Diyadin'e dair ne yazılsa zaittir

Diyadin Olayı insan vicdanına hakarettir, zekamızla alay etmektir. Bu haliyle "Türk milletini alenen aşağılamak"tan TCK Md. 301/1'e girer.

2011’den bugüne içine düşürüldüğümüz dönemin tarihi yazılırken; demokrasi, hukuk, ahlak ve devlet düzeni açısından bir çöküşün örnek-olayı olarak Diyadin hadisesi mümtaz yer tutacak.

Ama bu olay konusunda şu anda yazmak çok zor, çünkü mevcut bilgilerle yazılacak ne varsa yazıldı. Şu iki önemli haber halinde:

1) “Yüksek Seçim Kurulu, 330 milletvekili için gereken minimum şehit sayısını belirlemek üzere toplanacak.”

2) “Milli Savunma Bakanlığı, resmî internet sitesinden bu akşam saatlerinde yayınlanan duyuruyla, 7 Haziran seçimlerine kadar ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olmak üzere şehit kadrosunda görev yapacak 300 sözleşmeli er ve erbaş alımı yapılacağını açıkladı.”

Artık bunların üstüne herhangi bir şey yazmak lüzumsuzdur, fazlalıktır, “zait”tir.

Mesela aşağıdakilere benzer şeyler yazmak anlamsızdır:

*  *  *  *

 ‘2,5 yıldır TSK operasyonları yapılmadığı için artık tabutların gelmediği Türkiye’de, Jandarma’yı valilere bağlamanın daha mürekkebi kurumamışken eski içişleri bakanı E. Âlâ’nın (link) emriyle bir ağaç dikme şenliğine tam seçim gelirken jandarma operasyonu düzenlenmesi manidardır’…

‘Seçim ortamında, partisiz-sorumsuz cumhurbaşkanı sabah-akşam benim vergilerimle meydanlara çıkıp kendisinin ve partisinin propagandasını yapıyorken, Diyadin’in bir köyünde HDP propagandası yapılacakmış diye (link) köy basmak neyin nesidir?’

Davutoğlu’nun “Demirtaş yalan söylüyor” (link) demesinin hemen ardından Genelkurmay Başkanlığı Kürtlere teşekkür yayınlamış ve böylece başbakanı bir tür yalanlamıştır’ (link). Bu durumda bu teşekkür at sırtına kelebek konmuşa benzeyince, Genelkurmay “Canlı Kalkan tanımlamasını kabul etmiyoruz” (link) diye acele tamir yoluna gitmek istemiştir’…

Ağrı valisi, “Askerlerin ölüme terk edildiği yalandır” (link) demiştir, oysa yaralı askerleri battaniyelerle Kürtler taşıyarak kurtarmıştır’ (link).

‘Yayınlanan videoda köylüler askerlere "Sabah erken bizi bıraksaydınız sivil insanlar buraya gelseydi bu olmazdı" diye takaza etmekte, görüntüdeki asker de kendini şöyle savunmaktadır: “Kardeş bizi suçlu görebilirsiniz ama biz görev icabı buradayız. Bu işi kim yapmışsa git ona sor" (link).

‘Bazı PKK’lıların Öcalan’a değil Kandil’e göre hareket ettiği tezini C. Bayık’ın şunları demiş olması boşa çıkartmaktadır: “Artık Türkiye’ye karşı savaşmak istemiyoruz. Artık yeter diyoruz. Savaşarak ne biz amaçlarımıza ulaşabildik, ne de Türk devleti” ’ (link).

‘S. Demirtaş’ın “Kim silah gücüyle oy topluyorsa Allah onun bin defa belasını versin” (link) demiş olması her şeyi izah etmektedir’...

‘Askerin sivil otoriteye itaati normaldir ama, burada TSK açıkça parti ordusu yapılmak istenmiştir…’

‘HDP seçmene baskı yapıyor veya yapacak propagandası sadece gülünç bir iddiadır (link). Çünkü HDP barajı aşmaya doludizgin giderken, isminin çatışmayla anılması sadece AKP’ye yarar’ (link).

