Lorke lorke

İsrail parlamentosunun arkasındaki bahçe pek bir kalabalık. Mangalını kapan gelmiş.

İsrail parlamentosunun arkasındaki bahçe pek bir kalabalık. Mangalını kapan gelmiş. Vakit akşam üzeri, her yer sarı, kırmızı yeşil ve mavi lambalarla donatılmış. Bir köşeye kurulmuş sahnede davullu zurnalı cümbüş var. Yüzlerce kişi Kürtçe nameler eşliğinde hayal çekiyor. Kimi yerel kıyafetlerini giymiş, gri renkte bol şalvar, cepken içinde beyaz gömlek... Hani o peşmerge kıyafeti de var ama bir farkla, kafalarda Yahudilerin ibadet ederken kullandığı 'kippa' denilen küçük şapkalar var. Kürt Yahudileri geçenlerde geleneksel pikniklerini düzenliyordu.
İsrail'de 100 bin civarında Kürt Yahudisi var. Çoğu Küdüs'te pek zengin olmayan Katamonim mahalesinde yaşıyor. Yahudilikleri ön planda ama, Kürt olduklarını unutmuyorlar. Söyleceye göre, 17. yüzyılda Yahudiliğin ilk kadın hahamı Kürtmüş. Bir radyo istasyonları var, sabahtan akşama İbrahim Tatlıses ya da bildik türkülerin Kürtçe versiyonlarını çalıyor. İçlerinden biri olan İzak Mordehay, savunma bakanlığı yaptı. Hatta, başbakan adayı bile oldu ama hakkında açılan bir cinsel taciz davası yüzünden kaybolup gitti.
Gerçi, İsrail'in Kürt politikası üzerine kitaplar falan yazıldı, teoriler üretildi ama, Yahudi Kürtleri öyle 'uluslararası siyasete' karışmıyor. Babil Kulesi'nin farklı bir rengi olan bu toplumun derdi, 'lorke, lorke', yani kültürlerini yaşatmak. Başarıyorlar da galiba...Faturalı deprem hazırlığı
İsrail jeofizik kurumuna göre, 50 yıl içinde buralarda da en az 6 büyüklüğünde bir deprem olacak. Oturup hesaplamışlar.
Kutsal topraklarda her 80 yılda bir büyük deprem olurmuş. Mesela 1202'de 7 büyüklüğündeki depremde 30 bin kişi ölmüş. 1068'deki deprem ise 15 bin can almış.
Önlem alınmazsa, sonraki deprem 7.500 kişinin ölümüne, 230 bin kişinin evsiz kalmasına yol açacakmış. Dev dalgalar sahilde ne var ne yok yutacak, fabrikaların çökmesi yüzünden etrafa kimyasal zehirler saçılacakmış. Kurumun başkanı, deprem sonrası ilk 24 saatte ülkede tüm iletişimin kopacağını söyledi. Bunu anlatabilmek için de halka "İlk 24 saat yanınızda ne hükümet ne ordu olacak. Siz ve komşunuz kalacaksınız" dedi.
Yani deprem bir tek sizin diyarın korkusu değil. Ama burada önemli bir fark var: Hazırlık yapılıyor.
Bakanlıklardan, ordudan ve acil yardım kuruluşlarından oluşturulan deprem komitesi her ay toplanıp önlemleri ele alıyor ve halka açıklıyor. Depreme karşı nasıl korunulacağı elektrik faturalarının içindeki broşürlerde bile anlatılıyor. Hatta insanların ödeyecekleri rakamın yüksekliğine sinirlenip faturaları buruşturup atabileceği dahi düşünülmüş. Radyo ve televizyon reklamlarında, 'Deprem geliyor, faydalı bilgiler elektirik faturanızda' diyor.
Sahi, sizin elektirik faturanızda ne var?