Alex'ten Santillana yaratmak...

Alex'ten Santillana yaratmak...

Yıldız isimli futbolcuların kariyer planında belki de en zor şey futbol hayatlarının son sezonları. Bir zamanlar tribünleri coşturan, adlarına şarkılar yazılan, heykelleri dikilen süperstarlar, performanslarının sorgulanmasına haliyle alışamıyorlar. Dünya futbolunda ve ülkemizde bunun pek çok örneğini gördük. Hagi dahil Hakan Şükür’ü kimse yedek bırakamazdı. Raul ikinci planda kalmaya alışamadığı için, Real Madrid’den gitti. ‘Alex sorunu’ da benzer bir içeriğe sahip aslında. Türkiye futbolunda gelmiş geçmiş en verimli yabancı oyuncu olan Alex, artık bir dönüm noktasında çünkü Aykut Kocaman futbolunda Alex gibi oyunculara pek yer yok. Nitekim, Fenerbahçe’deki ilk teknik direktörlük sezonunda Kocaman, Alex’siz bir plan da yapmıştı. Ama efsanevi oyuncu öyle bir performans gösterdi ki, bütün B planları çöpe atıldı. Fakat artık bu sezon 34’lük Alex’siz bir plan da gerekiyor Fenerbahçe için. Sorun, bu geçiş sürecinin nasıl kotarılacağı. Santillana gelmiş geçmiş en büyük Real Madrid’li futbolculardan biriydi. Ta ki Butragueno ve Hugo Sanchez onun yerine göz dikene dek. İspanya gol kralının önünde iki seçenek vardı: Ya küsmek ya da başka bir şey olmak. O ikincisini tercih etti. Futbol hayatının son günlerinde Bernabeu’da sahaya çıktığında herkes onu alkışladı. Çünkü o artık yedek Santillana’ydı. Son 20 dakika oyuna girer ve Real Madrid’in çehresini değiştirirdi. Alex’in önündeki asıl ikilem bu: Yedek kalınca küsen bir Alex mi olacak, yoksa son yarım saat ya da bir yarı oynayıp resitallerinden kupleler sunan virtüöz olmaya devam mı edecek? Twitter ‘âlimlerinden’ ‘ich’ aktarmış: Michael Jordan basketbola ara verip döndüğünde, Steve Kerr maçtan önce Jud Buechler’a: “Jordan sence ilk beş başlayacak mı?” diye sorunca, Buechler cevaplıyor: “Salonun önünde heykelin varsa bench’te oturmazsın!”
Alex’in heykeli var Kadıköy’de, teri var, emeği var, sanat eserleri var. Ama bir de futbolun acımasız gerçekleri... Kocaman’ın yapması gereken, Alex’ten Santillana yaratmak.
Alex’in yapması gereken, büyük futbol filozofu olarak bunu sindirmek ve yeni bir resital yazmak. Artık belki de assolist olmaya gerek yok. Eric Clapton bir şarkınıza solo atsa mest olmaz mısınız?