Bir başmüzakereci düşlüyorum

Hükümet kendi derdine düştü. İstifa eden milletvekilleri, insan hakları ihlalleri, Amerika'nın hoşnutsuzluğu, işçi eylemleri, sokaktaki şiddet, sahtecilik gibi giderek baş ağrıtan durumlarla karşılaştıkça endişeleri artıyor ve asabileşiyorlar.

Hükümet kendi derdine düştü. İstifa eden milletvekilleri, insan hakları ihlalleri, Amerika'nın hoşnutsuzluğu, işçi eylemleri, sokaktaki şiddet, sahtecilik gibi giderek baş ağrıtan durumlarla karşılaştıkça endişeleri artıyor ve asabileşiyorlar. Hırslarını karikatürcülere dava açarak çıkarmaya çalışıyorlar ya da coplanan kadınlar yerine coplayanların tarafını tutup sadece medyayı suçlayarak davranış bozukluğu sergiliyorlar. Bütün bu hengame içinde de Avrupa Birliği'ni unuttukları eleştirisi alıyorlar. Deniyor ki AB'den müzakere tarihi almakla sanki her iş bitti, zaferlerini ilan ettiler. Tabii ki öyle değil, eğer başlatabilirlerse aslında her şey yeni başlıyor. Bir süredir Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütecek diplomatın tanımı üzerine konuşuluyor. Bu konuda tüm okuduklarımı toparladığım zaman, kafamda bir 'başmüzakereci' profili beliriyor. Süperman kadar olmasa da Batman'den daha hallice olması gereken başmüzakereci karakteri, benim hayalimde nasıl çizildi onu belirteyim...
- Doğu'da 10 kokoreç, Batı'da ise 10 çikolatalı krep gücünde, Doğu-Batı sentezini özümsemiş birisi olmalı ilk önce...
- Erman Toroğlu ve Şansal Büyüka ile Maraton, Gökmen Özdenak, Samet Aybaba ve Serhat Ulueren ile Telegol gibi programları başından sonuna kadar tepki vermeden izleyecek kadar sağlam sinirlere sahip olmalı.
- Başmüzakereci, ormanda 20 Hıncal kadar inatçı ve dediğim dedik olmalıdır...
- Tam 15 Semraanım gücünde kavgacı ama aynı zamanda 50 tane cop yiyip, suratına da iki kutu biber gazı püskürtülmesine rağmen ayakta kalacak kadar da güçlü olmak zorundadır.
- AB ile görüşmeler, şakaya gelmez ve taviz verilmez. 45 şekerli sakız gücünde yapışkan ve 55 kabak tadı kuvvetinde ısrarcı olmalıdır ki tuttuğunu koparabilsin.
- Başmüzakerecimiz ekranda 25 Ceviz Kabuğu kadar cool ve sakin, fakat 23 Zekeriya Beyaz gücünde sevimli ve sempatik olmalıdır.
- Şekil de önemlidir. O yüzden, 17 Zekeriya Beyaz kadar yakışıklı (pardon, bir üst madde ile karıştı.)
- Matriks'in ne olduğunu ilk izleyişte anlayabilecek kadar zeki, 'Balans ve Manevra' filminin galasında yarıda çıkmasına rağmen bunu sezdirmeyecek kadar da kurnaz bir başmüzakereci gerekir ki görüşmeleri başarıyla yürütebilsin...
- Özgüveni çok yüksek, kendisiyle barışık birisi olmalıdır. Aynen, çiftlikte 75 Banu Alkan gücünde birisi gibi...
- Habitatta 28 metroseksüele eşit güçte şık ve bakımlı olmazsa, olmaz...
- Başmüzakerecimiz şehirde 42 anşante gücünde görgülü olmalı ve 35 monşer kadar da protokol bilmelidir...
- Görüşmeler çok zor geçecek ve zaman zaman Avrupalı dostlar, 'vurun abalıya' şeklinde davranacaklardır. İşte bu yüzden başmüzakereci, milyonlarca memur, işçi, emekli, dul ve yetim kadar dayanıklı olmak durumundadır...