Demokrasimizin güvencesi: Kürtler

Selahattin Demirtaş, AKP'yi fevkalade huzursuz ediyor. Bu da, galiba, gerçekten etkili ve başarılı olduğunun göstergesi.

Aslında, “Şu andaki güvencesi” diyerek ihtiyatlı davranmak lazım. Ama ne olursa olsun, bu ortamda tek ciddi şeyleri söyleyen ve yapan, HDP. Özellikle de, gençler arasında “Selocan” diye geçen, Eşbaşkan Selahattin Demirtaş.

Düşündüklerimi önce kısa maddeler halinde yazayım, sonra açarız:

1) 28 Şubat ortak açıklamasının odak noktası silahların bırakılması filan değil. Buna imkan verecek demokratik koşulların oluşturulması.

2) Bu açıklamadan sonra Kürtler, gözünü karartmış Erdoğan karşısında mevcut en sağlam barikat.

3) Seçim arifesinde bu açıklamadan asıl kârlı çıkan HDP ve bu sayede yüzde 10 barajını büyük olasılıkla aşar.

4) Erdoğan durumlardan hiç memnun değil; Selocan’ı bir kaşık suda boğabilse, boğacak.

5) Bazı sus payları karşılığında Kürtlerin Erdoğan’ın başkanlık sistemini destekleyip demokrasiyi satacakları yönünde vahim bir kuşku vardı. Son gelişmeler bunu çok zayıflattı.

DEMOKRASİYİ GÖRMEDEN “SİLAH BIRAKMAK”

Davutoğlu 3 Mart’ta, “Bu açık bir silahları bırakma çağrısıdır. Özü, silahları bırakmadır” (link) derken tam bir hüsnü kuruntuyu dile getiriyor. En azından iki sebeple:

1) Kürtler sırf devletin sözüne güvenerek silah bırakmayı çok denediler. Örnek mebzul. 1937 Dersim’de Seyit Rıza barış görüşmeleri yapmak üzere Erzincan’a davet edildi, yolda gelirken yakalandı ve bir pazar günü yargıçları evlerinden getirtmek suretiyle toplanan mahkeme sonucu idam edildi. PKK defalarca silah bıraktı, demokrasi filan gözükmedi. 2009’da devlete inanıp Habur’dan gelenleri, coşkuyla karşılandıkları ve konuşma yaptıkları gerekçesiyle 10 yıl 10 ay hapse mahkum ettik (link).

Nitekim Öcalan, 29.11.2014 görüşmesinden sonra, daha önce yaptığı silah bırakma çağrıları için özeleştiri yayınladı (link).

2) Kürtler zaten silah bırakmış vaziyette. Batıya tabut gelmesi uzun yıllar önce durdu.

Ama eğer “silah bırakmak”tan kasıt silah toplatmak ise, oradan başlamak, Kürt olduklarını ancak 75 yıl mücadeleden sonra kabul ettirebilen ve bu arada sadece son 30 yılda 30.000’den fazla kurban veren insanlarla olacak iş değil.

Nitekim, Cemil Bayık özetliyor: “Hangi sorun çözüldü ki silah bırakalım” (link).

Onun için Kürtlerde, reform görmeden kendini bırakıverecek hava hiç yok (link). Onlardan talep edilebilecek en büyük vatanseverlik, demokratik reformları beklerken eylemsizliği devam ettirmeleri.

SEÇİLMİŞ PADİŞAHLIĞA BAŞLICA BARİKAT

Türkiye’nin vahim bir gerçeği var: Gezi ve 17-25 Aralık tarafından “psikolojisi bozulan” Erdoğan’ın bütün mevcudiyeti, bunların tekrarlanmasını ne yapıp edip önlemeye endeksli. Korkunç bir vaziyet onunki; düşmanıma vermesin. Eli kalem tutanların yazıları ile eli pankart tutanların gösterilerini İç Güvenlik Paketiyle beşiğinde boğmayı umuyor.

