'Şeytan' nasıl alt edilir?

Manchester United-Galatasaray maçını masaya yatırdık. İki takımın artılarını eksilerini çıkardık. Yüksek tempolu, bol gollü bir maç izleyebiliriz. Kazanmak için az top kaybı ve kanatları iyi savunmak şart
'Şeytan' nasıl alt edilir?

Heyecanı birkaç gün öncesinden başlayan büyük maçların en zevkli yanlarından biri matematik antrenmanlarıdır. Kim, nasıl oynar? Hangi yollarla gol bulunabilir? Rakibin hücum varyasyonları nasıl tıkanır vs... Manchester United-Galatasaray maçı öncesi de durum farklı değil. Hepimiz maçı ‘kafamızda’ oynamaya çalışıyoruz. Ama veri lazım, istatistik lazım, bilgi lazım. O yüzden gittik ‘MatchStudy’den Hasan Gören’e danıştık. Sezon başından beri hem Galatasaray’ın, hem de Manchester’ın verilerini onunla analiz ettik:

Diziliş olarak baktığımızda iki takımın ‘muhtemel 11’i bu şekilde (Bkz: Yazının sonundaki grafik). Her ne kadar Ferguson değişken oyuncu tercihleriyle öne çıksa da diziliş pek değişmeyecek.

Bu dizilişlere baktığınızda çok net bir şekilde göze çarpan, hepimizin tahmin ettiği bir şey: Manchester United kanatları kullanıyor,

Galatasaray ise göbeği. Kilit önemde olan şey, Valencia ve Nani’nin arkalarındaki beklerle hücumu şekillendiren yapısı.

Valencia ve Nani sezon başından beri ceza sahasına toplam 56 top göndermiş ve bunların 22’si isabetli. Galatasaray’da bu konuda öne çıkan oyuncu Selçuk. Onun oranı sadece 17’de 11. Sonra gelen Amrabat ve sadece 4 başarılı pası var. Aman dikkat!

Ceza sahasına gönderilen toplarda iki takımın genel karşılaştırması da önemli bir veri. Manchester United üstün. ‘Kırmızı Şeytanlar’ın 171’e 75 başarı oranı var, Sarı Kırmızılıların ise 131’e 41. Yani hücum varyasyonları açısından İngiliz temsilcisinin önemli verimi var. Ki kendi liglerinin de en iyisi durumundalar.

Galatasaray beklendiği üzere Manchester’ın oyununu bozmak isteyecek. Rakibin üçüncü bölgede topla en fazla oynayan oyuncusu Cleverly. Kagawa ya da Scholes da ‘yardımcı erkek oyuncu’ olacak. Onların pas bağlantılarını kesmek önemli. Ama çok az hata yapıyorlar. Cleverly, Kagawa ve Carrick’in pas başarı yüzdeleri yüzde 90’ın altına düşmüyor. O yüzden orta sahadan ziyade daha önde baskı önem kazanıyor.

Ev sahibi ekibin asıl atak formatları ne olursa olsun kanatlar. Valencia en fazla kanat girişimi yapan oyuncu. Topun yönü Cleverly ve Kagawa gibi istasyonlardan kanatlara dönüyor. Oradan da sert ve etkili ortalarla gol arıyorlar. Eboue’nin tecrübesi ve rakiple oynama alışkanlığı göz önüne alınırsa, Hakan Balta-Valencia eşleşmesi kritik önemde.

Galatasaray’ın Süper Lig’de en büyük kozu pres gücü. Bu durumda rakibin defanstaki kritik top kayıplarına bakmak lazım. Ne yazık ki bu konuda Manchester United çok iyi, çünkü çok az hata yapıyorlar. Rio Ferdinand’ın oynadığı maçlarda toplam kritik top kaybı sadece bir. Vidiç de farklı değil. Bu konuda zayıf noktaları Rafael, beş kritik top kaybı var. Bu, Amrabat ya da Emre gibi mücadeleci oyuncular için şans olabilir. Ama Rafael’in önünde Valencia’nın oynama ihtimali Galatasaray’ın sol kanadı iyi kullanmasını zorlaştıracak. Çünkü Hakan Balta’nın hücuma katkı vermesi pek mümkün gözükmüyor.

Orta sahadaki top kayıpları da maçın hem temposunu hem de coğrafyasını belirleyecek. Bu konuda Hamit ve eğer oynarsa Emre’nin muhtemel top kayıpları başa bela açabilir. Her iki oyuncu da kolay top kaybediyor. Hamit’in sezon başından beri 10 top kaybı var. Buna mukabil muhtemel on birde yer alan Cleverly ve Carrick’in dört lig maçında toplam kritik top kaybı sadece iki.

Takım savunması iki takımın da en çok güvendiği noktalar. Ama bu konuda Manchester United daha başarılı. Rakip ataklarda top kazanma oranları yüzde 45’leri buluyor. Bu istatistiği yüzde 50’nin üzerine taşıyan takım Avrupa’da çok çok az. Aynı oran Galatasaray’da yüzde otuzlarda.

Uzun yıllar İngiltere liginin en iyi defans ikilisi kabul edilen ‘Vidic-Ferdinand’ formlarının zirvesinde değil. İki oyuncunun arasındaki mesafe açıldıkça gedik verme ihtimalleri artıyor. Nitekim Manchester’ın verdiği pozisyonların önemli bir bölümü göbekten araya kaçan oyunculardan, ya da ceza sahası çevresi hareketlilikten kaynaklanıyor. Bu da Burak Yılmaz’ı öne çıkaran bir veri olabilir.

Duran toplar ve kornerler Türk takımlarının Avrupa’da karanlık tarihinin demirbaşları. Hele de rakipte Van Persie gibi etkili bir isim varken. Alex Ferguson’un takımının ligde neredeyse tüm gollerinde ya kanat atağı var, ya da bir duran top. O yüzden adam ve alan paylaşımı kritik önemde.

Manchester United bu sezon ligde bir tek Everton’a kaybetti. Everton’ın galibiyetinde duran toplardaki etkinlikleri, az top kaybı yapmaları, oyunu rakip alana taşımayı başarmaları, göbekten daha fazla oynamaları etkili oldu. Bugün Sarı-Kırmızılılar için kilit önemde olan konular bunlar. Ama bir deplasman maçında bunu yapmak ne kadar mümkün, göreceğiz.

İşte temel veriler bunlar. Tabii ki futbol topunun şekli şemali matematiğe pek sığmıyor. Psikolojik ve tarihi pek çok veri var. Şampiyonlar Ligi’nin o inanılmaz atmosferi ve heyecan verici kimliği var. Ama yine de oyunu anlamamızı sağlayacak rakamlar bunlar. Türkiye’nin yüksek tempoya en iyi cevap verebilecek takımı, dünyada yüksek tempoyu en iyi oynayan takımlardan birinin karşısında. O yüzden heyecanlı olacağı kesin. Bakalım, nasıl bir futbol izleyeceğiz ve oyunun matematiği bize neler gösterecek?