Pereira derbiyi kazanmak zorunda

İddialı bir kadro kuran Fenerbahçe'de oklar Vitor Pereira'ya çevrilmiş durumda. Portekizli teknik direktörün geleceği derbinin sonucuna göre şekillenebilir.

Önce hafta arasına gidelim Milli Takım’ın en iyi üçüncü olarak Euro 2016 biletini almasını konuşalım. Fatih Terim’i ve ekibini başarılı olarak görüyor musunuz?

Tarihinin en kötü performanslarından birini sergileyen Hollanda bu haldeyken bizim ilk ikiye girmemiz ve bu işi en iyi 3’üncülere bırakmamız lazımdı. Konulan hedef, yükseğe koyulan çıtaya baktığımızda “büyük iş başardık” diyemem. Ben başarıyı şurada görüyorum; böylesine kötü bir başlangıç sonrası mücadeleyi bırakmamak ve sonuna kadar şansını zorlamak. Futbolda işler yolunda gitmediğinde yeniden çıkış yakalamak, istikrarı bulmak kolay değildir. Her takım -hele ki milli takımlar- bunu başaramaz. Hele ki bizim gibi acımasız, baskıcı futbol ortamında, bunun için ciddi emek, analiz ve eylem gereklidir. Bu yazıyı okuyanlar arasında da var olduğunu bildiğim “Ne var kardeşim o kadar para alıyorlar” şeklindeki hakim görüş saha içindekilere ve dışındakilerin işini hafife almak olur. Bir spor adamı ve futbolsever olarak böylesine önemli bir şampiyonaya katılmamızdan dolayı sevinçliyim. Sevincimin saha dışı olayları ve bir takım sporcu, yönetici davranışlarıyla yarım kalacağını da gayet iyi biliyorum. Bizler biraz da “Looking for Eric” filminde bardan çıkan, sahte gol sevincinde içeri “gooll” diye dalan karakter gibiyiz.  Yapacak bir şey yok!

Lige dönersek Beşiktaş, Çaykur Rizespor’u yenerek liderliğini korudu. Çok ilginç bir gol izledik. Golü nasıl yorumlamak lazım?

Maçtan sonra konuk ekibin teknik direktörü Hikmet Karaman’ın sözlerini özellikle dört büyükler dışında oynayan yerli futbolcularımız çok iyi analiz etmeliler. Ne demişti Karaman: “7 oyuncum hakeme bakarken gol yiyoruz. Oyuncularıma kızıyorum. Böyle gol yenmez.” Pozisyonu dikkatli izlerseniz Beşiktaşlı Andreas Beck de doğal bir refleksle elini kaldırıp penaltı istiyor ama reaksiyon süresi uzamıyor ve hemen topa pres yapıyor. Rizesporlular başta Koray Altınay olmak üzere hala kararı bekledikleri için topu uzaklaştıramıyorlar. Ricardo Quaresma, topa vururken kaleci ve diğer oyuncuların pozisyon almalarında hata var. Şunu da elbette belirtmek gerekir ki Anadolu takımlarında forma giyenler haklı olarak özellikle İstanbul takımlarına karşı lehte düdüklere karşı bir tepki geliştirmiş durumdalar. Yine de hakemlere takılı kalmak onlara fayda değil zarar getiriyor. Hikmet hocayı böylesine ufuk açıcı bir özeleştiri yapabildiği için tebrik etmeli ve daha fazla oyunla ilgili detayları konuşmalıyız.

Maçın tek golünü Ricardo Quaresma attı. Portekizli oyuncunun performansında bir yükselişin habercisi mi bu gol?

Şenol Güneş’in Quaresma’yı rotasyon oyuncusu olarak düşündüğü çok açık. Şurası net ki Quaresma topu seviyor, Güneş’in takımını yavaşlatıyor ve takım savunmasında aksıyor. Zaman zaman bu maçta olduğu gibi kilit açıcı olarak kalitesini ortaya koyacak. Ortada saf bir yetenek var kabul ama bu performans ilk 11’in vazgeçilmezi olması için yeterli değil. ‘Q17’nin bu durumu ne kadar sorun edeceği ve nasıl bir beklenti içine gireceği belirleyici olacak. Her oyuncu oynamak ister ama her oyuncu yedek kaldığında aynı şevkle çalışmaz! Sonuçta bu maçta yaptığı topuk hareketindeki gibi atraksiyonlardan etkilenenlerin de sayısı “1. Quaresma” devri gibi fazla değil.

Bir yedekten girip maça etki etme hikayesi de Galatasaray’da yaşandı. Yasin Öztekin’in 4-1’lik zaferde belirleyici olduğunu düşünüyor musunuz?

Bir gol atmış ve takıma enerji vermiş bir oyuncu için cevap belli! Yasin’i Florya’ya ilk geldiği gün karşılayanlardan biriydim. Kendisine fazlasıyla güvenen bir karakter vardı karşımda (Türk oyuncular arasında sosyal medyasında özel bir grafik kullanan bir o bir de Gökhan Töre var). Kiralanacaklar listesine konulmasına rağmen pes etmedi ve geçen sezonun ikinci yarısındaki performansıyla Galatasaray’ın şampiyon olmasına etki eden üç isimden biri oldu. Sezona da Süper Kupa’da gol atarak başladı, taraftarla kısa sürede özel bir bağ oluşturdu. Şunu anlatmak istiyorum, Yasin Galatasaray için özel bir sporcu olacak potansiyele sahiptir ve buraya gelirken çok zorlu yollardan geçmiştir. Yukarıda da dedim ya yedek kalan oyuncu nasıl bir performans sergileyecek, bu sorunun cevabı Yasin tarafında olumlu olur.

Fenerbahçe, Kayserispor’u tek golle geçerken oynanan oyun büyük eleştiri aldı. Siz eleştirilere katılıyor musunuz?

Fenerbahçe için sahadaki isimlerin özgeçmişlerine bakarak “Çıksın rakibi ezsin” gibi düz bir mantık var! Tamam bu uçuk bir mantık ama Kayserispor gibi futbolcu kalitesi ve oyun zekası olarak vasatın altında bir takıma karşı oynanan oyunun hayal kırıklığı olarak görmek de gayet normal. Topla oynama yüzdesi ve toplam şutta bu tarz bir rakibin gerisinde kalmayı teknik direktör Vitor Pereira’nın açıklaması zor. Evet kazanmak önemli ama bu oyunla bu ligde yetersiz kalırsınız. Dedikodu kazanı da fokur fokur kaynamaya başlamışken derbi Pereira’nın kaderinin ne yöne doğru gideceğini tayin edecek.

O zaman son olarak derbi ne olacak diye soralım?

Kadıköy’de avantajın kimde olduğunu hepimiz biliyoruz. Yıllardır Fenerbahçe lehine gelişen senaryolar nedeniyle taktik-analiz yazmak çok zor. Derbiyi biraz oyuncular üzerinden okuyabiliriz. Fenerbahçe’nin yenilenen kadrosu derbi tecrübesi açısından konuk açısından küçük de olsa bir avantaj. Hafta içinde oynanacak Avrupa kupası maçlarının etkilerinden bağımsız olarak, Mustafa Denizli’nin klasik yüzde 51’ini Galatasaray’a veriyorum.