Ve tabii, en başta da, yine umduğunu bulamayacak olan Kürtlerin protestolarını.

Kürtler buna blok halinde karşı çıkmakta. Pervin Buldan: “Paket, parti olarak itiraz ettiğimiz haliyle çıkamaz” (link). Selocan: “Hükümetin pratiği barış adına zerre kadar ümit vermiyor” (link). KCK: “Hükümet sorumluluklarını yerine getirirse biz de getiririz” (link).

HDP ÇOK DAHA KÂRLI ÇIKTI

Ortak açıklamadan AKP’nin beklentisi, Kürt sorununu halletmesine ramak kalmış parti izlenimi bırakarak, seçimlerde başkanlık rejimini getirecek çoğunluğa ulaşmak.  

HDP’ye gelince: Seçime parti olarak girip büyük risk alma kararı seçmen kitlelerinde çok ilginç bir karşılık bulmuş vaziyette. Barajı aşamazsa, AKP başkanlık rejimi için yeterli çoğunluğa ulaşır diye herkesin ödü kopuyor. Etrafımda Kürt partisine şimdiye kadar hiç oy vermeyen çok sayıda kişi bu sefer verecek.

Barajı aşacak kadar oy alma imkanı bu nedenle zaten artmış olan HDP, şimdi bir de “ayrılıkçı değil, uzlaşmacı ve barışçı parti” imajı sayesinde, ihtiyacı olan ek yüzde 2’yi kolaylıkla alabilir.

ERDOĞAN VE AKP HİÇ HOŞLANMADI

B. Arınç “ortak açıklama söz konusu değil” dedikten sadece iki gün sonra yapıldı ortak açıklama. Neyse, olur böyle şeyler ve AKP’de esas bundan sonra olacak. Asıl önemli husus başka yerde.

Arınç bir metinden bahsediyordu konuşmasında. (Açıklamadı ama, Habertürk’te 19 Şubat’ta çıkmış olan bir metindi bu. TMK, SPK, yüzde 10 barajı gibi kanunların kaldırılması, Türkiye genelinde bölge meclisleri kurulması, kültürel hakların anayasada yer alması, hasta mahkumların tahliyesi gibi çok somut Kürt ön-talepleri vardı bu metinde (link).

O sırada, hiç görmediğimiz bir biçimde açtı ağzını yumdu gözünü Arınç. Ne Selocan’ın Süreç’e karşı olduğunu bıraktı, ne de kötü niyetini. “Görevim icabı istihbaratın verdiği bilgiler yanında çok özel bilgilere sahip bir insanım ben” bile dedi, ne demekse.   

Erdoğan, Arınç’tan da önce, daha S. Arabistan’a giderken yüklenmişti Selocan’a: “İmralı silahların bırakılmasını istiyor. Fakat partinin başındaki zatın yaklaşımı çok daha farklı. O adeta, ‘Hükümetin uygulamasına bakacağız’ diyor” (link). Ne “adeta”sı yahu, aynen öyle dedi. Tek başına da söylemedi; yukarıda verdim.

İşin özeti şu ki, Selocan AKP’yi fevkalade huzursuz ediyor. Bu da, galiba, gerçekten etkili ve başarılı olduğunun göstergesi.

KUŞKU

‘Öcalan hükümetle anlaştı, demokrasiyi satacak, başkanlık verip karşılığında kendisi için ev hapsi ve Kürtler için de özerklik alacak’ kuşkusu epeydir sürüyordu. Çünkü Öcalan şöyle demişti:

Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey’in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz. Yalnız, başkanlık ABD’deki gibi olmalı; devlet meclisi gibi bir senato. İkincisi, bir de halklar meclisi” (link). Bu demeci, Nevruz öncesinde Eşbaşkan Gültan Kışanak da desteklemişti (link).  

