Ölümünün 25. yılında, Cemal Süreya Ödülü bir skandala dönüştü

Şairin adına verilen ödül, dernek yönetimiyle seçici kurul arasındaki anlaşmazlık sonucu verilemiyor. Seçici Kurul üyeleri istifa ederken, derneğin 'plaket verileceğini' açıkladığı 10 şairin altısı plaketi reddettiklerini açıkladı.
Ölümünün 25. yılında, Cemal Süreya Ödülü bir skandala dönüştü

Türk şiirinin en sevilen isimlerinden Cemal Süreya’nın adına verilen ödül, hem de ölümünün 25. yıl dönümünde bir büyük tartışmaya dönüştü, verilemedi. Ödülü düzenleyen dernek yönetiminin seçim yöntemini değiştirmek istemesi, seçici kurul üyelerinin tepkisini çekti. Bazı üyeler istifa etti, ayrılanlarla dernek yönetimi arasında “Cemal Süreya’ya sahiplenme” tartışması başladı, plaket alacağı duyurulan şairlerin de bazıları plaketi reddetti.
Cemal Süreya şiir ödülü 2004’den beri Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği (CSKD) tarafından veriliyor. 2014’te göreve gelen Seyit Nezir başkanlığındaki yeni yönetimle, seçici kurul arasındaki gerilim Kitap Fuarı günlerinde başladı. Üvercinka’da yayımlanan bildiride ‘son yıllarda ödülün eleştirildiği’ yönündeki açıklamayı ‘seçici kurula saygısızlık’ olarak gören Enver Ercan ile Seyit Nezir arasında bir tartışma başladı. Karşılıklı mektuplaşmalardan bazıları yayımlandı, gerilim tırmandı. Yılın son günlerinde Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği bu yıl ödül verilemeyeceğini, ama 10 şaire plaket sunulacağını açıkladı. Açıklamaya göre dernek yönetim kurulu, seçici kuruldan bu yıl farklı bir yöntemle çalışmalarını istemişti. Dernek yönetimi tarafından belilenen ‘Öne Çıkan 10 Şiir Kitabı’nın içinden seçici kurul ‘İz Bırakanlar’ olarak dört kitap seçecek, daha sonra da ‘Yılın Şiir Kitabı’nı belirleyecekti. Ne var ki Enver Ercan ile Egemen Berköz’ün istifa etmesi, Mustafa Öneş’in ise ‘sağlık koşulları’ dolayısıyla görev üstlenemeyeceğini belirtmesiyle bu yapılamadı. Bunun üzerine dernek, sadece ‘Öne Çıkan 10 Şiir Kitabı’nı açıkladı ve bu şairlere plaket verileceğini duyurdu. İşte bu noktadan itibaren mesele iyice alevlendi.

ENVER ERCAN'DAN SERT SÖZLER
Edebiyat ve şiir dünyasının saygın isimlerinden Enver Ercan bir açık mektupla, derneğin yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığını kamuoyuna duyurdu. Enver Ercan’a göre seçici kurula böyle bir öneri hiç yapılmamıştı. Dernek yönetimi kendi inisiyatifiyle belirlediği 10 şaire plaket verip, ödülü vermemeyi seçmişti. Ödülün başından beri, 11 yıldır seçici kurulda yer alan Ercan mektubunda “üyelere açarsınız telefonu, yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Şimdiye kadar katkılarınız için teşekkür ederiz dersiniz olur biter. Yok zaafa uğradı, yok herkesin ortak fikri gibi laflar yakışık almaz” diyerek ilk tepkisinin sebebini açıklıyor. Bununla yetinmiyor ve ‘madrabazlık’, ‘safsata’ gibi sözlerle tanımladığı meselenin altında başka şeyler olduğunu da iddia ediyor. Buna göre Seyit Nezir aslında ödülü başkalarına teklif etmiş ama kabul etmemişler: “Seyyit Nezir'in bizzat telefon açarak "ödülü sana vermek istiyoruz" dediği kişiler vardır.Ve bu kişilerin bu listede adları yoktur. Yani ödül vermek için ikna edecek kişi(ler)den yüz bulamayınca ‘Öne Çıkan 10 Kitap'a plaket vermek’ masalına sığınmışlardır.”
Enver Ercan’ın bu açık mektubu bir de çağrıyla sona eriyordu: “Ben de merak ediyorum şimdi: Bu ‘öne çıkan 10 Şiir Kitabı’nın sahipleri, durum aynen böyleyken o plaketi almayı içlerine sindirebilecekler mi?” Tartışma internet ortamında, Facebook’ta sürerken çağrı da karşılığını buldu ve plaket alacağı açıklanan şairlerin önemli bir kısmı ‘plaketi reddettiklerini’ açıkladı. Veysel Çolak, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki açıklamasında “Ortada bir ödül yok, sadece Cemal Süreya şiirine zarar plaketler var. Bu çarpık işleyiş içinde adım geçtiği için üzgünüm” derken, hafta sonu Metin Kaya, Ülkü Tamer, Turgut Toygar, Müesser Yeniay, Ahmet Uysal’ın plaketi reddettikleri açıklandı. Edebiyat dünyasında Tuğrul Keskin’in de bu şekilde davranacağı söyleniyor. Bu arada seçici kurulun tartışmalarda adı geçmeyen diğer üyeleri yani Müslim Çelik ve Leyla ahin de olan bitenden rahatsız olduklarını ve bu seçici kurluda yer almak istemediklerini açıkladılar.
Türk edebiyatına en çok emek vermiş isimlerden biri Cemal Süreya. Çıkarttığı dergiler, yazdığı yazılar ve tabii ki şiirleriyle edebiyat dünyasının en saygın hatıralarından biri. Üstelik, o harika şiirleriyle geniş kitlelere de ulaşabilmiş, bugün hala çok popüler olan bir şair. Dolayısıyla ölümünün 25. yılında en iyi şekilde anılması, gündeme gelmesi gerekirken ne yazık ki bir tuhaf tartışmanın odağı olmuş vaziyette. Üstelik anısını yaşatmak için konulan ödül verilemez halde. Bu da edebiyat ve şiir dünyamızın ‘tatlı’ hatıralarından biri olarak kayda geçecek; yeter ki Cemal Süreya’nın hatırasına bir zarar vermesin.

PLAKET ALACAĞI AÇIKLANAN ŞAİRLER VE KİTAPLARI
Taşın Sesi (Ahmet Ada), Adı Zamandı, Zamanı Söyledi (Ahmet Uysal), Zeymuran (Barış Erdoğan), Kırık Çan (Kirkor Yeteroğlu), Küba Mavisi (Metin Kaya), Ben Olmadan Çöller Vardı (Müesser Yeniay), Zito i Epanastasis (Tuğrul Keskin), Kuğular Ölürken Şarkı Söylemez (Turgut Toygar), Bir Adın Yolculuktu (Ülkü Tamer), İki Karanlık Arasında (Veysel Çolak).
 

 Enver Ercan

 Yönetim Kurulu