Türkiye 'özelleştiriyor' Broadway bize geliyor

Zorlu, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'ni Broadway'in 100 yıllık işletmecisi Nederlander World-wide'a emanet etti.
Türkiye 'özelleştiriyor' Broadway bize geliyor

Başbakan Erdoğan ’ın Şehir Tiyatrolarını özelleştirme kararının tartışıldığı bu günlerde, İstanbullu sanatseverleri mutlu edecek bir haber New York’tan geldi. Zorlu Grubu, eski Karayolları arazisine inşa ettiği projenin içinde kurduğu Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’ni, New York’un ünlü tiyatro merkezi Broadway’in 100 yıllık işletmecisine emanet etti. Üç kuşak boyunca Broadway’de tiyatro işleten Nederlander Worldwide Entertainment (NWE) İstanbul ’daki merkeze başta ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanından gösteriler taşıyacak. Yaklaşık 3 bin kişilik gösteri merkezi, Türk sanatçılara da ev sahipliği yapacak.

Turizme katkısı olacak 
İstanbul ’a Broadway’i taşıyacak anlaşma, geçen perşembe günü Nederlander ailesinin sahibi olduğu Minskoff Tiyatrosu’nda imzalandı. Anlaşmaya Zorlu Grubu adına Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, NWE adına ise ailenin ikinci kuşak temsilcisi Robert Nederlander imza koydu. Broadway’deki törende konuşan Emre Zorlu, “Zorlu Center’daki sanat merkezimizi dünyada bu konudaki en iyi ve köklü şirketlerden birine teslim ettik. Avrupa’nın en iyi performans sanatları merkezlerinden birini İstanbul ’un tam kalbine inşa ediyoruz. Heyecanlı ve gururluyuz” dedi.
Robert Nederlander ise ailesinin 100 yılı aşkın bir süredir sanatın içinde olduğunu anımsatarak, “ İstanbul gibi bir dünya kentindeki merkezi işleteceğimiz için gururluyuz. Bu tarz fırsatlar kolay kolay gelmez. 100 yılın deneyimiyle söylüyorum, bu projeden İstanbullular da çok mutlu olacak”. ABD’li işadamı, bu tarz merkezlerin ekonomik katkısını ise şöyle aktardı: “Broadway oyunlarının New York’a 10 milyar dolar katkısı var. Bilet alanların üçte ikisi turist. 44 bin kişiye iş sağlıyor. İstanbul ’daki gösteri merkezinin de Türkiye turizmi ve ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Dünyadan oyun ve gösteriler getireceğimiz gibi Türkiye ’de üretilen oyun, konser ve sergi gibi etkinlikleri sahnemize taşıyacağız.”

NWE, 25 yıl boyunca işletecek 
Performans Gösteri Merkezi’ni 25 yıllığına işletecek olan NWE, 100 yıldan beri eğlence sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketi. Tiyatrodan kablo TV yayıncılığına kadar birçok alanda faaliyet gösteren grup, aralarında Barbara Streisand, Frank Sinatra, Tina Turner, Elton John gibi çok sayıda yıldızın yer aldığı konserleri organize etti. Tiyatrolarında ise Lion King, Wicked, Mamma Mia, Legally Blonde gibi önemli oyunlar sahne aldı. Çin, Tayvan, Brezilya, Singapur ve Küba’da işletmecilik yapan grup, İstanbul ’daki gösteri merkezinin açılışını hangi etkinlikle yapacağını sır gibi saklıyor.

Sanata 300 milyon $ 
Performans Sanatları Merkezi, Zorlu Center’in resmi açılış tarihi olarak belirlenen Mart 2013’te kapılarını açacak. Projenin içinde yapılan otel 250 milyon dolara mal oldu. 50 bin metrekarelik sanat merkezi için ise 300 milyon dolar harcandı. Yılda bir milyon koltuk satılması planlanan merkezin yabancı izleyici hedefi 200 bin. 3 bin 70 kişilik kapasitesi bulunan merkez; müzikal, konser, tiyatro ve dans gösterileri, resim sergi ve müzayedelere ev sahipliği yapacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI