Hasan Cemal beyin de falına baktım

Milliyet nam ceridenin yazarlarından, Hasan Kaya Cemal beyefendi bana bir açık mektup kaleme almışlar. Şeref duydum.

Milliyet nam ceridenin yazarlarından, Hasan Kaya Cemal beyefendi bana bir açık mektup kaleme almışlar. Şeref duydum. Demek bu köşede hakikaten önemli bir görevi ifa ediyormuşum ki, başka ve benden kat be kat tecrübeli gazete yazarları sadece beni takip etmekle kalmıyor, bana sorular da tevcih ediyorlar. Sahiden koltuklarım kabardı.
Hasan Cemal beyefendi, dünkü yazılarında, taa 6 Ocak 2006'da yazdığı bir yazıya o tarihlerde Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin teşekkür ettiğini yazıyor ve bana soruyor: Başbakan neden teşekkür etmişti?
Sözü edilen yazıda Cemal Bey, 15 ay önce Tayyip Erdoğan beyefendinin aklının bir köşesinde cumhurbaşkanlığının olduğunu, Köşk'e çıkması halinde partisinde çok farklı gelişmelerin yaşanabileceğini söylemiş önce. Sonra Tayyip beyin cumhurbaşkanı olmasına eşinin başının örtülü olması nedeniyle karşı çıkanlar olduğunu ve daha da olacağını, bu konuda cadı kazanı kaynatmanın demokrasi ayıbı olduğunu söylemiş. Ardından, Çankaya seçiminin netameli bir konu olduğunu, Tayyip beyin cumhurbaşkanı seçilmesinin önünde yasal ve demokratik hiçbir engel bulunmamakla birlikte iktidar ile muhalefetin bir mutabakat arayışına girmesinin iyi olabileceği temennisini dile getirmiş.
İşte yazının özeti bu. Hasan Cemal bey bana soruyor: Başbakan bana, seçilmesinin önünde bir engel olmadığını söylediğim için mi, yoksa yaptığım uyarıları dikkate aldığı için mi teşekkür etti acaba?
Keşke 15 ay önce de bu köşeyi yazıyor olsaydım ve bu teşekkürü daha söylendiği gün değerlendirme imkânına sahip olsaydım. Ama ne yapalım, soru bugün soruldu, bugün cevap vereceğim.
Sonuçta soru, bizim her gün cevabını aradığımız bir soru. Yani, Başbakanımız Hasan Cemal beyefendiye, aday olacaksa, seçilmesinin önünde bir engel olmadığını yazdığı için, aday olamayacaksa da uyarıları için teşekkür etmiştir.
İlk yaprağımızı 'Olacak' diyerek koparalım. Olacak, olmayacak, olacak, olmayacak, olacak.
Ve son yaprak: Olacak!
Hasan Cemal bey, müsterih olunuz, papatyalar yanılmaz. Başbakanımız size, seçilmesinin önünde bir engel olmadığını yazdığınız için teşekkür etmişler!