Hat sanatının 500 yılı BAHREYN'de

Bahreyn Milli Müzesi 25. Yılını S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi'nin hazırladığı sergiyle kutluyor. 'İslam Hat Sanatının 500 Yılı' adını taşıyan sergi, Sabancı Müzesi'nin Kitap Sanatları, Hat ve Resim koleksiyonlarından yapılmış özel bir seçki.
Hat sanatının 500 yılı BAHREYN'de

Bahreyn Milli Müzesi, 25. yaşını Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin koleksiyonlarından bir seçkiyle kutluyor. İslam Sanatının 500 Yılı adlı sergi, müzenin hat, el yazmaları koleksiyonundan bir seçki. Sergide resim de var. Sabancı Müzesi koleksiyonunda yer alan Halife Abdülmecit, Osman Hamdi Bey, Halil Paşa gibi önemli klasik sanatçılara ait resimlerden, hat sanatıyla ilgili mekânları ve insanları tasvir eden dokuz yağlıboya tablo Bahreyn’e getirilmiş.

Sergi, pazar günü Bahreyn’in Kültür Bakanı, kraliyet ailesinden Shaikha Mohammad Al Khalifa tarafından açıldı. Toplam 86 eserin yer aldığı sergide özellikle el yazması kitaplar, Kuran-ı Kerim’ler dikkat çekiyor. 15. yüzyıldan, 20. yüzyıla kadar sadece Osmanlı coğrafyasında değil, farklı İslam ülkelerinde yazılmış, bezemeleri, minyatürleriyle hakikaten göz kamaştıran değerli kitaplar bunlar. Bir diğer bölümde ise Sabancı hat koleksiyonunun çok önemli parçaları olan levhalar, Hilye-i Şerif örnekleri, kıt’alar, murakkalar ve Osmanlı padişahlarının tuğralarını taşıyan çeşitli berat ve fermanlar var.Sergi, Bahreyn Kültür Bakanlığı’ndan gelen davet üzerine gerçekleşmiş. Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, kendi koleksiyonlarından bu kente ve müzeye özel yep yeni bir seçki hazırlamış. Loş sergi salonunda ışıklı vitrinler içindeki eserler adeta kutsiyeti artmış biçimde, izleyiciyle etkileyici bir ilişki kuruyor. Ziyaretçileri eski hattatların kullandığı yazma aletleri karşılıyor. Salonun merkezindeki yazmalar, hat levhalar, fermanlar ve tablolarla çevrilmiş. Açılışın hemen ertesi gününden itibaren Bahreynliler ve turistler kadar okulların da ilgi gösterdiği serginin ev sahipleri halinden memnun. Müze Direktörü Rashad Faraj, bölgesel çapta ilgi odağı olmayı hedeflediklerini anlatıyor. Müze 25 yıl öncesi için iddialı bir mimari ve  teşhir salonlarına sahip. Ama onlar da bir yenilenme ihtiyacı içinde. Öncelikli mesele, günümüzün tüm müzelerinde olduğu gibi sürekli yeni sergiler açarak ilgiyi canlı tutan, izleyicisini arttıran bir çekim alanı olmak. Rashad Faraj, İslam Hat Sanatının 500 Yılı ile bu hedeflere doğru önemli bir adım attıklarını söylüyor.

Sakıp Sabancı’nın sağlığında oluşturduğu ‘Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’ Sakıp Sabancı Müzesi’nin de temelini oluşturuyor. 1989’dan itibaren Altın Harfler adlı sergiyle New York Metropolitan, Louvre, Berlin Gugenheim müzelerini ziyaret eden koleksiyon 2002 yılından bu yana, Resim Koleksiyonu’yla birlikte Atlı Köşk’te sergileniyor.

Bahreyn Milli Müzesi ise başkent Manama’da ülkenin zengin arkeolojik mirası için kurulmuş. Kazıları yürüten Danimarkalılar müzenin kuruluşuna da katılmış. Deniz kıyısındaki müze binlerce yıllık Dilmun uygarlığından İslam dönemine çeşitli buluntuları sergiliyor. Müzede geleneksel Bahreyn yaşam tarzını ve inci avcılığını anlatan bal mumu heykellerle yapılmış düzenlemeler de önemli bir yer tutuyor.
Sergi 13 Nisan’a kadar açık kalacak.