Zor zenaat...

Ehliyet buralarda bakkaldan alınmıyor... Anlarsınız ya... Bir kere ehliyeti alabilmek zor iş. Dahası, araba başına neredeyse üç polis düştüğünden trafik suçunun gözden kaçması hemen hemen imkânsız.

Ehliyet buralarda bakkaldan alınmıyor... Anlarsınız ya... Bir kere ehliyeti alabilmek zor iş. Dahası, araba başına neredeyse üç polis düştüğünden trafik suçunun gözden kaçması hemen hemen imkânsız. Üstelik 'Çorba parası vereyim abi' taktiği de işe yaramıyor. Trafik kurallarını çiğnerseniz vay halinize. Kazayla hız sınırını azıcık geçseniz oracıkta ehliyetinize el koyup mahkemeye sevk ediyorlar. Arabanızı yasak yere park etseniz, neredeyse bir lastik parasına değer ceza ödemeniz gerekiyor.
Oturup hesaplamış eloğlu ve bu diyarda en çok kazayı gençlerin yaptığını saptamış. Bu nedenle de yasak getirmiş, 'Gençler geceleri araba kullanamaz' diye... Şimdi pekâlâ bunun antidemokratik bulabilirsiniz. Haklısınız da.
Şimdi sıkı tutunun. Meclise sunulan yeni bir tasarıda, sürücülerin tehlikeli durumlarda hayat kurtaracak yeteneklerinin gelişmesi için kontrollü kaza yaptırılarak eğitilmesi bile öngörülüyor. Ayrıca, ehliyet ilk başta bir yıllığına gecici olarak verilecek. Tasarıya göre, 18 yaşını doldurup da kurslardan geçenler trafiğe çıkma izni aldığında ilk altı ay yanlarına yaşıtlarını alamayacaklar. Yolda hava atmak için 'çıstak çıstak' da yapamayacaklar. Yanlarında büyük olmadan zinhar direksiyona geçemeyecekler.
Unutmadan söyleyeyim, kendi devletlerine bile sövdüklerinde ya da yolsuzluk yaptıklarında dokunulmazlıkları olan milletvekillerinin 'Sen benim kim olduğumu biliyor musun' diyemeyeceği tek yer de direksiyon başı. Çünkü dokunulmazlık zırhı bir tek direksiyon başındayken yok. Bu yıl vekiller örnek olsun diye ileri sürücü teknikleri de öğrenecek.
Eee buralarda ehliyet bakkaldan alınmıyor demiştim.
Filistin'de değişen
Bıktınız değil mi? Buralardan duyduğunuz haberler hep tank ateşinde ölen Filistinlilerin sayısı, Şaron'un kızgın lafları, intihar saldırıları, Arafat'ın yolsuzlukları, İsrail'in suikast politikası üzerine...
Belki de sıkılıp, 'Ne olacak bu işin sonu' diye düşünmekten bile vazgeçtiniz. İnanın buradakiler de çoktan bıktı. Filistinliler bugünlerde sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı birkaç saat içinde bir araya gelip, 'ne yapsak' diye konuşmaya başladı.
Geçenlerde yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Filistinlilerin yüzde 62'si artık startejilerinde radikal bir değişiklik zamanı geldiğini düşünüyormuş. Bu değişikliğin şiddet içermeyen direnme yöntemleri olmasını isteyenlerin oranı da yüzde 56'ya yaklaşıyormuş. Bundan sonra yollara kurulan barikatları kaldırmak, İsrail'in verdiği kimlik kartlarını yakmak, barışçı gösteriler yapmak istiyorlarmış.
Üstelik aynı araştırmaya göre İsraillilerin de yüzde 78'i, Filisintilerin kendi devletlerini kurma hakkını tanıyormuş. Filistinliler, şiddet içermeyen direnme yöntemlerini kullanmaya başlarsa İsraillilerin yüzde 61'i destek verecekmiş. Eğer Ortak Payda Araştırma Kurumu'nun yaptığı anketin sonuçları doğruysa, taraflar bu barışçı direniş biçimleri uygulanırsa sorunun altı ayda çözülebilceğine de inanıyorlarmış.
Hadi hayırlısı...