Erdoğan çizgiyi çekti: Kürt meselesi yoktur

Başbakan Erdoğan dün partisinin milletvekili adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada 'Artık Kürt meselesi yok, Kürt kardeşlerimin meseleleri var' dedi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 
Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


18 NİSAN 2011 SAAT:21.00
ANKARA


Başbakan Erdoğan dün Ankara’da yaptığı konuşmada “Güneydoğu Anadolu’da istismar kokan politikaları bu ülkede sadece biz çökertebiliriz. Bu ülkede Kürt meselesi artık yoktur, benim Kürt kardeşlerimin meseleleri vardır. Bu ülkede Kürt kardeşlerimin istismarı vardır” dedi. Erdoğan şöyle devam etti: “Diyorlar ki ‘AK Parti Güneydoğu’da Kürt orijini olan adayları çekti.’ Biz oradaki sorunlara vakıf arkadaşlarımızı aday yaptık ve inşallah o sorunları bu arkadaşlarımızla beraber gece gündüz çalışmak suretiyle çözmeye devam edeceğiz.”
Yüksek Seçim Kurulu eski mahkumiyet kararları olduğu gerekçesiyle BDP’nin bağımsız adaylarından Leyla Zana, Hatip Dicle, Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel, Salih Yıldız, İsa Gürbüz ve Ertuğrul Kürkçü’nün milletvekilliği başvurularınının iptal edilmesine karar verdi.
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş kararı sert bir dille eleştirerek “Bu Türkiye’yi kaosa sürükleyecek bir karardır. Biz bu projeyi boşa çıkaracağız” dedi.


PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan 15 Haziran’a kadar çözüm gelişmezse kapsamlı bir çatışmanın başlayacağını ileri sürdü. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan Hakkari-Çukurca hattında TSK faaliyetlerinin kendi alanlarını daraltmayı hedeflediğini, bu gelişmelerin kamuoyuna kapalı biçimde yaşandığını ancak orada sürekli olarak gelişen bir çatışma ortamı olduğunu söyledi. Karayılan bu durumun daha kapsamlı bir çatışma sürecini tetikleyen bir durum olduğunu belirtti.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Karayılan’ın sözleri Öcalan’ın 15 Nisan açıklamasıyla paralellik arz ediyor ve Ankara’yı önümüzdeki iki ay içinde çözüme dönük pratik adımlar attırmayı hedefliyor. Karayılan’ın sözlerinden 5 Nisan tarihli “Sınır hattı ısınıyor” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde işaret edildiği gibi TSK’nın Çukurca’dan karşı tarafa yönelik ‘yoklama’larından rahatsız olan örgütün karşılık vereceği anlaşılıyor.
Erdoğan’ın konuşması, kamuoyunda AKP’nin Kürt sorununu çözümden uzaklaştığı yönünde oluşan algıyı güçlendiriyor ve 12 Haziran seçimlerinden sonra oluşacak Meclis’in hazırlayacağı anayasanın Kürtleri ilgilendiren bölümünün sınırlarını çiziyor.
İmralı’da görüşmeleri hükümetin yürüttüğünü söyleyen Erdoğan’ın bu çizgisi, Öcalan’ın ‘pratik önerileri’nin karşılık bulamayacağını hissettiriyor.
Erdoğan’ın sözleriyle BDP’yi parlamento dışına itme potansiyeli taşıyan YSK kararı birlikte değerlendirildiğinde geçen yaz gibi bu yazın da ‘sıcak’ geçeceği anlaşılıyor.

.