Güneydoğu 3 gün 'felç', gerilim dorukta, gözler 1 Haziran'da

Sınır hattında 12 PKK'lının öldürülmesi, bölgede gerilimi doruğa çıkardı. Halk İnisiyatifi, 3 günlük yas ilan etti. Bölgedeki tüm il ve ilçelerde kepenklerin indirilmesi, kontakların kapanması ve okulların boykot edilmesi çağrısı yapıldı.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

15 MAYIS 2011 SAAT: 18.00

ANKARA


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, cumartesi günü Diyarbakır’da yaptığı açıklamada Türkiye’de Kürt meselesinin olduğunu ancak bugün ‘Kürt meselesi vardır’ diye yola çıkmanın bir faydası olmadığını çünkü bu meselenin çözülme sürecinde olduğunu söyledi. DHA’nın haberine göre Hatip Dicle ve Leyla Zana’ya selam gönderen Arınç, Başbakan Erdoğan’ın 1 Haziran’da Diyarbakır’da yapacağı konuşmada Kürt sorununun çözümü konusunda herkesi tatmin edecek açıklamalarda bulunacağını belirtti.
Genelkurmay Başkanlığı Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde Irak’tan ağır silahlarla sınırdaki üs noktalarına sızma girişiminde bulunan PKK’lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda son 2 gün içinde 12 PKK’lının öldürüldüğü açıkladı. Cumartesi günkü açıklamada şunlara yer verildi: “12/13 Mayıs 2011 gecesi, Şırnak ili Uludere ilçesi güneyinde, Türkiye-Irak sınırında sınır güvenliğini sağlamakla görevli bir üs bölgesine hudut ötesinden yaklaşan kalabalık bir terörist grup tarafından sızma teşebbüsünde bulunulmuştur. Üs bölgesinde bulunan güvenlik güçleri tarafından sızma teşebbüsünde bulunan teröristlerin tespit edilmesi sonucu, teröristlerle sıcak temas sağlanarak bulundukları mevkiler destek silahları ile ateş altına alınmıştır. Sızma teşebbüsünde başarısız olan teröristlerin kaçış istikametleri, bölgeye sevk edilen silahlı helikopterler ve üs bölgesinde bulunan destek silahları ile ateş altına alınmış, aynı zamanda bölge özel birliklerle de takviye edilmiştir. Aralıklarla devam eden çatışmalar sonucu 5 terörist etkisiz hale getirilmiştir.” Genelkurmay Başkanlığı etkisiz hale getirilen PKK’lılarla birlikte 2 Kalaşnikof piyade tüfeği, tüfeğe ait 15 şarjör, 450 mermi, 2 Biksi makineli tüfek, tüfeğe ait 300 mermi, 4 RPG-7 roketatar, 26 RPG-7 roketatar mühimmatı, 30 RPG-7 roketatar sevk fişeği, 1 Doçka uçaksavar silahı, silaha ait 250 mermi, 39 el bombasının ele geçirildiğini bildirdi.
13/14 Mayıs 2011 gecesi Şırnak’ın Uludere ilçesi güneyindeki Türkiye-Irak sınırında sınır güvenliğini sağlamakla görevli bir başka üs bölgesine de sınır ötesinden yaklaşan grup tarafından taciz ve sızma girişiminde bulunulduğunu belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Sızma teşebbüsünün erkenden fark edilmesi sonucu bölücü terör örgütü mensupları ile çatışma çıkmış, bölgedeki unsurlar silahlı helikopter ve birliklerle takviye edilmiş, çıkan çatışma sonucu 7 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Her iki çatışmada da güvenlik güçlerinde herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir.”
Aralarında Şırnak bağımsız Milletvekili Hasip Kaplan’ın da bulunduğu bir grup BDP’li, Uludere ilçesine bağlı Yemişli Köyü Bilican tepesinde bulunan 3 PKK’lının cenazesini almak için sınırın sıfır noktasına gitti. DHA’nın dünkü haberine göre Hasip Kaplan, karakolun yanında olduklarını ve 3 cenazenin izin verilen 15 kişi tarafından vadide arandığını belirterek, “Burada binlerce kişi var. Karakol komutanı gelip burada herkesi vurmak ile tehdit ediyor. İçişleri Bakanı’nı aradım ulaşamadım. Burada gerginlik sürüyor. Cenazeleri almamıza izin verilirse sorun kalmayacak. Burada bekleyişimiz sürüyor” dedi.
Fırat Haber Ajansı ise dünkü haberinde 2 korucu eşliğinde cenazeleri almak için sınır ötesine geçen heyet, askeri birlikten uyarı ateşi açılması üzerine geri döndü. Helikopterle gelen Şırnak Tugay Komutanı, Hasip Kaplan ile görüştü. Kaplan’a “Askerlerin bulunduğu siperlerden kitleyi çekin yoksa cenazeleri vermeyiz” denildiği ileri sürüldü.
Eski BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak başkanlığındaki bir grup BDP’li de Ortaköy’de çıkan çatışmada öldürülen 5 PKK’lının cenazelerini almak için operasyon bölgesine gitti. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre 300 kişi cenazeleri almak sınırı geçti.

PKK

Halk İnisiyatifi, 12 PKK’lının öldürülmesi üzerinde Doğu ve Güneydoğu’da 3 gün yas ilan etti. Bugünden itibaren başlayan yas boyunca kepenklerin indirilmesi, kontakların kapatılması ve okulların boykot edilmesi istendi.
PKK’nın askeri kanadı HPG, sınırdaki çatışmalara ilişkin dün yaptığı açıklamada çatışmaların TSK birliklerinin sınır ötesi harekât hazırlığı nedeniyle meydana geldiğini ve toplam 5 zayiat verdirildiğini ileri sürdü.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Sınır hattında meydana gelen çatışmalarda toplam 12 PKK’lının öldürülmesi, öldürülen PKK’lıların bir kısmının cenazesinin Kuzey Irak tarafında olması, ele geçirilen silahlar ve PKK’nın zayiata ilişkin açıklaması, TSK’nın geçmiş yıllardan farkla sınırda daha etkin, hızlı ve sert tepki gösterdiğine işaret ediyor.
Halk İnisiyatifi’nin çağrısı ve BDP’nin ölümlere karşı tavrından bölgede 3 gün boyunca gerilimin daha da yükseleceği anlaşılıyor.
Bu çerçevede BDP/DTK/PKK’nın da seçimlere bir aydan az kala 3 günlük ‘seferberlik’le gücünü hem ölçeceği hem de göstereceği fark ediliyor.
Öcalan tarafından demokrat bir kişilik olarak nitelenen Arınç’ın sözleri, bölgedeki yüksek gerilimi düşürecek yegane umut olarak görünüyor. Arınç’ın söylediği gibi eğer Erdoğan, 1 Haziran’da herkesi tatmin edecek bir açıklama yaparsa İmralı’nın 15 Haziran’dan sonra PKK’yı savunma pozisyonunda tutması kolaylaşacak, diğer bir ifadeyle ve Öcalan’ın sözleriyle “Kürtlerin tarihteki en büyük anlaşması”na kapı aralanacak, aksi takdirde bugünkü yüksek tansiyon, toplumsal dokuyu tahrip etme potansiyeli taşıyan gelişmelere yol açacak.

.