Normal!

Normal!

Bülent Mumay, turist olarak gittiği Paris te seçim heyecanını yakından izledi. Başkentin bir yanında taraftarlarına veda eden Sarkozy, bir yanda da kutlamalar vardı.

Sorbonne’a yürürken Auguste Comte heykelinin fotoğrafını çekmek farz diye düşündüğümde seçimlere 3 gün vardı. İzne çıkmadan önce Fransa’da seçim olduğunu bilmesem, ülkenin büyük bölümünde (elbette Türk matbuatında da) nefret imgesine dönen Nicolas Sarkozy’nin tahtının sallandığını sokaklarda hissetmek imkânsızdı.
Her şey ‘normal’ görünüyordu, seçim atmosferini hissettiren neredeyse hiçbir şey yoktu sokaklarda... Akşamüstü birası için kafelere oturmuş üniversite öğrencileri, Saint Michel bulvarında güneşe kavuşmanın sevinciyle banka yayılmış emekliler... Seçimi çağrıştıran tek şey, Tansu Çiller’in “Haydi Türkiye İleri” sloganının replikasıydı... Profilden çekilmiş fotoğrafında burnu normalden hayli uzamış görünen Sarkozy, “Fransa ileri” diyordu.
Paris’te turist olmanın sarhoşluğuyla müzelerden kabarelere, sokak kahvelerinden muhteşem bahçelere akın ediyorduk. Anlayacağınız her şey ‘normal’di. Dönmeden önce son gece bir kabare daha izlemek için akşama doğru otelden çıkmaya hazırlandığımızda, uzaktan gelen sloganlar çalındı kulağımıza... Üniversite öğrenciliğinden edindiğimiz heyecanla, sloganlara doğru yürümeye başladık. Saint Germain bulvarına yaklaştığımızda işin rengi belli olmuştu. ‘Audieu Sarkozy’ diye bağırıyor, bir ellerinde Sosyalist Parti’nin bayrağı, diğerinde kırmızı güllerle yürüyordu kalabalık. Polis, bizdekinden farklı olarak trafiğe kapattığı yolu, seçim zaferi için sokağa dökülenlere açıyordu. 

Büyük çoğunluğu ‘normal’ olarak genç ve göçmendi. Satın aldıkları şampanyaları elden ele gezdirerek merkezden aşırı sağa göz kırpan lideri uğurluyorlardı. Kalabalığın arasına karışmıştık. Ama yol ayrımına gelmiştik, gençler Bastille’e doğru aktı, biz turistler ise Quartier Latin’e yöneldik. Keşke bilet almasaydık diyerek aklımızı onlarla bırakarak kabare binasına yürürken solda mahzun bir kitle bulduk. Polisin çembere aldığı grubun göbeğinde sarayı boşaltmaya hazırlanan Sarkozy vardı. Kabareye gecikme pahasına kalabalığın içine girme çabamız sonuç vermedi. Kaldırım kenarındaki demire dayanıp Sarkozy’ye veda etmeye çalışan gence “Neler oluyor?” diye sordum. Yanıt yine ‘normal’ geldi: “Bize veda ediyor.”
Kazananların sevincini, kaybedenlerin hüznünü geride bırakıp Paradis Latin’den içeri adım attığımızda aklımız sokaklarda kaldı. Bol ışıklı, danslı gösterinin ardından sokağa yeniden döndüğümüzde zafer ve şampanya sarhoşluğuyla evlerine geri dönen gençler vardı her yerde. Sağa çeken Fransa’ya ayar veren seçmenlerin duygusunu en iyi manşetle aktaran Liberation olmuştu. Yıldırım baskının manşeti, gazete büfelerine çoktan afiş olmuştu: “Normal!” Yani, olması gerekene Fransız seçmenler imza atmıştı.