizi güzelce bir kâğıda. Çeviriyorsunuz 02-561 22 22'yi (İsrail dışından aramalar için 972 kodu var), sinyal sesinden sonra basıyorsunuz gönder tuşuna. Faturalar için gözünüzün yaşına bakmayan telefon şirketi Bezek'in adamları alıyor mesajınızı, bir güzel katlayıp Ağlama Duvarı'nın taşlarına sıkıştırı veriyorlar.
İşe yarar mı bilmem ama, bedavadan Allah'a faks çekmek isteyenlere duyrulur...