İkinci yarıda yoldan çıkmasa iyi olacakmış...

'Yoldan Çıkan Oyun' vodvil türüyle inceden dalgasını geçen bir komedi. Sarp Apak, Bartu Küçükçağlayan ve Öner Erkan'ı sahnede buluşturan oyun ilk yarıda kesintisiz güldürüyor, ikinci yarıda cinsiyetçi esprilerin tuzağına düşüyor...
İkinci yarıda yoldan çıkmasa iyi olacakmış...

Zincirleme aksilikler, birbirini tetikleyen cinayetler, karmaşık bir aşk, sakarlıklar ve yanlış anlamalarla dolu bir malikane. Tipik bir vodvil olacakken, esasen vodvil türündeki oyunlarla inceden dalga geçen bir komedi: 'Yoldan Çıkan Oyun'.
Talimhane Tiyatrosu’nun İngiltere’den ithal ettiği (Londra, Mischief Theater) ve Zorlu PSM prodüksiyonu olarak sahnelenen oyunun yerli versiyonunda ekranın tanıdık simalarından Öner Erkan, Sarp Apak, Bartu Küçükçağlayan ile Gökçen Gökçebağ başta olmak üzere tüm ekip sıkı bir komedi performansı sergiliyor. Londra’da 2014’ten beri sahnelenen ‘Yoldan Çıkan Oyun’, bir ‘oyun içinde oyun’. Amatör bir topluluğun, 1920’lerden gizemli bir cinayet öyküsünü anlatan bir oyunu sahneleme çabası esnasında başlarından geçen terslikleri mizah dozu yüksek bir dil ve rejiyle izliyoruz.
Mehmet Ergen’in Türkçe’ye akıcı bir dille kazandırdığı, genç yönetmen Lerzan Pamir’in ustalıkla sahnelediği, ekibin de seyirciyi sarıp sarmalayan jest ve mimiklerle sahneyi doldurduğu, komedinin hakkını veren bir iş. Bilhassa Erkan, Apak ve Küçükçağlayan üçlüsünün birbirini puzzle gibi tamamlamasında yakın zamandaki ortak sit-com mesailerinin de katkısı olduğuna şüphe yok. Güliz Gençoğlu, Kubilay Çamlıdağ ve Kemal Kayaoğlu’nun başarılı performansları oyunu tamamlıyor ama oyunun asıl sürpriz ismi ‘doğal komik’ Defne Koldaş.
‘Yoldan Çıkan Oyun’ bazı evrensel sahne üstü kazalarıyla (oyuncuların sahnede ‘mış gibi yapmaları’, ışık kapanınca sahnede görünmeyecekleri yanılgısına düşmeleri, sahneye yansıyan rol kavgaları ve dekor hataları) dalgasını geçtiği ve vodvil türünün klişe esprileriyle kafa bulduğu için ilgi çekici. Ama ikinci perdede oyunun temposuyla birlikte mizah kalitesi de belirgin bir düşüş gösteriyor. İlk perdede oyuncuların performansına ve öykünün gizemli hallerine dayanan komedinin yerini ikinci yarıda büyük ölçüde cinselliğe dayanan basit espriler alıyor, sahne üstü kazalarına dayanan mizah da tekrara düşüyor. Başlarda vodvilin komedisini yapan oyun, ikinci yarıda vodvilin ta kendisine dönüşüyor. Orijinalinde de böyle olduğunu tahmin etsem de (Zira oyunun Londra’daki versiyonuyla birebir aynı dekor ve çok yakın kostüm tasarımları tercih edilmiş) bir kadın yönetmenin elinden daha az cinsiyetçi espriler bekliyor insan ister istemez.
Bir tür ‘kendini iyi hisset’ oyunu. Gülmek isteyenlere… 

YILDIZ: *** (5 üzerinden)
 
YOLDAN ÇIKAN OYUN
Yazan: Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
Yöneten: Lerzan Pamir
Oyuncular: Sarp Apak, Öner Erkan, Defne Koldaş, Güliz Gençoğlu, Bartu Küçükçağlayan, Yılmaz Kemal Kayaoğlu, Kubilay Çamlıdağ, Gökçen Gökçebağ.
Süre: 90 dk.
Bilet Fiyatı: Öğrenci 40, Tam 60 lira.
Ne zaman, nerede?: 4 Ocak Pazartesi, Zorlu Center PSM, Drama Sahnesi

OYUNLA İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER
Dekor: Behlüldane Tor’un elinden çıkan dekorun başına, oyun boyunca gelmeyen kalmayacak!
Bir cümle: Bir telefon daha mı!
Alameti Farikası: Ekranda uzun süre birlikte rol kesen Sarp Apak, Bartu Küçükçağlayan, Öner Erkan üçlüsüne bu kez canlı canlı gülebilirsiniz.
Sürprizi: Oyunun kadın oyuncularından Defne Koldaş!