Anayasa Mahkemesi seçimi iptal eder de ülke genel seçime giderse, DYP ve Anavatan seçmene ne der? Papatyama sorayım, 367 olacak mı? Ve sonuç: Olacak!" /> Anayasa Mahkemesi seçimi iptal eder de ülke genel seçime giderse, DYP ve Anavatan seçmene ne der? Papatyama sorayım, 367 olacak mı? Ve sonuç: Olacak!" /> Papatyalar bilir! - CEMİL MÜNECCİM - Radikal

Papatyalar bilir!

<font color="#FF0000"><strong>Anayasa</strong></font> Mahkemesi seçimi iptal eder de ülke genel seçime giderse, DYP ve Anavatan seçmene ne der? Papatyama sorayım, 367 olacak mı? Ve sonuç: Olacak!

Radikal gazetesi bana iş teklif ederken, Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağının papatya falına bakmamı istedi hergün. Onların hesabına göre işim en geç 26 Nisan günü kaleme alacağım bir veda yazısıyla bitecekti, eğer adaylık daha önce açıklanırsa daha önce bitecekti.
Nitekim önceki gün Tayyip Erdoğan beyefendi, Dışişleri Bakanımız Cumhur Abdullah Gül beyefendinin cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladılar, ben de dün bir bilanço yazısı yazdıktan sonra bugün de veda yazımı kaleme almaya hazırlanıyordum.
Ama o da ne, İsmet Berkan'ın asistanı olduğunu söyleyen Meltem hanım aradılar öğlen saatlerinde, İsmet beyin bir toplantıda olduğunu söyleyip, kendisinin benden en azından bu 367 meselesi çözülene kadar yazmaya devam etmemi istediklerini söylediler.
Neymiş bu 367 meselesi, dedim, daha önce hiç duymamıştım. Meltem hanım beni ayıpladı, 'Nasıl bilmezsiniz' dedi ve izah etti: Mecliste cumhurbaşkanı seçmek için KARAR YETER SAYISI 367 imiş, ama bazıları, özellikle de o münafık CHP'liler sadece karar yeter sayısının değil Meclis'te o gün toplantı yapılabilmesi için gereken TOPLANTI YETER SAYISI'nın da 367 olduğunu iddia ederlermiş ve eğer oylamada 367 kişi bulunmazsa seçimi Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklermiş.
Şimdi ilk soru şu: İlk turu bu cuma yapılacak olan cumhurbaşkanı seçiminde salonda 367 milletvekili bulunacak mı bulunmayacak mı?
Galiba Abdullah bey, iki gündür bütün partileri bu amaçla ziyaret ediyormuş. İstiyormuş ki muhalefet milletvekilleri hayır oyu vermek için olsun oylamaya katılsınlar.
Yine galiba Anayasa Mahkemesi'nin muhterem başkanı Tülay Tuğcu hanımefendi daha önce bu Radikal'den Murat Yetkin'e, 'Başvuru yapılırsa kısa sürede sonuca bağlarız' demiş. Aynı hanım dün de bu sözlerini tekrarlamış.
Bir ara televizyonu açtım, Tülay hanımın sözlerini tartışıyorlar. Peki ya ne deseydi Tülay hanım? 'Hayır başvuruyı kafadan reddederiz' diyebilir miydi?
Diyemezdi, o yüzden de bunu söylemiş işte.
Valla tabii 367 meselesi ciddi midir, değil midir bunu ben bilemem, anlamam da zaten. Ama bana Erkan Mumcu ve 20 milletvekili arkadaşı oylamaya katılacak mı, veya Mehmet Ağar ve üç arkadaşı katılacak mı diye sorarsanız belki bir cevap verebilirim.
Benim bildiğim bu sağ partilerin, muhafazakâr kesimden gelen, hele hele eşinin de başı kapalı olan bir kişinin cumhurbaşkanı olmasını engellesi ihtimalini göze almaları imkânsızdır. Yani ya kazayla Anayasa Mahkemesi seçimi iptal eder de Türkiye genel seçime giderse? O zaman ne derler seçmenlerine? O yüzden bence bu partiler girecektir salona. Ama ben yine de papatyama da sorayım, 367 olacak mı olmayacak mı?
Olacak, olmayacak, olacak, olmayacak, olacak... Vee son yaprak: Olacak!
Papatyalar yanılmaz sevgili okurlarım.