İmralı'da hava düzeldi, koster bozuldu

Son iki haftadır İmralı'ya 'hava muhalefeti' nedeniyle gidemeyen Öcalan'ın avukatları bugün de Tuzla gemisinin bozuk olması nedeniyle görüşme yapamayacak.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 


Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

16 AĞUSTOS 2011 SAAT:21.00

ANKARA


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara’da iftar yemeğinde yaptığı konuşmada “Bizler öfkelerimize, intikam hislerimize mağlup olmayacağız. Yeni bir dönem başlıyor. Milletimiz hiçbir kutsalı olmayan bu cinayet şebekesinin bertaraf edildiğini görecektir. Meşruiyet çizgisine gelmek isteyenler, şimdiden pozisyonlarını almalıdır. Herkesin günlük siyasetin bütün kaygılarını bir tarafa bırakarak bu kararlı mücadelemize destek olmasını bekliyoruz” dedi. ANKA’nın dünkü haberine göre Erdoğan, “Demokrasiden, özgürlüklerden geri adım atmadan bu meseleyi halledeceğiz” diye konuştu.
BDP Siirt il binasının açılışında Kürtçe konuşunca hakkında Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefetten dava açılan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’a 6 ay hapis cezası verildi. DHA’nın dünkü haberine göre mahkeme hapis cezasını 3 bin TL para cezasına çevirdi.

İRAN

İran’ın Irak Büyükelçisi Hasan Danaiifar, İran ve Bölgesel Kürt Yönetimi’nin PJAK’a karşı birlikte mücadele etmek için ortak bir komite kurmaları gerektiğini söyledi. Peyamner Ajansı’nın dünkü haberine göre Danaiifar, iki tarafın üst düzey askeri yetkililerinin içinde yer aldığı komitenin kurulması amacına dönük olarak bazı adımların atılmaya başlandığını da ifade etti.

PKK

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre Öcalan’ın avukatlarının müvekkilleriyle bugün için yaptıkları görüşme başvurusuna cezaevi yönetimi tarafından dün “Tuzla gemisi arızalı” yanıtı verildi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Erdoğan’ın sözleri, PKK’ya karşı mücadelede Ankara’nın 1990’lardaki yöntemleri izlemeyeceğine işaret ediyor.
BDP’yi PKK ile arasına mesafe koymaya çağıran Erdoğan, diğer partilerin de yeni dönemde hükümeti desteklemelerini istiyor.
İran Büyükelçisi’nin açıklamaları, Tahran’ın PJAK’a karşı mücadelesinde Erbil yönetimini ‘aktif’ hale getirmeye çalıştığını gösteriyor.
Diğer bir ifadeyle Erbil’in İran’ın Kandil’e yönelik 16 Temmuz’da başlattığı harekâta düşük profilli tepki göstererek örtülü onay vermesinin Tahran açısından yeterli bulunmadığı anlaşılıyor.
TRT Şeş’in düzenli Kürtçe yayınına ve 12 Haziran seçim çalışmalarında Kürtçe propagandaya izin verilmesine rağmen Sadak’a verilen ceza, Başbakan Erdoğan’ın ‘Bıçak kemiğe dayandı’ söylemine paralel şekilde yargı kulvarında da BDP taraftarlarına yönelik bir sertleşmenin yaşanacağını haber veriyor.
Öcalan’ın avukatlarının en son görüşmeyi 27 Temmuz’da yaptığı hatırlandığında ‘hava muhalefeti’nden sonra ‘gemi arızası’ gerekçesinin öne sürülmesi, Ankara’nın İmralı-Kandil hattının açılmasında şimdilik bir avantaj görmediğini gösteriyor.
‘Bıçak kemiğe dayandı’ söylemiyle de uygunluk arz eden Ankara’nın bu çizgisi -12 Ağustos tarihli “İmralı-Kandil hattı koptu, PKK saldırı sinyali verdi” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde dikkat çekildiği gibi, PKK’nın Öcalan ile görüşmenin engellenmesine en üst düzeyde yanıt vereceğini ilan ettiği gözönüne alındığında- örgütün bütün restlerinin görüleceğinin mesajını veriyor. 
YAZARIN NOTU:
Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.