Pozitif ekibi klasik müzik aleminde

Pozitif bu yıldan itibaren D Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali'ni de düzenliyor. Cem Yegül, 25 yıllık birikimlerinin bu festivale renk katacağını anlattı. Kendi izleyicisini oluşturmuş festival farklı mekan ve konserlerle yavaş yavaş büyüyecek.
Pozitif ekibi klasik müzik aleminde

Doğuş Grubu’nun, Bodrum’daki marinasında on bir yıldır düzenlediği bir klasik müzik festivali var. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali. Dünyada bir marinada düzenlenen tek festival olduğu söylenen bu dört günlük etkinlik, neredeyse ilk yıldan beri kendi izleyicisini oluşturmuş, ilgi gören bir festival. Bu yıldan itibaren D Marine’in hayatında yeni bir sayfa açılacak. Çünkü festivalin organizasyonunu müzik ve konser alemimizin kurucu babalarından bir grup üstlendi. Babylon’dan, Wolswagen Arena’dan, Akbank Caz Festivali’nden, Rock’n Coke’dan, Efes Pilsen Blues’dan ve daha sayısız işten tanıdığımız Pozitif şimdi D-Marin festivalini de düzenleyecek. Yani D-Marine ile Pozitif klasik müziğe de girmiş oluyor.

İşin ilginç bir yanı var ki o da festivalin fikir babasının Aytaç Yalman olması. Evet, çok tartışılan bir dönemin Kara Kuvvetleri komutanı olan Aytaç Yalman Paşa’dan söz ediyorum. Klasik müziğe düşkün biri olarak emekliliğinin ilk yıllarında epey destek olmuş D-Marin Festivali’ne. Festivalin gediklileri arasında Turgutreis ve Bodrum’da yazlığı olan müziksever emekli askerlerin önemli bir yer tutmasındA Yalman Paşa’nın varlığı da etkili olmuş. İlk beş yıl Kemal Küçük’ün daha sonra Yücel Canyaran’ın sanat yönetmenliğini yaptığı festival artık PozitifLive’a emanet. Sanat danışmanlığını ise İngiliz menejer Jasper Parrott üstlenmiş. D-Marin’i konuşmak için buluştuğumuz Parrott, yavaş yavaş gün ve mekan sayısını artırmak, festivali uluslararası alanda kaçırılmayacak etkinliklerden biri yapmak istediklerini anlattı. “İnsanların Ege kıyılarına sadece atmosferi ve etkileyici doğası için değil, festival için de geleceği bir anlam katmak istiyoruz. Çünkü artık insanlar tatillerinde sadece dinlenmenin değil, beslenmenin de peşinde” diyor. Şimdiden başarılı olduklarını da düşünüyor, çünkü pek çok yabancı medyada D-Marin’in adı eskisinden daha çok geçmeye başlamış… Müzik çevrelerinde de Parrott’nun Batıda etkili biri olduğu, her ne kadar hep iyi isimleri getirmeyi başarmış bir festival olsa bile bu yıl gelen Kraliyet Filarmoni Orkestrası ve Sarah Chang, Denis Matsuev gibi kurumlar için iyi bir referans olacağı söyleniyor.

Sarah Chang

Aslında Pozitif’in bu işe girişmesinden daha doğal bir şey yok. Çünkü Pozitif bir süre önce Doğuş Grubu’na katıldı. Dolayısıyla grubun festivalini, grubun müzik yapım kuruluşu devralmış oldu. Pozitif’in konser ve festival kavramlarının anlamını genişletecek büyük projesi Blackbox’ın da sponsoru Doğuş Grubu oldu. Daha önce bu konser mekanından ve ‘İstanbul’da müziğin ve eğlencenin akış yönünü değiştiren Pozitif”in küresel eğlence endüstrisinin bir parçası olduğundan söz etmiştim. http://www.radikal.com.tr/yazarlar/cem_erciyes/eglence_anlayisinda_yeni_donem_basladi-1199901

Pozitif, D-Marin ile bu anlamda ileriye doğru bir adım daha atıyor. Hem İstanbul dışında bir festivali, hem yıllardır düzenlenip markalaşmış bir festivali devralıyor, hem de ‘klasik müzik’ alanına giriyor. Yani eğlence endüstrisinde yerini biraz daha sağlamlaştırıyor. Tabii Pozitif’in kurucularından Cem Yegül bu ‘eğlence’ sözünü hiç sevmiyor. İngilizce’deki  ‘entertainment’ sözcüğünün daha kültürel çağrışımları var. Ama bizde o kültürel çağrışım çeviride kaybolabiliyor. Cem Yegül, hep inandıkları, sevdikleri müziği başkalarıyla paylaşmak için çalıştıklarını, uğraştıklarını anlatıyor tevazuyla. Haklı. Ama bu işin Türkçe’de başka bir karşılığı yok ve ben ‘eğlence’ kelimesinin çağrışımlarının zamanla kadar çok değişeceğini düşünüyorum.

Cem Yegül, 25. yıllık Pozitif’in deneyiminin D Marine Festivali’ne önemli bir katkı yapacağından söz ediyor. Geçen yıl D-Marin’i izlemiş ve öncelikle binlerce izleyicisi olduğunu görmüş. Bu önemli. Festival o nedenle kendi izleyicisini koruyarak büyüyecek. Bu yıl Bodrum Kalesi ile Gün Doğumu konserleri eklenmiş. Anlaşılan konserlerin ön sıralarındaki o çok ağırbaşlı izleyicinin memnuniyeti korunacak, ama Pozitif’in dünyalı takipçilerinin de buraya bakması da sağlanacak. Hiç konser düzenlenmemiş mekanları da işe katacaklarını anlatıyor Yegül. Bir de Yunan adalarından Avrupa ülkelerine yurt dışından da izleyici çeken bir festival hedeflediklerini.

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’ni başından bu yana izleyen Serhan Bali’yle de konuştum. Bu sene 80 yaşlarında bir okur, aylar önce Andanteyi aramış ve D Marine programını sormuş. ‘Daha açıklanmadı’ dediklerinde ise pek kızmış, ‘Ben yaz tatilimi ona göre planlayacağım, olur mu!” diye çıkışmış. Serhan Bali, bu yıl programı epey erken açıklansa bile sıkı takipçilerinin taleplerine yetişemeyen D Marine’in önümüzdeki yıllarda daha da profesyonelleşeceğini düşünüyor.

Bu yıl on birincisi düzenlenen festival 15/19 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Bazı konserlerin biletleri bitmiş bile. Ama programa mutlaka bakın, hele o tarihte Bodrum ve civarında olacaksanız, şansınızı deneyin derim.