İmralı'dan faksa Kandil'den yanıt

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, Öcalan'ın makul sürede bırakılmasını ima ettiği açlık grevleri konusunda kararın eylemi yapanlarda olduğunu söyledi. Ancak Karayılan, 'eylemcilerin inisiyatifli olmaları'nı isteyerek örtülü biçimde 'eyleme devam' mesajı da verdi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ


Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


5 MART 2012 SAAT:18.00

ANKARA


Aselsan, Uludere’de 34 kişinin yaşamını yitirdiği hava harekâtının Heron görüntüleriyle ilgili raporunu tamamlayarak Meclis’e sundu. ANKA’nın dünkü haberine göre görüntülerin dakika dakika yorumlanmasını içeren yaklaşık 10 sayfalık raporu değerlendiren TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP Ankara Milletvekili Levent Gök şunları söyledi: “Raporda saat 17.20 ile 18.20 arasındaki Heron görüntülerinde Irak’tan Türkiye sınırına doğru 7 motorlu aracın hareket ettiği ifade ediliyor. Aynı şekilde 18.23 itibariyle de Türkiye sınırından güneye doğru hareketlilik bilgisi bulunuyor. Bu bilgi raporda, ‘Türkiye sınırından güneye doğru, insan ve hayvandan oluştuğu değerlendirilen grup Irak sınırına ilerliyor’ şeklinde ifade ediliyor. 18.24’te ilk tespit edilen grupla ilgili 22 hareket eden canlının olduğu ifade ediliyor. İkinci grup ‘17 canlı olarak kuzeyden güneye ilerliyor’ deniliyor. Raporda ‘Canlıların insan olduğu değerlendirilmektedir’ denilirken, bu canlı gruplarının içinde de ‘yük hayvanına benzer canlı’lar olduğu ifade ediliyor.” Gök, raporda Türkiye’den giden grubun 19.17’den itibaren patikadan Türkiye’ye harekete geçtiklerinin ifade edildiğini belirterek ondan sonraki gelişmeleri şöyle sıraladı:
“19.43: 16 yük hayvanı, 9 insan görünüyor. 20.16: 2’inci grupta 8 yük hayvanı, 7 insan görünüyor. 20.35: Bir başka grupta 19 yük hayvanı, 11 insan görünüyor. 21.03: Grup toplanmaya başlıyor. Hareketsiz bekliyor. 21.39: Bomba patlıyor.”
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, KCK ve Öcalan ile daha önce yapılan müzakerelerin sonuç vermemesini gerekçe göstererek bu yöntemden vazgeçilmemesini istedi. DHA’nın dünkü haberine göre Demirtaş, “Bu kritik dönemlerde hükümetin müzakere konusunda atacağı adım bizce çok önemlidir. Bazı hükümet sözcüleri gerekirse tekrar Öcalan, KCK ile görüşülür gibi açıklamalar yaptı; ’Oslo görüşmeleri tekrar yapılabilir’ dedi. Şimdi ne zaman gerektiği, ne zaman gerekeceği çok önemlidir. Yani gerekmesi için kaç kişinin ölmesi gerekiyor? Şu gün gerekmeyecekse başka ne zaman gerekecek?” diye konuştu.

PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, açlık grevleriyle ilgili İmralı’dan gelen mesajı değerlendirerek “İnisiyatif eylemcilerdedir” dedi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan, “Önderliğimizin yansıyan görüşleri var ama sürecin bize dayattığı gerçekliklere dayanarak kararlarını vereceklerini ve inisiyatifli olmaları gerektiğini düşünüyorum” dedi. Karayılan “Topyekûn saldırı karşısında kapsamlı bir direnişin her alanda ve her zeminde geliştirilerek mutlaka başarı sağlamamız gereken bir dönemdeyiz” diye konuştu. 


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Aselsan raporu, Uludere’de öldürülenlerin kaçakçılık yapan köylüler olduğunun bombardımandan 3 saat önce bilindiğini açık olarak gösteriyor. Çünkü köylerinden çıkıp Kuzey Irak’taki satıcılardan yüklerini aldıktan sonra döndükleri belirgin olan köylülerin, PKK’lı grupların hareket tarzıyla bir benzerlik taşımadığı, kuşkuya düşülmesi halinde bile yerel askeri birimlerden bilgi almak için fazlasıyla zaman olduğu görülüyor.
Karayılan’ın sözleri, 4 Mart tarihli “İmralı’dan çekilen faksın şifreleri” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde analiz edilen mesajda Öcalan’ın açlık grevlerinin makul sürede bitirilmesini istemesine karşılık Kandil’in ‘devam’ mesajı anlamına geliyor. Karayılan, ‘sürecin dayattığı gerçeklik’ ve ‘her alanda kapsamlı direniş’ ifadeleriyle şubat ayında başlattıkları ‘yeni süreç’in temposunun düşürülmesine Kandil’in karşı olduğunu hissettiriyor.
Böylelikle açlık grevi yapan tutuklu milletvekilleri de dahil 400 kişinin eyleme devam etmeleri halinde Öcalan’a, eyleme son vermeleri halinde Kandil’e ters düşme durumu ortaya çıkıyor.
İmralı-Kandil hattında ilk kez yaşanan bu durumun, -eylem sürsün ya da sürmesin- faksın çekilmesine izin veren Ankara’nın lehine olduğu fark ediliyor.YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.