Olay bununla kalmamıştı. Sırrı Süreyya dışında, ­Kürtler Gezi’de yoktu. 17 Aralık’ı Öcalan, Erdoğan gibi “darbe” olarak yorumlamıştı (link).

Selocan işin başından beri farklı durdu. Mesela, Erdoğan-Bilal konuşmasının internete düşmesi üzerine, “Bu kadar şaibeye bulaşmış bir başbakanla neyi konuşacağız?” dedi (link).

KÜRTLERİN POZİSYONU

Ortak açıklamanın öncesinde ve sonrasında söylenen sözler, ‘Kürtler demokrasiyi satacaklar’ izlenimini çok zayıflatmış bulunuyor. Şu anda Kürtlerin durduğu yer şöyle:

Demokratik ortamın ucunu fiilen görmedikçe, AKP’ye inanmayacaklar.

İçlerinden bir kanat demokrasinin sadece vaat edilmesi üzerine uzlaşmaya kalkışırsa, başka kanatlar bunu ihtiyatla önlemeye niyetli ve muktedir.

Erdoğan’a başkanlık vermenin, cellada yağlı urgan vermekten farksız olduğunun farkındalar.

Demokrasiden gitgide uzaklaştırılan bir Türkiye’de, Kürtlere demokrasi verilmesinin mantıksız olduğunu idrak ediyorlar.

Etmiyorlarsa, en azından şunu iyi biliyorlar: O zaman yakalarına yapışacağımızı.

http://www.radikal.com.tr/1306942130694214

YORUMLAR
(14 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Baskın Oran - user529156

İyi bir yazıyı okumaya, aklı başında birilerinin Tv de tartışmalarına hasret kaldık. Bazı fikirlerinize katılmasam da eskiden beri (özellikle Cumhuriyet'ten)okurunuzdum. Son yıllardaki fikirleriniz biraz yanlıymış imajı yaratıyor. Ermeni ve Kürt sorunları irdelemesinde kendinizi Türkler'in yerine hiç koymayan bir görüntü veriyorsunuz bu da tepkilere neden oluyor.

Özerol Kardeşimize - blueknife

Özerol kardeşimiz sen bırak Kürdlerin ağalarını sen kendi ağalarınla uğraş. Hep aynı kalıplaşmış terane. Sen uzaydaydın yeni geldin herhalde:-)))

Ne zaman yurttaş oldular ki? - Özerol

Kürtler daha yurttaş bile olamadılar, nasıl oluyor da demokrasinin güvencesi oluyor acaba? Hala ağaların baskısı altında köle gibiler Mecliste bile ağaların çocukları, torunları var. Onların gölgesinden kurtulamadılar ki demokrasinin güvencesi olsunlar...

yetmez ama B.Oran. - user781727

Bu gün yorumları okurken dikkatimi çeken şey, yorum yazan lar ın tamamı selocan lı. Neredeyse akp chp ortak diyecek kadar ileri gitmişler. Kürt tarafı hiç bu kadar güçlü ve beceriksiz bir dönem görmemiştir. Selocan ve ekibinin, yerel seçimlerde ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde akp ile yaptığı işbirliği ve fedakarlık akp tarafından ödüle layık bir tutumdur. Şu ana kadar yaptıkları çalışmalar diğer muhalefeti yok edip akp yi güçlendirmekten başka birşey değil. 8 Haziranda selocan ı , bir başkasını alkışlarken izleyeceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, dünya görüşü aynı olan iki adaya karşı yarıştı aldığ oy %10. Bu sefer de her şeye karşıymış gibi bir tavırla akp yi nasıl daha güçlü kılarız durumundalar. Şimdi bana inanmazsınız ama bir kenara yazın. Akp den bıkmış insanlar kerhen mhp ye oy verecek. (mhp li olduğumu sanmayın.) asıl patlamayı orda göreceksiniz. Chp çalışmazsa bile %30 u geçer (Çok büyük bir ekmel hata yapmazlarsa) yani chp ve mhp %50 den fazladır. Hdp nin barajı geçeceğine hiç inanmıyorum zaten geçmek istediklerini de sanmıyorum. Çünki anlaşma. kendilerine değil akp ye çalışıyorlar. Yanlış şu. Hiç olmazsa akp ye katılıp ordan aday olsunlar, meclise birkaç kişi girmiş olur. (Artık akp neyi uygun görürse) Selo can a gerçek selamlarımı yolluyorum ve ben bu sefer yuvama döneceğim. 1 oy kaybettiniz.

