Pizza Napoli'de yenir!

Napoli'de yiyeceğiniz pizza sadece dünyanın herhangi bir kentindekinden değil, İtalya'nın diğer kentlerinde yiyeceklerinizden de daha leziz olacaktır
Pizza Napoli'de yenir!

L Antica Pizzeria Da Michele

Napoli’de yiyeceğiniz pizza sadece dünyanın herhangi bir kentindekinden değil, İtalya’nın diğer kentlerinde yiyeceklerinizden de daha leziz olacaktır. Napoli’ye yolunuz düşerse pas geçmemeniz gereken iki mekândan bahsedelim: Tartışmasız en mühimi L’Antica Pizzeria Da Michele’ adlı, salaş esnaf lokantası kıvamındaki pizzacı. İki tarihi cadde Via S. Biagio dei Librai ve Via Tribunali’ye 10 dakika mesafedeki bu mekân 1870’ten beri pizzacılık yapan bir ailenin yeri. Duvarlardaki mönülerde de göreceğiniz üzere sadece iki çeşit pizza yapıyorlar.

Büyükbabaları Michele’nin izindeler: “Sadece iki Napoli pizzası vardır: Margherita ve Marinara. Eklenecek her türlü şey, dünyanın bu en ünlü lezzetinin mükemmelliğini eksiltecektir.” Ki zaten boş bir yer bulup iliştiğinizde de garson gelip tek bir soru soruyor: “Margarita? Mozzarella?” Alüminyum tabaklarda gelen pizzlar doyurucu. Hafif asık suratlı ama garip bir sempatikliği de olan garsonlar seri hareketlerle önünüze bırakıveriyor tabakları.

Mozzarella, domates ve fesleğenli 5 Euro’luk nefis Margherita’nızı yerken duvarlarda göreceğiniz Julia Roberts kareleri, 2010 yapımı ‘Eat Love Pray’ (Ye, Dua et, Sev) filminden. Kentteki bir diğer iddialı adresi de es geçmemeli: Materdei Caddesi’ndeki Starita. Geçmişi 1901’e uzanıyor, epey geniş bir mönüye sahip. Burası da Sophia Loren’in yine bir Napoli efsanesi, komedyen Toto ile başrolleri paylaştığı ve pizzacının karısını oynadığı 1954 yapımı ‘L’oro di Napoli’nin (Napoli’nin Altınları) çekildiği mekân.