Mahkeme falı, Baykal falı

Baykal beyin dün televizyonda söyledikleri belki doğruydu ama bunları onun söylemesi hiç hoş olmadı. Gül cumhurbaşkanı oldu diye darbe olsa Baykal beyi başbakan mı yapacaklar?

İsmet Berkan bey aradı heyecanla, 'Hocam' dedi, evet evet aramızdaki son sıkıntıdan beri beni elinde tutmak için saygıda hiç eksik etmiyor İsmet bey, 'Hocam hemen televizyonu açın, Deniz Baykal konuşacak.'
Ben de çaresiz açtım televizyonu, Baykal beyi dinlemeye başladım. Valla ne yalan söyleyeyim, Baykal beyin şahsında Demokrat Partililere dönüp 'Sizi ben bile kurtaramam' diyen İsmet Paşa'nın silik bir kopyasını gördüm.
Belki bir konuda haklı Baykal bey, o da Anayasa Mahkemesi'nin muhtemel kararının yol açabileceği sonuçlar konusunda. Mahkeme, hukukta yeri olmadığı halde Meclis'teki cumhurbaşkanlığı seçimini iptal ederse, sanıyorum Adalet ve Kalkınma Partisi buna üzülmeyecektir.
Böylece seçime gidecek, belki oy da kazanarak gelecek ve cumhurbaşkanını öylece seçecektir. Baykal bey burada da durmadı, mahkemenin başvuru reddetmesi durumunda Türkiye'de kaos çıkacağını söyledi, yani 'Sizi ben bile kurtaramam' demeye getirdi.
Belki söyledikleri doğruydu ama Baykal beyin bunları söylemesi hoş olmadı. Türkiye'de Abdullah Gül cumhurbaşkanı oldu diye darbe olsa Deniz Baykal beyi Başbakan mı yapacaklar? Öylece Başbakan olsa Baykal bey mesut mu olacak?
Halbuki pazar günü ailecek Çağlayan Meydanı'ndaydık, hatta diyebilirim ki o meydana neredeyse herkesten önce biz gittik, elimizde bayraklarımızla, çok güzel bir gündü bizim için ama epey de yorulduk, itiraf edeyim.
Biz pazar günü mitinge elbette Cumhuriyetimizi ve elbette demokrasimizi savunmak istediğimizi söylemek için, kimse gelip eşimin çocuklarımın gelinlerimin torunlarımın başını zorla kapatmaya kalkmasın diye gittik. Ama Baykal bey onu desteklemeye gittiğimizi sanmış. Hayır, ben onu desteklemiyorum, onu da söyleyeyim.
Neyse, lafı uzatıyorum gene. Ben en iyisi bildiğim şeye, papatya falına döneyim. Bakalım Anayasa Mahkemesi ne karar verecek? İlk yaprağımızı 'iptal edecek' diye koparalım...
Etmeyecek, edecek, etmeyecek, edecek, etmeyecek... Vee son yaprak: Edecek.
Evet sevgili okurlarım durum bu. Papatyam bana ve bize Anayasa Mahkemesi'nin cumhurbaşkanlığı seçimini iptal edeceğini söylüyor.