Ülkücüler niye dellendi  

Şimdilerde Ermenilerin yanı sıra Çinlilere de takıyorlar. Balıkesir Ülkücüleri, "Kahrolsun Kızıl Çin, Doğu Türkistan'a özgürlük" sloganları arasında, 39 yıl önce ölmüş Mao'nun maketini meydanda asarak idam ediyorlar. Yetmiyor. Ülkücüler İstanbul'da bir Çin lokantasını tahrip ediyor, aşçıyı dövüyorlar. Maalesef, lokantanın sahibi Türkiye Türkü, aşçı da Uygur Türkü.

Bir partinin bazı sempatizan veya üyeleri zıvanadan çıkmaya başladılar diye parti sorumlu tutulamaz. Ama onları cezalandırmıyorsa veya en azından açıkça kınamıyorsa, parti sorumlu olur. Hele de, disiplinli bir partiyse.

***

Ülkücüler kendilerini toparlıyorlardı. Umutlanmıştık. Bahçeli’yi övmüştük. Seçimden sonra dellendiler. Üstelik, ırkçılık ve nefret söylemi gibi, kullananın seviyesini hemen gösterecek biçimde. Dahası, Ermenileri yine malzeme yaparak. Topluca bakınca vahim:

15 yaşında uluslararası ödül almaya başlayan 28’lik caz piyanisti Tigran Hamasyan Kars Ani harabelerine konsere gelince, şehrin MHP’li belediye başkanı Murtaza Karaçanta’nın demeci: “İçim yandı. Acaba, haberi yapan basın organlarıyla etnik kökenlerinde bir birliktelik var mı?” (link). Adam temel değer olarak ırk’ı biliyor, ne desin.

Ardından, Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel, "1915 olaylarında yüz binlerce Müslüman Türk soydaşımız bu Ermeniler tarafından soykırım ve katliamlara uğratılmadı mı?” diye önce devreleri karıştırıveriyor, sonra da şöyle diyor: "İçeriden ve dışarıdan satılmış hain beyinler tarafından sabrımız zorlanmak mı isteniyor? Yoksa bizler de Kars caddelerinde Ermeni avına mı çıkalım?” (link). Avcılık-toplayıcılık döneminden kalma bir “Temel İçgüdü”.

“Beraber Az Mı Tuz-Ekmek Yedik” projesi kapsamında Ani harabelerine gelen kadın sanatçı  Satenik Vardanyan, Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nde dua ederken, burayı Fethiye Camii olarak bilen bir Türk genci karşısına dikiliyor, ezan okumaya başlıyor (link).

Bu genç, D. Bahçeli’nin 1 Ekim 2010’da mehter marşları eşliğinde 2.000 partiliyle burada kıldığı (link) Cuma namazına yetişememiş olmalı, şimdi telafi ediyor. 

Adana’nın MHP’li belediye başkanı Hüseyin Sözlü 2 Temmuzda şu tweet’i atıyor: “Manukyan’ın Adana da ki yeğeni mutludur. Üç teyze çocuğu daha meclise girdi. AKP, CHP ve HDP den. Ne kadar gururlansa azdır” (link). Babasının aldığı emekli maaşlarında, yandaş işadamlarından milyon kere daha namuslu olan genelevci vergi rekortmeni Manukyan’ın katkısı olduğunun farkında değil. Tabii, Türkçülük yapacağım derken bunu afedersiniz Türkçe bir imlayla yapması da ayrı bir husus: “Adana da ki”.

***

Ermenilerin yanı sıra Çinlilere de takıyorlar. Türkiye’nin asimilasyon konusundaki üstatlığını hiç işitmemiş olacaklar ki Balıkesir Ülkücüleri, “Kahrolsun Kızıl Çin, Doğu Türkistan'a özgürlük” sloganları arasında, 39 yıl önce ölmüş Mao’nun maketini meydanda asarak idam ediyorlar (link).   