Çok basit bir formül - user969778

Diyarbakır'daki konuşmasında Erdoğan'ı Hitler'e benzeten "Selocan" sadece 3 hafta sonra mecliste kendisini ayakta alkışlamıştı. AKP ile kesinlikle koalisyon kurmayacağız diye açıklama yapılırsa HDP %10 barajını çok rahat geçer. Peki bu açıklama neden yapılamıyor?

selahattin demir taş çok sağlıklı ileriyi iyi gören bir kişi : - okkes cavus

Kürtler böyle dürüst ve çok mantıklı zeki bir başkana sahip oldukları için çok şanslılar. H:D:P: nin yıllardır Türkiye partisi olmak için çalışmalarının bu ülkeye çok faydalı bir sonuç getireceğini düşünerek yapılan çabayı, her aydın ve bu ülkenin barışını huzurunu isteyen herkes desteklemeli. yüz yıllardır içi içe olduğumuz ve halk olarak Kürt kimliğini inkar ettiğimiz bu halk. kendi kimliğini taşımak istemesi kadar doğal ne olabilir. bunda bir yanlışlık yok. bunun verilmesi bu ülkeyi bölmez. eğer bir parti biz sade Kürtlerin değil Türkiye'de yaşayan tüm insanların partisiyiz hep kardeşiz diyorsa, bundan daha mantıklı bir yaklaşım olmaz. bu düşünce desteklenmeli ve H:D:P barajı geçmeli . Türkiye halkı olarak biz iç içe geçmişiz kimse bizi tanrı ile aramızdaki bağ olan aracı kabul etmeyen dinimize, ırkımıza göre ayırmaya gücü yetmemeli . böyle düşünen ticari kafalara asla pirim verilmemeli .....

Sünni Enternasyonal bir çıkmaz yol - İtaatsiz

Bir seçilmiş padişah/imam liderliğinde Ortadoğu ve Afrika'nın hamisi Türkiye hedefi boş bir fantezi. Bu fanteziyi destekleyecek bir altyapı yok ortada: Türkiyeliler sünnilerden oluşmuyor, sünniler homojen değil, insan kaynağı aşırı zayıf (bkz PISA, YGS), teknoloji üretemiyoruz, ekonomi katma değeri düşük ürünlere odaklı, rekabete dayalı olmayan ahbap çavuş ekonomisi, askeri gücümüz vasat - NATO'nun 2. en kalabalık ordusu ateş gücü açısından ilk 20de bile değil- disiplin, donanım, eğitim sorunları var vb. "Afrika'nın ve Doğu Akdeniz'in hakimi, sünnilerin lideri Türkiye" fantezi olarak kalsa sorun yok, ama can, mal ve enerji gidiyor bu uğurda. Gerçekçi olan şu: Yüzünü Avrupa'ya dönmüş, enerjisini insan kaynaklarını ve ekonomisini geliştirmeye odaklamış, demokrasiyi içselleştirmiş, yerinden yönetimi benimsemiş, azınlık-çoğunluk kavramlarından kurtulmuş, çoğulcu, özgürlükçü, katılımcı bir ülke. Kürt meselesi ancak böyle çözülür. Alevi meselesi de, seküler meselesi de. Gerisi laf ve istikrarsızlığı çağıran boş hamleler..