‘İşte bu yüzden, hem başkanlığın elden kaçıyor olması, hem de 17-25’in hesabını verme tehlikesinin belirmesi yüzünden paniğe kapılan Erdoğan Rejimi, çareyi yurdun dört bir yanına gariban asker cenazeleri yollamakta bulmuştur. Seçim yaklaştıkça da bu provokasyonlar artabilir. O kadar ki, Suriye’ye karadan girip dikkatleri dağıtma operasyonu bile yapılabilir…’ (link)

*  *  *  *

İşte bütün bunları söylemek-yazmak fevkalade zait olur. Çünkü yazımın en başında verdiğim iki haber Zaytung’dandır, ama fevkalade ciddidir ve her şeyi anlatmaktadır (link) (link).

*  *  *  *

Pir Sultan Abdal’ın “Kadir Mevlam Senden Bir Dileğim Var” diye başlayan bir türküsü var, malum. Benim de mevlâdan bir dileğim var.   

Diyorum ki: “Kadir Mevlam, Sen Düşmanımı Bile Alay Konusu Etme”. Çünkü bu Diyadin Olayı insan vicdanına hakarettir, zekamızla alay etmektir, herkesi eşek yerine koymaktır. Bu haliyle “Türk milletini alenen aşağılamak”tan TCK Md. 301/1’e girer.

*  *  *  *

Şimdi de: “Papa'nın soykırım açıklaması sonrasında Türkiye'den Vatikan mallarına boykot kararı...” (link) ve ayrıca: “Erdoğan: ‘Vatikan'ı gözünüzde büyütmeyin. Sonuçta 2 Ak Saray kadar alan kaplıyor’...'' .” (link). Bunlar da Zaytung’dan.

Kadir Mevlam, Sen Düşmanımı Bile Alay Konusu Etme, Yarabbim!

*  *  *  *

Şimdi Zaytung’dan, “Fethullah Terör Örgütü” üzerine bişeyler bekliyoruz. Ama, “Kalaşnikoflu Feto” türünden bi de karikatürü mutlaka olsun!

 

 

 

http://www.radikal.com.tr/133730113373013

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Türklerle Kürtlerin savaşmasından kim kazançlı çıkar? - muratcelik123

Türklerle Kürtlerin kazançlı çıkmayacağı kesin. Suriye / Irak / İran / Anadolu bugün bu "haldeyse" bunun "temel" nedeni Ortadoğu halklarının "gerizekalı" olması değil "emperyalizmdir"...

YAZIKLAR OLSUN Mutlu Yücel - user913985

PKK nın olduğu ihbar alınıyor ama oraya yalnızca 15 asker gönderiliyor. Dağ başında bir tüfek sesi duyulsa, atan avcı bile olsa, onlarca manga gönderiliyorken buraya yalnızca 15 asker? Dahası, en tiksindirici olanı da, (basından öğrendiğimize göre) bu askerlere, rutin görev gezmesidir, diye söylenmesidir. Bunun tercümesi şudur. Ben sayınızı az tuttum, ve de neyle karşılaşacağınızı da gizli tuttum, ki çok yaşayasınız. Çatışmada ölmeyip uzun yaşayasınız.(!)Daha da acısı, en acısı da şudur ki, olayların haklı veya haksız algılanmasının önemi olmaksızın, bu milletin zihnine, kendi devletinin vatandaşını, bile bile ve oy uğruna ölüme gönderebilir, algısının yerleşmesidir ki bu algı, milletler tarihinde, devletlerinin halk nazarında en çok kirlendiği durumun göstergesi olarak yazılacaktır.

TEHLİKE GEÇMİŞ DEĞİL, GELİYOR. - m.rozbilen

Gerçekten de doğru söylüyor sayın Demirtaş. Hiç bir diktatör, özellikle de Ortadoğu diktatörleri arkalarında barış bırakarak gitmemişler. Giderken kendileriyle birlikte ülkelerini de ateşe vermekten çekinmemişler. Seçimler yaklaştıkça ve kimileri kaybedeceğini anladıkça provokasyonların artacağını biliyorduk. Bunu yaparken işin HDP'ye fatura edileceğini de biliyorduk. Ancak sayın Oran'ın belittiği 330 Milletcekilliği için şehit kadrolarına yeni alımların (300 kişi) yapılacağı haberi ve bu amaçla YSK'nun toplanacak olmasını hayretler içinde izliyoruz. Bunun üzerine söz yoktur ya da sözün bittiği yerdeyiz. Peki gelmekte olan bu tehlikeden nasıl korunacağız ve kim koruyacak bizi? Zorla, hileyle, parayla, her ne derseniz deyin, bu yollarla seçim kazanma hırsı ve çılgınlığının sebebi nedir?