Vebali CHP ile MHP'nin boynunadır

Derhal bir CHP-MHP koalisyonu kurulmalıdır. HDP bu koalisyonu dışarıdan desteklemelidir. Toplam 292 milletvekili ediyor. Bu koalisyonun tek bir işlevi olacaktır: Bir Reform Kabinesi kurarak Erdoğan'ın bir birkaç yıl içinde yaptığı tahribatı tamir etmek. 292'lik bir Meclis çoğunluğuna dayanarak restorasyon.

Çok kısa yazacağım. Eğer bu fırsat kaçarsa, vebali CHP ile MHP’nin boynunadır.

Eğer CHP veya MHP’den bir tanesi (Demirtaş’ın sözlerine güveniyor ve HDP’yi katmıyorum), iktidar olma hırsına kapılıp da AKP’yle koalisyon yapmaya kalkarlarsa, Erdoğan onları çiğ çiğ yer. Kalan en büyük parçaları serçe parmakları olur. Demokrasi de silinip gider.

Erdoğan-Baykal görüşmesi midemi fena bulandırdı.

Derhal bir CHP-MHP koalisyonu kurulmalıdır. HDP bu koalisyonu dışarıdan desteklemelidir. Toplam 292 milletvekili ediyor.

Bu koalisyonun tek bir işlevi olacaktır: Bir Reform Kabinesi kurarak Erdoğan’ın bir birkaç yıl içinde yaptığı tahribatı tamir etmek. 292’lik bir Meclis çoğunluğuna dayanarak restorasyon. Özellikle:

HSYK’nın yeniden düzenlenmesi. İç Güvenlik Paketinin iptali. İnternet kısıtlamalarının kaldırılması. Doğal yargıç ilkesini silip atan sulh ceza mahkemeleri düzeninin sona erdirilmesi. Barajın indirilmesi bile şu anda acil değil.

***

İki şey, bu reformların yapılmasından sonra gidilecek erken seçimin sonrasına bırakılmalıdır:

1) Hırsızlıkların-yolsuzlukların kovuşturulması.

Çünkü Erdoğan her şeyi hukukdışı kanunlar çıkartarak kendine göre ayarladı. Bunları düzeltmeden bu kovuşturmalardan sonuç alamazsınız. Tersine, bunların üstü daha da örtülebilir.

2) Kürt barış sürecinin ele alınması. İki sebepten.

Birincisi: Ortalık çok tehlikeli. HDP Diyarbakır mitinginde iki bomba patlatan, hemen ardından Hüda-Par’lı Aytaç Baran’ı vuran, hemen ardından 3 HDP’liyi öldüren karanlık derin güçler Güneydoğu’yu her an karıştırabilir. Birkaç kişiyi daha vurdurturlarsa, oranın birbirine girmesini HDP’nin ve Hüda-Par’ın iyi niyetleri önleyemez. Hesap yapıyorlar, çok dikkat, “AKP gitti, kavga başladı!” dedirtme hesabı yapıyorlar. İnsanlar, ”1990’lar geri geliyor” uyarısını boşuna dile getirip durmuyor.

İkincisi: HDP’nin hükümete girmesine MHP’nin kesin itirazı var.  Peki. Hiç önemli değil. Öcalan’ın bir süre önce uygulanmaya başlanan tecrit sürecinin normale döndürülmesi yeter; zaten artık geri dönüşü olmayan Barış Süreci şu anda katiyen acil konular arasında bulunmuyor. MHP'nin ''Açılım durdurulsun,'' talebine razı olmanın fiiliyattaki etkisi, ciddiye alınıp korkulacak bir durum değil.

***

Şimdi zaman, CHP ve MHP yöneticilerinin bunları anlama zamanı.

Eğer öncelikler önce yapılmazsa, araba atların önüne koşulursa, bittik.

Önce bir CHP-MHP koalisyonu kurulur, HDP dışarıdan destekler, ana pislikler ayıklanır. Makul bir süre sonra erken seçime gidilir.  

İşte o zaman, “gerisi Allah kerim” diyebiliriz. Ama katiyen şu anda değil.

 

 

 

http://www.radikal.com.tr/137903713790377

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

yusufhana cevap - user906176

AKP nin borazanlığını yapmayı bırakın.Türkiyede anayasanın hukukun çivisini çıkaran bir parti ülkeyi yönetmemelidir.Hırsızlığı rüşveti yolsuzluğu örtbas eden bir parti ile hangi temelde koalisyon yapacaksın sen

Olmaz - yusufsan21

Kusura bakmayın ama Kılıçdaroğlu ve Bahçeli köy bile yönetemezler. Mantıklı olan Türkiye'yi büyüten Ak Parti'nin hükümet kurmasıdır. Tamam bazı kaygılarınız var, belki de haklısınız ama bunlar için Türkiye'nin batmasına göz mü yumacaksınız? Geleceği göremiyor musunuz?

tamamen katılıyorum. - user1002376

CHP ve MHP sorumluluk almalı; armudun sapı, üzümün çöpü dememeliler.

Doğru ama "riskli" bir öneri - muratcelik123

Ekonomi rezil / berbat bir halde her an ciddi bir ekonomik kriz patlayabilir, IŞİD "sınırımızda", Kürt halkının uluslaşma süreci tarihi bir dönemeçte. Yani çok zorlu bir süreç bizleri bekliyor. Bu zayıf / çelişkili koalisyon hükümeti bu zorlu süreçten sağ çıkamaz. AKP azınlık hükümeti kursun. Hatta Erdoğan sarayda oturmaya devam etsin. Nasıl olsa meclisteki "çoğunluğu" kaybetti. Artık "mutlak" güce sahip değil. Muhalefetin eskiden "hiç" manevra kabiliyeti yoktu "köşeye sıkışmıştı" durum artık böyle değil. Sayıştay denetimi tekrar başlayacak, rekor örtülü ödeneklerin nereye harcandığı mecliste araştırılabilecek, havuz medyasına kaynak aktarmak neredeyse imkansız hale gelecek, medya özgürleşecek, mecliste komisyonlar kurulacak / dosyalar açılacak vs.vs. "Paniklemesi" gereken AKP. Üstelik şu "apaçık" gerçek ortaya çıktı AKP kadroları hiçte zannedildiği kadar "akıllı" değillermiş. Muhalefet kararlı bir şekilde AKPnin üstüne giderse Kartaca yıkılır...

baskın hocayı hiç sevmem ama burada haksız denemez - user650473

baskın hocayı günahım kadar sevmem ama tespit yanlış değil. mhp brajaı aşamayabilir 80 vekili de akpye kaptırır.

Aynen katılıyorum... - Barnabycik

Bütün muhalefet partileri kendi özel ajandalarını bir kenara bırakıp çok geç olmadan halkın talebine kulak vermelidir. HDP'nin dışarıdan desteklediği bir CHP-MHP koalisyonu en doğru seçenektir. 2071'e kadar iktidarda kalmayı hedefleyen bir AKP'yle koalisyon yapılır mı yahu? El insaf! Bu hepimiz için son fırsat...

-MHP dinlemiyor- - user862398

Hocam bu görüşü çok kişi dile getirdi. Halkta sosyal medyadan bu isteğini ulaştırmaya çalıştı ama ne fayda. MHP açık görüşlü olamıyor olmuyor. Oy kaybının derdine düşmüş. Sanki tek başına iktidara gelecek.