BDP ne görevi bekliyor?

Sırrı Sakık, görev verilmesi halinde parti olarak PKK'nın kaçırdığı üç kişinin kurtarılması için çaba harcamaya hazır olduklarını söyledi. Oysa BDP'nin inisiyatif alarak kaçırılanları kurtarması için kimsenin görev vermesi gerekmiyor.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Diyarbakır’da iki asker ve bir sağlık görevlisinin PKK tarafından kaçırılmasına ilişkin olarak “Biz bu konuda her insanın yaşamıyla ilgili üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışırız. Eğer bize görev verilirse o iki askeri ve sağlık memurunun biran önce ailelerine kavuşması için elimizden ne gelirse derhal yaparız.Bizim gücümüz neye yeterse buna katkı sunmaya hazırız” dedi.
14 Temmuz’dan itibaren Türkiye’nin hızla gerginlik ve çatışma ortamına doğru ilerlediği bir dönemde Sakık’ın sözleri, BDP’nin Türkiye partisi olma yönünde ciddi bir sıkıntı yaşadığına tanıklık ediyor.
Sakık, topu hükümete ya da sivil toplum kuruluşlarına atarak, kendilerine bir tür talep gelmesi halinde harekete geçebileceklerini ima ediyor. Diğer bir ifadeyle kaçırılma olayını kendi sorunu gibi hissetmiyor ya da hissedemiyor.
Oysa eğer insani bir duyarlılık söz konusu ise Sakık’ın ve BDP’nin kimseden görev beklemeden durumdan vazife çıkarması ve süratle kaçırılanların kurtarılması için inisiyatif alması gerekirdi.
BDP’nin bunu herhangi bir şov görüntüsüyle değil sadece insani amaçla yapmaya özen göstermesi, hem Türkiye genelinde partiye ilişkin algının iyileşmesine hem de yükselen tansiyonun bir parça da olsa düşmesine hizmet ederdi.
İmralı’nın yapmak istediği de bu değilse, nedir?

.