Yetmiyor. Şems Ethem’in Havuz medyasından Akşam’da çıkan haber Uygurlara Ramazanda zorla içki içirildiğini (bir de bira içme yarışma fotosu ekleyerek!) yazınca (link), Ülkücüler İstanbul’da bir Çin lokantasını tahrip ediyor ve aşçıyı dövüyorlar. Maalesef, lokantanın sahibi Türkiye Türkü çıkıyor, aşçı da Uygur Türkü.

Olabilir; kısmetsizlik. Telafi namazı kabilinden, bu sefer Sultanahmet’te Çinli turistleri yakalayıp dövüyorlar, ama yine şanssızlık, onlar da Koreli çıkıyor… (link). 

Her çekik gözlüyü… kriterini tutturamayınca, çekik gözlü olmayanlarla işi sağlama almak istiyorlar. Ankara Konur Sokak’taki sivil toplum stantlarını MHP bayrakları ve kurt işaretleriyle basıyorlar (link).

***

“Sene 2009-10,” diye yazıyor Aris Nalcı, Ülkücüler böyle durumlarda şöyle derlerdi: “Ülkü Ocaklarının arasına karışmış, bizimle bağı olmayan, birkaç kendini bilmez" (link).

Demiyorlar artık. Onların yerine Bahçeli diyor: "Bunlar genç çocuklar. Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir. Hem, Koreli ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir?" (link). Bu durumda Ülkücüler gidip Alperen Ocakları’yla birlikte pankart asıyorlar: "Burnumuzda tütüyor Çinli'nin kan kokusu" (link).

Bir de, “Lut kavminin çirkin işini yapanı görürseniz faili de mef’ulü de öldürünüz” (link) diye direklere asılmış bir çakma hadis (yani, hadis-i gayri sahih) zuhur etti, onun “faili”nin [kimin astığının] kokusu da yakında çıkar, ama “mef’ulü”nün insan hakları olduğu kesin. Savcılıklar? Tüm bu nefret söylemleri karşısında sessizler.

***

Bu bir “yeniden kurtlaşma”. Ama kurtlaşmadan çok, kurtlanma. Yani, tezgahta fazla beklemiş balıklaşma:

1) Erdoğan yıllardır bütün stratejisini toplumu germeye, kutuplaştırmaya odakladı. Çünkü kendi blokunu ancak böyle sağlam tutacağını düşündü. Mayıs 2015’te işi “Kürt sorunu yoktur”a (link) kadar götürdü. Yeniden seçim istemesinden belli ki, 7 Haziran’ın sadece geçici bir kaza olduğunu, Suriye’yi işgal ederse milli hislere oynayıp her şeyi telafi edebileceğini umuyor. Umut fakirin ekmeği, ye Erdoğan ye.  

Şimdi “koltuk değneği” durumları zuhur edince anlıyoruz ki, meşhur tabirdeki gibi Erdoğan Bahçeli’yi etkiliyor, Bahçeli de Ülkücülerini. Bahçeli “HDP’yi yok farzediyoruz” (link) diyor, Halaçoğlu da, “CHP dinsiz parti” (link). Sonuç, yukarıdaki Ülkücü “eylem”leri.

Bu, balığın ko(r)kan başının kuyruğu etkilemesi. Burada da, ye Bahçeli ye. Çünkü son kamuoyu yoklaması bir erken seçim halinde MHP'nin oylarında ciddi düşüş öngörüyor (link). Zırt-pırt sandığa gönderilmek insanları çok mutlu etmeyebilir.   

2) Erdoğan’ın Kürt oylarını blok halinde AKP’ye transfer için başlattığı Çözüm Süreci ilerlemeyince, MHP (ve Erdoğan) Kürtlerin tekrar silaha sarılacağını umdu. Tersine, HDP Türkiyelileşme yoluna girince bütün sermayeleri battı. Ülkücü gençler onun paniğini ve hırçınlığını yaşıyorlar. Bu da, balığın ko(r)kan kuyruğunun başı etkilemesi.

