Avrupa'nın en değerli yedinci ligi!..

Ekonomistler Süper Ligimizi, Avrupa'nın en değerli yedinci ligi olarak gösteriyorlar. O zaman futbolumuz için ne dert var ne tasa!

Ekonomistler net. Rakamlar açık. Dönen para büyük. Buyruk hazır: “Avrupa’nın en değerli yedinci ligi Süper Lig”. 515 milyon euro ederi var. Beş büyük ligin ardından Rusya geliyor, hemen ardından da Türkiye. Futbol endüstrisinin elit sınıfındayız. Gününde bir Türkiye’nin yenemeyeceği ülke yok. Biraz daha çabalarsak ilk üç bile yaparız.

En büyük futbol değeri sayılan derbilerde deplasman yasağı var. Pek çok taraftar haklı ya da haksız mahkeme kapılarında sürünüyor. Bir dolu statta kadın tuvaleti yok. Avrupa kupalarında oynayacak takımların zeminleri bile toptan çok ekip biçmeye daha müsait. Stada girerken insan muamelesi gören yok. Ama Avrupa’nın en değerli yedinci ligi Süper Lig...

Belki de dünyanın milli gelire oranla en pahalı biletini satıyoruz. Inter’i ve Milan’ı her hafta izlemek Beşiktaş’ı izlemekten ucuz. Hiç değilse atmosferimiz eşsiz, tribünlerimiz desibel tanımıyor. Daha doğrusu biz öyle zannediyoruz. Çünkü ligin seyirci ortalaması 10 bini bulmuyor. Bu konuda futbola en uzak ülkeler zannettiğimiz ABD ve Japonya’nın gerisindeyiz. Olsun, Avrupa’nın en değerli yedinci ligi Süper Lig.

Sponsor devletten
En tepedeki ligin sponsoru devlet kurumu. Onun bir altındaki ligin sponsoru da devlet kurumu. Çok değil iki sene önce, Anadolu’dan yıllar sonra çıkan ilk şampiyon takım bir sonraki sezona forma reklamsız başlamıştı. Borçsuz kulüp yok. Lig başlamadan bir gün önce borç yasağını kaldırabilen kulüpler var. Alt ligler kan ağlıyor. Parasını alamayan futbolculara inat parası tıkır tıkır ödenen futbol simsarlarıyla dolu ortalık. Finansal fair play’den öcü gibi korkuyoruz. Borç yüzünden Avrupa Kupası’ndan men edilen takımımız var. Yine de enseyi karartmayalım boşa. Avrupa’nın en değerli yedinci ligi Süper Lig.

Milli takım son iki turnuvada yok. FIFA dünya sıralamasında 35. sıradayız. Bizim önümüzde Norveç, Danimarka, Ekvator, Slovenya, Bosna-Hersek, Cezayir gibi ülkeler var. Milli takımın son Hollanda maçında sahaya çıkan oyuncuların yedisini sen yetiştirememişsin, başkaları yetiştirmiş. Halihazırda Türkiye’de parlayıp ortalama bir bedelle yurtdışına transfer olan oyuncu sayısı bir elin parmak sayısını bulmuyor. İyi de Avrupa’nın en değerli yedinci ligi Süper Lig.

Gençlerde 2005’ten beri hiçbir büyük şampiyonada finalimiz yok. Seneye kendi ülkende yapılacak olmasa 20 Yaş Dünya Kupası’na hiç katılamamışsın bile. Bırakın lisanslı futbolcu sayısını, toplam lisanslı sporcu sayımız Norveç’teki kadın futbolcu sayısından az. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahibiz. Yüzde 5’i bile spor yapmıyor. Britanya’nın en yoksulu denebilecek İrlanda’da nüfusun spor yapma oranı yüzde 50. Neyse boşver, Avrupa’nın en değerli yedinci ligi Süper Lig.

Yarın Estonya maçı var. Türkiye favori. Zaten Hollanda’yı da elimizden kaçırdık. Estonya kim ki? Biz gruptan lider de çıkarız. Gününde bir Türkiye’nin yapamayacağı şey yok. Ne de olsa Avrupa’nın en değerli yedinci ligi Süper Lig.

Doğu ile Batı’yı yoksunluk birleştiriyor
Tatil vesilesiyle orada burada gezerken iki ayrı bölgenin, iki ayrı dünyanın kulübünü de ziyaret etme şansım oldu. Biri, eski bir futbolcu ve şimdilerde antrenörlük hayatının başında olan kayınbiraderimin takımı Muğlaspor. Diğeri bizim sanat sepet tayfasının takımı Ayazma ile birlikte ziyaret ettiğimiz Diyarbakır BB. Kısıtlı imkânlarla, gencecik çocuklarla futbol dünyasına umut yatırımı yapıyorlar. Dertleri ise ortak. Muğla kendi parasıyla aldığı, devlete bir tesis yapsın diye tahsis ettiği arsa için hamle bekliyor. Diyarbakır ise arsasını bulduğu, üzerine inşaata başladığı, yarısını bitirdiği tesislerin tamamlanmasını... Olmuyor bir türlü. 400 bin gencin yaşadığı Diyarbakır şehri de, yaz bitince işsizlikten kırılan Muğla da aynı dertten mustarip. Oysa biz futbolla yatıp futbolla kalkıyoruz. Değeri milyar doları bulan bir ekonomi diye övünüyoruz. Ama yeterli saha yok, yeterli hoca yok, yeterli eğitim yok. Buna da şükür. Neticede Avrupa’nın en değerli yedinci ligi Süper Lig.