Yahudi şikesi

Zannetmeyin ki, futbolda şike bir tek sizin oraların imtiyazı. Burada savaş mavaş var ama, insanlar futbolla yatıp kalkmaya devam ediyor.

Zannetmeyin ki, futbolda şike bir tek sizin oraların imtiyazı. Burada savaş mavaş var ama, insanlar futbolla yatıp kalkmaya devam ediyor. İsrailli ve Türk yetkililer bir araya geldiğinde hemen iki ülkenin ortak özelliklerini sayar: Güçlü ekonomi, (İsrail parası şekel yerlerde sürünüyor bu ara), demokrasi (!!!) ve laiklik (dindarlar vergi bile vermiyor İsrail'de!). Şimdi bu ortak
özelliklere futbolda şike iddiaları da eklenebilir.
Yalnız buradaki futbolda bir fark var: Türkiye'deki futbolseverler kızdıkları
zaman hep bir ağızdan hakemlerin cinsel tercihleri hakkında yorum yapar.
İsrailli futbol taraftarları hakemlerinin analarının mesleklerini bağırır.
Annelerinin meslekleri üzerine yorum yapılan altı hakem geçenlerde tutuklandı. Neden bilinmez şike iddialarını araştırması için İsrail polisinin uluslararası organize suç bölümü görevlendirildi. Bu bölüme göre, altı hakem durup dururken kırmızı ya da sarı kart gösterip penaltı vererek ve hatta maçları iptal ederek yüklerini epey doldurmuş.
Mesela Sabi Elnekaveh adlı hakem, Bnei Yahuda-Ashdod SC maçında kör gözüne parmak misali Bnei Yahuda'nın üç oyuncusuna kırmızı, yedi oyuncusuna da sarı kart göstermiş. Bir de futbolda beceriksiz ama, zengin bir takım olduğu anlaşılan Ashdod SC'nin bir penaltısını 'gol değil'
diye yeniden attırmış.
Keşke bir de Amerika şike yapsa da bu savaş sona erse...
'Hair' mahkemelik
'Hair' müzikali için burada kıyamet kopuyor. Nedeni de Hayfa'da Yahudi öğrencilerinin hani en meşhur şarkısı 'Let's the sun shine in' olan bu barış mesajları dolu müzikali silahların konuştuğu bir sırada sahnelemek istemesi. Bazı anne ve babalar 'Hair'i oynatmamak için mahkemeye bile başvurdu.
Vietnam Savaşı'nı eleştirmek için yazılan bu müzikal velilere göre hem ahlaksız, hem de anti-Siyonist. Onlara göre, savaş halinde olunduğu bir sırada barış yanlısı bir müzikal sahnelemek moral bozarmış.
Ama çocuklar da az değil! Oyunun bazı bölümlerini İsrail-Filistin savaşına uyarlamışlar. Mesela bir sahnesinde, askere çağrılan gençlere Araplar ateş açıyor, Arapların üzerine polisler, polislerin üzerine askerler, onların da üzerine astronotlar ateş açıyor. Başka bir sahnede de, Filistinliler ve Yahudiler Kudüs meselesi üzerine tartışıyor ama bu kutsal tartışma kısa süre sonra futbol tartışmasına dönüyor.
Veliler bunlar yetmezmiş gibi üst düzey subayların eşcinsel olarak gösterildiğini
de iddia ediyor ve liseden sonra askere çağrılacak çocuklara 'askere gitmeyin' mesajı verildiğini söylüyor.
Üstelik müzikal uyuşturucuları da övüyormuş. Müzikalin yönetmeni ise kendisinin askere gittiğini ve yedek görevliğini yapmaya devam ettiğini söylerken, orijinalinde uyuşturucudan söz edilen yerleri çıkardıklarını belirtiyor. "Biz savaşsız bir dünya olabileceğini göstermek istiyoruz" diyerek kendini ve eseri savunuyor.
Bakalım mahkeme ne diyecek?