Genelkurmay'ın Uludere raporu ne anlama geliyor?

Genelkurmay 28 Aralık 2011'de Şırnak'ın Uludere ilçesinde Kuzey Irak tarafından sınıra yaklaşan 34 kişilik kaçakçı grubunun vurulmasıyla ilgili raporunu TBMM'ye gönderdi. Uludere Alt Komisyon Başkanı İhsan Şener, sınır dışı harekât kurallarına göre harekâtın yapıldıği belirtilen raporu tatmin edici bulmadı.

KUZEY IRAK GÜNCESİ
Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

5 NİSAN 2012 SAAT:19.00

ANKARA

Genelkurmay Başkanlığı, Uludere’de 34 kaçakçının bombalanarak öldürülmesiyle ilgili raporunu dün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na gönderdi.
AA’nın dünkü haberine göre Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, gelen raporun Uludere Alt Komisyonu’nda 1 saat 15 dakika süren değerlendirme toplantısından sonra yaptığı açıklamada 7 sayfalık raporda olayın genel biçimde anlatıldığı, harekâtın sınır dışı kurallara uygun yapıldığının belirtildiği ve harekât emriyle ilgili herhangi bir silsileden söz edilmediğini söyledi. Üstün, soruşturmanın gizliliği gerekçesiyle talep edilen bazı belgelerin kendilerine gönderilmediğini kaydetti. Uludere Alt Komisyon Başkanı İhsan Şener de raporu tatmin edici bulmadığını söyledi. AA’nın dünkü haberine göre Şener, “Kişisel görüşüm Genelkurmay’ın raporu istenilen nitelikte değil, tatmin edici bir yanıt değil” diye konuştu.

ANKA’nın dünkü haberine göre Uludere’deki olayda 11 yakınını kaybeden Veli Encü şunları söyledi: “Olayın üzerinden 100 gün geçmesine rağmen ailelerin acıları ilk günkü kadar taze. Bunun sebebi olayın adalet yönünün eksik kalmasıdır. Bu olayın failleri olur da açıklanmazsa, cezalandırılmazsa, aileler köyü terk edip Kuzey Irak’a göç edecekler.”

Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına önceki gece İdil yakınlarında 3 noktadan sabotaj düzenlendi. Çıkan yangın dün söndürüldü. AFP’nin haberine göre Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, öğlen saatlerinde petrol pompalanmasına eski düzeyde yeniden başlanıldığını söyledi.

PKK

PKK’nın askeri kanadı HPG, boru hattına düzenlenen saldırıyı üstlendi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre açıklamada “Gerçekleştirilen eylem sonucunda boru hattında büyük hasar meydana geldi” denildi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Uludere’de 28 Aralık 2011 gecesinde 34 kaçakçının hava harekâtıyla vurulmasıyla ilgili Genelkurmay raporundan basına yansıyanlar, TSK’nın olayın ayrıntısına girmeden genel bir savunma yolunu seçtiğini gösteriyor.

Genelkurmay’ın “Sınır dışı kurallara uygun olarak yapıldı” ifadesi, sınıra yaklaşan her kim olursa olsun tehdit olarak değerlendirilir ve imha edilir anlamına geliyor.

Yani Genelkurmay, PKK’lı/kaçakçı ayrımı yapılmasının grubun sınır dışından yaklaşması nedeniyle gerekli olmadığı noktasında duruyor.
Diğer bir ifadeyle Genelkurmay savunma hattını öyle oluşturuyor ki, Heron görüntülerinin öldürülenlerin bariz biçimde kaçakçı olduğuna ya da en azından PKK’lı olmadıkları ihtimaline işaret etmesi önemsizleşiyor.

Olaydan 100 gün sonra gelen rapor, “TSK asli görevini yaptı” demeye getiriyor ve o nedenle gözler kamuoyu vicdanını rahatlatacak karar için yürütülen adli soruşturmaya dönüyor.

YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.