Diyarbakır'da 'Nevruz sendromu'

Diyarbakır Valiliği BDP'nin 14 Temmuz'da düzenlemek istediği mitinge izin vermedi. BDP, miting yapmakta kararlı. Benzer durum 'erken' Nevruz kutlamaları nedeniyle 18 Mart'ta yaşanmış, BDP güvenlik güçlerine rağmen fiili durum yaratıp kutlamaları gerçekleştirmişti.

KUZEY IRAK GÜNCESİ
Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


9 TEMMUZ 2012 SAAT:18.00

ANKARA

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 14 Temmuz günü düzenlemek istedikleri mitingin valilik tarafından yasaklanmasına tepki gösterdi. DHA’nın dünkü haberine göre Demirtaş “Herkesi mitinge, İstasyon Meydanı’na davet ediyorum. Biz böylesi yaklaşımlar karşısında geri adım atacak bir halk ve hareket değiliz. Sonuna kadar demokratik hakkımızı kullanırız. Gösteri, ifade hakkı, anayasal bir haktır. Bütün hazırlıkları tamamlamış olmamıza rağmen asla ve asla böyle bir yaklaşımı kabul etmiyoruz. Biz 14 Temmuz’da aynı şekilde İstasyon Meydanı’nda o mitingimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

KUZEY IRAK

Fırat Haber Ajansı, önceki gece Kuzey Irak’taki PKK kamplarına hava harekâtı düzenlendiğini ileri sürdü.


PKK

PKK yöneticilerinden Cemil Bayık, Kürt sorunu çözülmeden silah bırakmayacaklarını söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Bayık, Azadiye Welat ve Yeni Özgür Politika gazetelerinde yayımlanan yazısında şunları belirtti: “PKK günümüz dünyasında sorunların siyasal yollarla, demokratik siyaset içinde çözülmesinden yanadır. Eğer bu yönlü çözüm zihniyeti yoksa silahlı direniş meşrudur. Demokratik çözüm imkânı varsa tercih edilmesi gereken yöntem demokratik siyasal yöntemdir.”

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Bayık’ın sözleri hem “Silah bırakılırsa Kürt sorunu daha kolay çözülür” diyen Ankara’ya hem de “Silahlı mücadele devri geçti” diyen Erbil’e mesaj niteliği taşıyor. Bayık, bununla birlikte müzakere sürecinin başlatılması halinde silahı askıya alacaklarını da ima ediyor.
Demirtaş’ın açıklaması, 18 Mart’ta Diyarbakır’daki tablonun muhtemelen tekrar edeceğini gösteriyor. O günlerde Diyarbakır Valiliği, BDP’nin erken Nevruz kutlamasına izin vermemiş ancak BDP ve DTK, güvenlik güçlerinin karşı tedbirlerine rağmen büyük bir kitle baskısıyla kutlamayı fiilen gerçekleştirmişti.

Öcalan’ın özgürlüğü temasıyla yapılmak istenilen miting benzer şekilde yasaklandı ve BDP/DTK kanadından sert açıklamalar geldi. Her iki taraftan açıklamalar muhtemelen 14 Temmuz’a kadar tırmanarak devam edecek. Önümüzdeki günlerde yine Diyarbakır’a çevre illerden yoğun biçimde güvenlik personeli takviyesi yapılacak ve miting engellenmeye çalışılacak.

14 Temmuz, 18 Mart’ın bir tekrarı olacağına göre bu durumdan devlete rağmen sokağa hâkim olacak olan BDP/DTK’nın avantajlı çıkması kaçınılmaz görünüyor.


YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.