Radikal Kitap ve çok daha fazlası

Radikal Kitap'ın internet sitesini artık haftada bir değil, günde birkaç kez ziyaret etmenizde fayda var.

Muhtemelen bu yazıyı internetten okuyorsunuz ve o büyük çoğunluğun parçası olduğunuzu biliyorsunuz. Eğer iyi bir kitap okuruysanız Radikal’in köşe yazıları ve manşet haberleri arasında biraz dolaştıktan sonra sağ üst köşedeki ‘Radikal Kitap’ kategorisini tıklayıp kitap âleminde neler olup bittiğine de mutlaka bakacaksınız demektir. Yıllardır haftada bir uğrayıp ‘ekte’ yayımlanan yazıları okuduğunuz bölüm artık başlı başına bir siteye dönüştü ve açıkçası oraya her gün uğramanızda büyük fayda var.

www.kitap.radikal.com.tr

Malum 8 Ekim’den bu yana Radikal’in internet sitesi yenilendi. Bu süreçte Radikal Kitap ekibi olarak uğraşıp didindik ve bir gazete ilavesinden çok daha fazlasını kapsayan başlı başına bir site oluşturduk. Sitede Radikal Kitap’ta yayımlanan bütün yazıları, denemeleri, kısa tanıtımları eskiden olduğu gibi okurlarla paylaşıyoruz ve tabii ki bununla yetinmiyoruz. İnternetin gazetecileri iştahlandıran anında haber girebilmek ve kâğıt maliyetleri, sayfa sayılarıyla mücadele etmeden istediğimiz kadar yazı yayımlayabilmek özgürlüklerini de sonuna kadar kullanıyoruz. Mesela Kafka’nın kişisel arşivinin internet üzerinden herkese açılacağını ya da Johny Depp’in yayıncılığa merak sardığını dün Radikal Kitap’ın sitesini ziyaret edenler biliyor. Bu haberler, bugünkü gazetede yok. Tıpkı ‘ünlü romanların ilham kaynakları’ başlıklı fotoğraf galerisi gibi. Ya da geçen hafta Ömer Erdem’in sıcağı sıcağına yazdığı Sahaf Festivali izlenimi, ya da Barış Müstecaplıoğlu’nun fantazya yazarlarına ipuçları verdiği yazısı ya da Aslı Tohumcu’nun Etgar Keret’yle yaptığı röportaj gibi…

Video galerisindeki görüntülü söyleşi ve ‘kitap kliplerinin’ ise gazetede yer alması zaten imkansız. Hadi laf açılmışken bir de haber vereyim: Ahmet Ümit, okurlarının Twitter’dan gün gün takip ettikleri Avrupa turunu, Radikal Kitap’ın internet sitesi için bir seyahatnameye dönüştürdü. Ahmet Ümit’in Avrupa Seyahatnamesi 40 fotoğraf eşliğinde pazartesi gününden itibaren kitap.radikal.com.tr adresinde olacak. Yani eylemlerimiz çıtayı yükselterek sürüyor.

İnterneti uzun yazılar okumak için değil de hap bilgiler için kullanan kitlenin parçasıysanız eğer, merak etmeyin bizim site sizin de işinize yarar. Çünkü yeni çıkan kitaplar ve editörün seçimi bölümleri, tek bir kitabın öne çıkartıldığı ‘günün kitabı’ kutusu her gün yenileniyor. Hepsi de, Radikal Kitap editörleri Derviş Şentekin ve Burcu Aktaş’ın ince eleğinden, kitabın web editörü Hamdi Işık’ın becerikli ellerinden geçerek orada yerini alıyor.

Yıllardır aramızda konuşup durduğumuz kitap sitesini neredeyse gerçekleştirdik gibi. Tabii daha yapacak çok şey var. Daha interaktif olmak, daha fazla yazıya, ses ve görüntüye yer vermek, daha sık ve daha sık yenilemek gibi… Türkiye’de pek çok güzel kitap sitesi ve blog’u var. Biz Radikal Kitap yazarlarının, editörlerinin, okurlarının birikimini değerlendirip en iyilerinden birini yapmak üzere yola çıktık. Eskiden de öyleydi ama şimdi kapımız herkese daha da açık. Ne de olsa artık günlük, hatta anlık bir yayın hazırlıyoruz. Öven ya da eleştiren her tür kitap yazılarınızı bekliyoruz, buradan açıklamış olayım. ‘Yok, ben yazı yazmam’ diyorsanız, satışta olan bütün kitaplar yorumunuza açık. Üye olun yeter...

Radikal Kitap’ı çoğaltıp yaygınlaştırmak, en mükemmel kitap sitesini oluşturmak gibi büyük bir hedef koyduk. O nedenle bizi okuyan, katkıda bulunan, bulunacak olan herkese şimdiden çoook teşekkürler.