Kitap aleminde bir devrim

Can Yayınları'nın beyaz kapakları 'iyi edebiyat'ın simgesiydi. Fakat tek tek yazarların öne çıktığı binlerce kitabın basıldığı bir dönemde değişim şart oldu

Perşembe akşamı kitap aleminde bir devrim gerçekleşti. Can Yayınları, alameti farikası olan beyaz kapaklardan vaz geçtiğini duyurdu.
Yayınevinin sahibi Can Öz’ün konuşması önemli ölçüde kitap dünyasındaki bir değişimi de özetliyordu. Kapak tasarlayan az sayıda grafikerin olduğu zamanlarda, Erdal Öz pratik ve sağlam bir çözüm üretmişti. Bembeyaz zeminin üzerinde küçük kırmızı bir kalpten oluşan logo yeterince dikkat çekiciydi. Çoğu kez sanat tarihinden miras bir küçük görüntünün süslediği kapaklarda yazar ve kitap isimleri neredeyse hep aynı büyüklük ve istifle yerini alıyordu. Bu, kitapları birbirine benzetiyordu evet, ama hepsi birden bir ortak paydada buluşuyordu: İyi edebiyat. Türkiye’nin ve dünyanın en iyi yazarlarından oluşan listesiyle Can Yayınları, iyi edebiyat okumak isteyenler için adeta ne bassa okunacak bir markaydı. Hala öyle, ama bu arada daha önemli bir başka değişim yaşandı. Medya desteği ve tanıtım kampanyalarıyla 2000’lerden itibaren bazı yazarlar kitap dünyasının sınırlarını aşan üne kavuştular. Artık hiçbir yayınevi sadece ‘iyi edebiyat’ düşkünü okurla yetinmek istemiyor. Hele büyük bir yayınevi için bir kitabı kapağıyla, yazarıyla farklı bir yere taşımak, binlerce başka kitap arasında görünür, bilinir ve ‘arzu edilir’ hale getirmek bir zorunluluk.
Yayınevine gidip gelen herkes gibi ben de Erdal Öz’ü montaj masasının başında çok gördüm. Bazen bizzat kendi elleiyle ürettiği o kapaklar evlerimizdeki o büyük rafları doldurmaya devam edecek, ama artık Can Yayınları için yeni bir dönem başlıyor.
İlk kapaklar, Utku Lomlu imzasıyla hazır. Kitaplar da birer Can klasiği. Türkiye’de yıllarca çok okunmuş Şeker Portakalı/Vasconcelos, Sidharta/Herman Hesse, Yüzyıllık Yalnızlık/Marquez, Hayvan Çiftliği/Orwell, Dönüşüm/Kafka şimdi yeni kapaklarıyla yeni okurlarına ulaşacak. Türkçe edebiyattan ise yazarlığının 25. Yılını kutlayan Ayfer Tunç’un yeni kitabı Dünya Ağrısı kendine özgü hafif melankolik ve merak uyandıran kapağıyla çıktı.
Yayınevi, yeni Yayın Yönetmeni Sırma Köksal’la birlikte sadece kapakları değiştirmekle kalmıyor. Artık sadece edebiyat basmayacak, farklı türlerde ve alanlarda da iddialı kitaplar yayımlayacak. Mesela Prof. Büşra Ersanlı’nın hapishane anıları pek yakında Can Yayınları’ndan çıkacak…
Tabii ki Can Yayınları önemli transferler de yapacaktır. Cezayir Lokantası’ndaki tanıtım gecesine katılan yazarlara bakıp da bir potansiyel Can Yazarları listesi yapmak mümkün; ama bu işi şimdilik zamana bırakalım.