Oldu mu şimdi İsmet Berkan!

Gece yarısı telefon çaldı. İsmet Berkan'mış. Erdoğan'ın sözlerini yorumlatacakmış. 'Sabahı bekleyemedin mi' diyecektim, kızar diye korkup işimi yaptım." /> Oldu mu şimdi İsmet Berkan!

Gece yarısı telefon çaldı. İsmet Berkan'mış. Erdoğan'ın sözlerini yorumlatacakmış. 'Sabahı bekleyemedin mi' diyecektim, kızar diye korkup işimi yaptım." /> Mutlu evliliğe gölge düşmesin - CEMİL MÜNECCİM - Radikal

Mutlu evliliğe gölge düşmesin

<strong><em><font color="#CE0000">Oldu mu şimdi İsmet Berkan!</font></em></strong><br></br>Gece yarısı telefon çaldı. İsmet Berkan'mış. Erdoğan'ın sözlerini yorumlatacakmış. 'Sabahı bekleyemedin mi' diyecektim, kızar diye korkup işimi yaptım.

Tam da uykumun en güzel yerindeydim, bizim hanım dürttü... 'Kalk Cemil bey kalk, telefon çalıyor' dedi.
Gece yarısını geçen o saatte çalan telefonlar hiç hayra alamet değildir, bilirim. Rahmetli babamın ölüm haberini öyle almıştım, daha nice felaket haberi gibi.
Afedersiniz öyle don paça bir telaşla, yüreğimde bir sıkışmayla salona gittim, uyku sersemi ayağımı da çarptım, can acısıyla telefonu açtım, karşımda tanımadığım bir ses. 'Eyvah' dedim kendi kendime, birden canımın acısını unutarak, 'Yine birine bir şey oldu, polisler de haber vermek için arıyor.' Yüreğim iyice sıkıştı, söylenenleri bile dinleyemiyorum doğru dürüst.
Karşıdaki ses, 'İsmet Berkan ben' diyor, 'Kusura bakmayın acil bir şey olmasa bu saatte aramazdım.'
Allah Allah kim bu İsmet Berkan? Benimle gecenin bu saatinde ne işi olabilir acil? Bendeniz geçimini fal bakarak temin eden bir fakirim, sabahın ikisinde fal bakma aciliyeti de nerden çıkıyor?
Benim onu tanımadığımı anlayınca İsmet Berkan kendini hatırlattı. O zaman jeton düştü bende. Öyle ya, gazetemizin umumi neşriyat müdürü kendileri. Ama yine de yadırgadım sabahın o saatinde evimden beni aramasını, bütün aileyi telaşa düşürmesini.
Neyse, İsmet bey kardeşim meğersem Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendi ile birlikte Almanya'ya gitmiş, Tayyip bey uçakta bunlara çok önemli ama yoruma muhtaç şeyler söylemiş. Acilen yorumlatmak ve mümkünse falına baktırmak için beni arıyormuş.
'Sabahı bekleyemez miydi' diyemedim, bir nevi patronum sayılır, bana kızar, işten atar diye de korktum açıkçası. Çaresiz sabahın o saatinde papatyalarımı çıkardım, fallar açtım.
Evet evet, bir tane de değil, iki tane fal açtım.
Birinci falın konusu şu: Başbakanımız, uçakta muhterem refikaları Emine Erdoğan hanımefendinin cumhurbaşkanlığı ile ilgili görüşlerini de aldıklarını söylemişler. Yine Tayyip beyin söylediğine göre Başbakanımız 'Cumhurbaşkanı olmayı düşünüyorum' veya 'Düşünmüyorum' dememişler eşlerine ama eşleri yine de görüş bildirmişler. Bu İsmet bey ve diğer gazeteciler de uçakta cesaret edip Emine hanımefendiye 'Peki siz Tayyip beye ne dediniz?' diye soramamışlar ama bana soruyorlar: Acaba Emine hanım, Tayyip beye 'ol' mu dedi, 'olma' mı?
Koparalım papatyamızı: Ol, olma, ol, olma, ol, olma... Ve son yaprak: Olma.
Papatyalar yalan söylemez efendim, hiç unutmayın.
Şimdi gelelim ikinci soruya. Tayyip bey, müteaddit sorulara sanki kendisi cumhurbaşkanı adayıymış, hatta cumhurbaşkanı seçilmiş gibi cevap vermiş. Bizim gazeteciler de, 'Tayyip bey kararını vermiş' diye düşünmüşler önce. Ama yanından ayrıldıktan sonra bir bakmışlar ki aslında Tayyip Bey kendini bağlayacak tek bir kelime bile etmemiş, üstelik bütün konuşmalarını da bir tebessümle yapmış. Bunların içine bir kuşku düşmüş, acaba Tayyip bey bizimle maytap mı geçti, diye. İşte İsmet bey bunu soruyor.
Bakalım papatyamız ne diyor?
Maytap geçti, geçmedi, geçti, geçmedi, geçti, geçmedi... Ve son yaprak: Geçmedi!
Yani sevgili okurlarım, benim papatyalarımın sabahın 3'ünde bana söylediğine göre, Emine hanım Tayyip beye, 'Köşke çıkma' dedi ama Tayyip bey yine de çıkacak!
İnşaallah, Tayyip bey ve Emine hanımefendinin bunca yıllık mutlu evlilikleri bir Çankaya Köşkü meselesi yüzünden gölgelenmez, karı-kocanın arasına ayrılık girmez.
Papatyalar yalan söylemez ve yanılmazlar sevgili okurlarım, bunu hiç unutmayın.
Hadi bana eyvallah, ben tekrar yatıyorum!