'Büyük yazar' mı? Hâşâ...

Radikal, beni 'büyük yazar', kendisini de 'büyük gazete' ilan etmiş. Sabah sabah başımdan aşağı kaynar sular döküldü.

Bu gazeteci milleti bir âlem, akıllarına o an gelenin hemen olmasını istiyorlar. Geçen gün, bizim bacanağın Bodrum Turgutreis'deki evinin terasında öğlen uykusuna yatmışım, hava püfür püfür esiyor, rüyalar âlemine dalmışım bizim oğlanın dürtüklemesiyle uyandım. Meğer ne zamandır adını bile duymadığım, yazdığım son iki yazının parasını vermemek için bin dereden su getiren, Radikal gazetesinin umum neşriyat müdürü İsmet Berkan bey arıyormuş.
Zaten uykumdan uyandırılmışım, üstüne aramın pek nahoş olduğu biriyle konuşuyorum, açıkçası biraz sert çıktım, tersledim Berkan beyi. Ama onun da alttan alacağı, tatlı dille konuşacağı tuttu, 'Yeniden cumhurbaşkanlığı meselesi var, sizin papatya fallarınıza en azından bir 10 gün için ihtiyacımız var, ne olur kırmayın bizi' dedi. Ben de yelkenleri indirdim, kabul ediverdim teklifi.
Ama o da ne, dün sabah bizim oğlan gazeteyi almış, başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Bizim Radikal beni 'Büyük yazar', kendisini de 'Büyük gazete' ilan etmemiş mi? Etmiş.
Radikal büyük müdür değil midir bilemem ama kendimi biliyorum: Ben büyük yazar falan değilim. Daha üç gün önce yazı yazmaya başlamış biri olarak, yıllarını yazı işine vermiş insanlardan utanırım en azından. Ama anlaşılan Berkan bey ve diğer Radikal çalışanları beni 'Büyük yazar' ilan ederken hiç mi hiç utanmamışlar.
Her neyse bu şahsi serzenişler bir yana, yeniden yazabilmek de çok güzel. Yazamadığım dönemde beni elektronik postalarıyla destekleyen, benden internette blok muymuş blog muymuş neymiş öyle bir şey yapmamı isteyen okurlara da teşekkür ederim.
***
Efendim, malumuâliniz, nisan ayında cumhurbaşkanı seçmeyi beceremeyen Türkiye şimdi aynı işi ağustos sıcağında yeniden deniyor. Bizim sorumuz şu: Abdullah Gül beyefendi nisan ayında olduğu gibi yeniden cumhurbaşkanlığına aday olacak mı, yoksa çok takdir ettiğim bir gazeteci olan Ertuğrul Özkök beyefendinin geçenlerde yazdığı gibi bir 'şövalyelik' yapıp aday olmayacak mı?
Benim kendime ait siyasi fikirlerim var, zaten ailecek gidip Ak Partisi'ne oyumuzu da verdik ama burada işime siyasi fikirleri karıştırmak olmaz. Bu Bodrum'da fallık papatya bulmak da kolay değil bu mevsimde ama bizim oğlan öyle bir heyecanlandı ki, gitti aradı, taradı ve buldu papatyaları.
Gelin papatyamızın yapraklarını koparmaya başlayalım: Olacak, olmayacak, olacak, olmayacak... Olacak!
Evet sevgili okurlarım, biliyorsunuz papatyalar hiç yanılmazlar. Abdullah bey aday olacak!