***

Tabii, her iki ko(r)kma durumunda da, MHP ve AKP Türkiye’yi korkmadan bölüyorlar.

Kürtleri Türkiye’ye entegre etmek için HDP Türkiye’nin son şansı; Millet-i Hakime olarak kalma telaşı yüzünden bunun farkında bile değil bu soydaşlar ve dindaşlar.

 

http://www.radikal.com.tr/139430513943055

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

"gördük gezi parkında yaptıklarınızı" - keryil

soyle muglak muglak laf atacaginiza soyleyecek bir seyiniz varsa soyleyin. ne yapmis baskin bey veya geziciler gezi parki'nda? yabanci turistleri mi darp etmisler? irkcilik yapip turkleri aralarina mi almamislar? yoksa mhp gibi (tabaninin bir kismini haric tutuyorum, onlar cidden gezi'de vardi) "ama anarsi =(" demek suretiyle hukumetle birebir ayni pozisyonu mu savunmus? birakin efendim bu ayaklari. ulku ocaklari aciklama yapti "yok dayak yiyen, yalan" filan diye, ayni gun koreli turistler suc duyurusunda bulundu. sizi hic rahatsiz etmiyor mu bir sivili kistirip dovdukten sonra cekinip bu kadar rahat yalan soyleyebilmeleri? hic rahatsiz etmiyor mu mhp genel baskaninin cikip "efendim cinliyle koreliyi nasil ayirt etsinler, ikisi de cekik, gencler heyecanli tabi" gibi irkcilik damlayan "aciklama"larla bu durumu mazur gostermeye calismasi? sivillere fiziksel saldirida bulunabilirsin, kamuoyuna acikca yalan soyleyebilirsin, irkcilik yapabilirsin, sokaktan gecen kadinlara saldirabilirsin, yeter ki gezici olma. aman diyeyim. gorduk gezi parkinda yaptiklarinizi. hep bomba pisirdiniz.

Bahceliden Saldirganlara Destek! - user395405

Birakin kinamayi Bahceli saldirganlara arka cikiyor bu nasil liderliktir halk arasinda dusmanlik nefret desteklemek..

mhp - user806772

siz hep zaten ülkücüleri kötüleyin başka işiniz yok gördük gezi parkında yaptıklarınızı

Amerika-Çin hattı - orkam esas

Amerikayı protesto edersen terörist olursun. Gaz, plastik mermi, gerçek mermi, bomba, hapis, idam yersin. Kara çarşafa bürünür, sakal bırakıp kara gözlük takar, çekik gözlü diye herkese, islamın bir kolu dışında her müslümana, gerçek Türk olduğu sanılmayan her bireye, başka din ve toplumlardan olanlara, her değişik kültüre, saçma bir inanca katılmayıp bilimsel gerçekleri savunanlara saldırırsan, katledersen, yakarsan, boğazını kesersen, iple boğarsan, terörist sayılmazsın. Polisin biber gazı, plastik mermisinin bile tükeneceği tutar. Hani polis tarafsız ve adaletten yana ya, o yüzden herhalde.

Katılmıyorum, neden? - onur.parlak

Kalkıpta Çinli Koreli dövenleri savunacak değiliz ancak şu ana kadar hiç bir ülkücü çıkıp da kendini kürt kökenli olarak tanımlayan vatandaşlarımıza karşı da dışlayıcı bölücü bir tavır sergilememiştir, gerek seçim sürecinde gerek önceki dönemlerde. O yüzden "HDP Türkiyelileşme yoluna girince bütün sermayeleri battı" lafına katılmıyorum. Ne yani politikalarından hoşlanmadığımız, hatta sonuna kadar karşı olduğumuz bir partiye (HDP) hoş görünmeye mi çalışalım? Nedir yani bu tahakküm, sevmek zorunda mıyız? Sevmiyoruz, onların Türkiyelileşme peşinde değil, bu milleti sessizce uyutarak, dilim dilim, azar azar emellerine ulaşma peşinde olduklarına inanıyoruz, bu kadar basit!