Müneccim bollaştı

Tayyip bey Köşk'e çıkarsa 60. ve seçim sonrası 61. hükümet kurulur. İlki Tokat, ikincisi Trabzon. Papatya 'Tokat' diyor.

Vallahi ne yalan söyleyeyim, Radikal gazetesinden cumhurbaşkanı adayları belli olana kadar, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin aday olup olmayacağı konusunda papatya falı açmamı ve bunları yazmamı istediklerinde tereddüte düşmüştüm.
Tereddütümün nedeni de, aslında kapalı kapılar arkasında ve iki kişi arasında yapmaya alıştığım sanatımın böyle günlük bir gazete aracılığıyla, üstelik her gün aynı konuda icra edilmesinin falcılık bilimi ve sanatını ayağa düşüreceğini sanmıştım. Amma velakin bugün görüyorum ki tereddütüm boşunaymış ve iyi ki de teklifi kabul etmişim. Çünkü bir bakıyorum, falcılık sanatının yakınından bile geçmemiş, Allah bilir aile arasında kahve falı bile kapatmamış kişiler her gün falcılığa soyunuyorlar. Zaten yakınlarım da diyorlar, iyi ki varsın Cemil Amca, senin sayende bu ipsiz sapsız müneccimlerin dayanaksız fallarındansa bilimsel usullerle yapılmış fallar görebiliyoruz hiç değilse.
Ben bilmediğim, anlamadığım konuya 'Bilmiyorum' demişimdir her zaman. Mesela ben siyasetten hiç anlamam, tek bildiğim seçim zamanı gidip oy vermektir, onda da oy verdiğim hiçbir partinin seçim kazandığını görmedim. Siyasetten anlamadığım gibi hukuk işlerinden de anlamam ama bu sefer sordum, öğrendim.
Dün biri sordu, 'Seçimden sonra Tokat'ta mı olacağız, Trabzon'da mı' diye. Tabii hiçbir şey anlamadım, aval aval baktım. Ben öyle kalakalınca anlatmak zorunda kaldılar, tabii hani fıkra anlatırsınız, karşınızdaki espriyi anlamaz, siz de izah etmek zorunda kalırsınız falan, öyle tatsız bir durum oldu maalesef.
Her neyse, Tokat ile Trabzon'un sırrı şu imiş:
Eğer olur da Başbakanımız sayın Tayyip beyefendi cumhurbaşkanı olurlarsa, hükümet ister istemez değişecek. Eh, değişip yenisi kurulduğunda da hükümetin numarası da değişecekmiş. Şimdikinin numarası 59. Eğer Tayyip bey cumhurbaşkanı olursa 60. hükümet kurulacak, seçimden sonra da 61. hükümet.
Malum, Tokat'ın plaka numarası 60, Trabzon'un da 61 ya, işte espri de oradaymış.
Ben çok anlamadım ama soruyu soran da kıramayacağım biri, o yüzden bugünlük papatya falımın sorusunu değiştiriyorum, ilk yaprağı 'Trabzon' diye (siz 'olacak' diye okuyun artık) koparıyorum.
Tokat, Trabzon, Tokat, Trabzon, Tokat, Trabzon... Ve son yaprak: Tokat. Bugün de Tayyip beyefendinin aday olmayacağı sonucu çıktı gördüğünüz gibi.
Yarın bakalım kısmet ne olacak.
Haa, bu arada bizim torun uğraştı etti, sonunda bana ulaşabileceğiniz bir emeyl adresi aldı.
Artık bana yazabilirsiniz sevgili okurlarım.