Kitap Fuarı Londra'ya taşındı

Türk edebiyatı bu yıl odak ülke olduğu Londra Kitap Fuarı'na neredeyse tam kadro çıkarma yaptı. 120 yazarla, fuarın koridorları İstanbul'u aratmıyor.

Dün Londra Kitap Fuarı koridorlarında neredeyse İstanbul Kitap Fuarı’ndaki kadar çok Türkiyeli yazar dolaşıyordu. Bu yıl Odak Ülke ilan edilen Türkiye, yüzlerce yazar, akademisyen, gazeteci, araştırmacı ve epey büyük bir ulusal standla fuara katılıyor.

Pazar gecesi Türkiye Büyükelçiliği’ndeki açılış resepsiyonunu iki bakanla birden yaparak bu etkinliğe ne kadar önem verdiğimizi de göstermiş olduk. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’le birlikte Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da geceye katılıp bir konuşma yaptı. Resepsiyonun ardından Türkiyeli yazarlar ve dünyanın her yerinden yayıncılar Kalem Ajans’ın düzenlediği partide buluştu.

Pazartesi sabah fuar alanında Türkiye pavyonunda yapılan resmi açılışta ilk sözü Elif Şafak aldı.

Elif Şafak konuşmasına “Benim için büyük bir onur. Benimle beraber Türkiye’den gelen onlarca yazar, şair, eleştirmen, düşünür, akademisyen var. Bu çoğulculuğun yansıtılmasını önemsiyorum. Bu çoksesli katılımı sevindirici buluyorum. Çokseslilik bizim için önemli ama sessizlikler de önemli” diye başladı.

“Benim için yazıya kapı açan sessizlikler oldu” diyen Şafak kendisini ‘ğ’ harfine benzettiğini anlattı: “Sessiz harflerden biri, ‘ğ’ ile kendime bir kapı açtım. O harfi kendime benzettim; hem oraydı hem değildi.”

Elif Şafak sözlerini “Biz yazarlar için empati kurabilmek kendini başka birinin yerine koyabilmek önemli. O nedenle sanat siyasetten daha önemli, sanatçılar siyasetçilerin ulaşamadığı yerlere ulaşabiliyor. Türkiye’de düşünce özgürlüğünü de konuşmamız lazım” diye bitirdi. Ardından Bakan Çelik’le birlikte İngiltere Kültür ve Yaratıcı Endüstriler Bakanı Ed Vaizey konuştular.

Türkiye standında 20’den fazla yayıncının kitaplarıyla birlikte kendini tanıtabildiği özel bölümleri, toplantıların yapıldığı bir alan ve etkinliğin de sponsoru olan İstanbul Ticaret Odası’nın büyük standı var. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre elliye yakın yayıncı ve 12 telif ajansı da fuarda yer alıyor. Türkiye standı, Uluslararası Pen ve Biritish Council’in toplantı alanlarında birbiri ardına gerçekleşen etkinliklerde Türkiyeli yazarlar konuşmalar yapıyor. İlk gün salonda birden düzenlenen etkinliklerde Adalet Ağaoğlu ve Doğan Hızlan ‘Türk edebiyatının yapıtaşları’nı, Maureen Freely, Bejan Matur, Müge Sökmen ve Amy Spengler ‘İngiltere’de Türk edebiyatı’nı, Müge İplikçi, Mehmet Yaşın, Maggie Gee ‘Değişen Türkiye’de yazmak’ meselesini, İskender Pala, Gül İrepoğlu, Fatma Barbarosoğlu ‘İstanbul’u yazmak’ konusunu konuştular. Fethiye Çetin, Ece Temelkuran, Oya Baydar da konuşma yapan yazarlar arasındaydı.