Kandil'in gözü hükümette, kulağı İmralı'da

"Ne savaş kararı ne eylemsizlik kararı var. Tavrımız hükümetin önümüzdeki günlerdeki tutumuna göre netleşecek" diyen PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, Kandil'in Öcalan'ın devlet heyetiyle görüşmesinden çıkacak sonucu beklediği mesajını verdi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

8 AĞUSTOS 2011 SAAT:18.00
ANKARA


Emekli Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, dün Milliyet gazetesinde Şükrü Elekdağ’ın sorularına verdiği yanıtta ABD’nin Kuzey Irak’taki PKK kamplarına operasyon yapılmasına şartların el vermesi halinde karşı çıkmayacağını ileri sürdü. Başbuğ şöyle konuştu: “Önemli olan orada operasyon yapmaktan ziyade, operasyon sonrasında bölgede köklü bir çözüme ulaşmak için ne kadar zaman kalacağınız... Bir operasyon yaptınız ve bölgede 2-3 ay kaldınız, sonra tekrar geri çekildiniz. Bu şekilde hareket, örgüte darbe vurur ama sizi istediğiniz amaca götürmez. O zaman maksimum hedefe ulaşmak için Irak’ın kuzeyinde güvenli bölgeyi tam kontrol ederek uzun süreler kalmak durumundasınız. Ancak uzun kalmayı uluslararası konjonktürde nasıl sağlayacaksınız? En temel soru budur. O zaman bunun tek çaresi ya ABD ile birlikte yapacaksınız ya da bu sorunu Kuzey Irak yönetimi ile birlikte düşünmeniz lazım.”
Amerikalılar ile çalışmanın kolay olduğunu ifade eden Başbuğ, “Ama siz de açık olacaksınız, samimi olacaksınız, onlara da bir avantaj tanıyacaksınız bir adım atarken” dedi.
Başbuğ seçim barajının düşürülmesini savunarak “Siyasi temsil hakkı çok önemli. Olmadığı zaman çok ciddi bir uluslararası sorun haline dönüşebilir olay. Türkiye’de siyasal temsil var. Ancak barajın artık düşürülmesi lazım. Bu barajla Türkiye’nin önümüzdeki genel seçimlere girebileceğini ben tahmin etmiyorum. Baraj düşmezse bu konu çok tartışma konusu olur. Uluslararası konuya dönüşmesi çok tehlikeli bir olay. Libya olayı kötü bir örnek” diye konuştu.
Çukurca’da 4 polisin yaralandığı olayın hemen ardından Çukurca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki çeşitli evlere eşzamanlı operasyon düzenledi. DHA’nın dünkü haberine göre operasyon sonucu aralarında Çukurca BDP İlçe Başkanı Sıddık Güzel, Çukurca Belediye Başkan Yardımcısı, Çukurca BDP ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.
Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre DTK Daimi Meclisi, Öcalan’ın özgürlüğü için inisiyatif kurulmasına ve demokratik özerklik için 6 aylık çalışma programının hazırlanmasına karar verdi.


AVRUPA BİRLİĞİ

15 Ağustos’ta Danimarka’da başlayacak Roj TV davası öncesinde Danimarka RTÜK’ü Roj TV sinyalinin iptali konusunda savcılığa verdiği yanıtta, inceledikleri materyallerin kanala yeni bir dava açmak için yeterli olmadığını bildirdi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre hukukçular bu kararın savcılığın iddialarını oldukça zayıflattığını ve savcının yeni kanıtlar bulması gerekeceğini ileri sürdüler.


PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, hükümetin savaş kararı aldığını ve sorunu şiddetle çözmeyi önüne koyduğunu ileri sürdü. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan, “AKP’nin yeni saldırı dalgası karşısında biz sonuna kadar tarihsel bir direniş çizgisi geliştirmek durumunda olacağız. Devrimci Halk Savaşı’na doğru evrilme, bu biçimde, AKP’nin yeni siyaseti nedeniyle gündeme girecektir” dedi. Aradan çekildiğini açıklayan Öcalan’ın devletle görüşme konusunda bir açık kapı bıraktığına işaret eden Karayılan, “Ne savaş kararımız var ne eylemsizlik kararımız” dedi. Karayılan şöyle konuştu: “Eylemsizliği biz bitirmedik, bizim böyle bir kararımız yok. Eğer fiiliyatta eylemsizliğin bittiği gibi bir durum varsa bu gelişen operasyonlar sonucu böyle olmuştur. Ortada ne bir savaş kararımız var ne de bir eylemsizlik kararı. Bu, önümüzdeki günler içerisinde AKP hükümetinin tutumuyla netleşecek bir husustur.”

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Başbuğ, seçim barajıyla ilgili sözleriyle uluslararası toplumun BDP’ye siyaset kanalının baraj engeliyle kapalı tutulmasına göstereceği tepkinin, Türkiye’nin içişlerine müdahaleye dönüşebileceğini ima ediyor. Başbuğ, Ankara’nın Kürt sorununun uluslararasılaşmasını engellemesi gerektiği mesajını veriyor.
Başbuğ, ABD’ye ‘avantaj’ sağlanması halinde TSK’nın Kuzey Irak’a girmesine yeşil ışık yakılacağını ima ediyor. İran’ın Kandil’e yöneldiği sırada Ankara’nın Şam yönetimine yönelik uyarılarının dozunu arttırması ve diplomatik trafiğin hızlanması, ABD ile bu tür bir pazarlığın imkânlı oluşunu akıllara getiriyor.
Çukurca’da BDP’lilere yönelik gözaltı, Ankara’nın önümüzdeki dönemde izleyeceği ‘sert’ çizgiyi haber veriyor.
Karayılan’ın açıklamaları, 6 Ağustos tarihli “PKK saldırıya geçiyor” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde “5 Ağustos itibariyle örgütün rotayı Devrimci Halk Savaşı’na doğru çevirdiği ve Türkiye’nin siyasi/askeri/sosyal planda tansiyonu çok yüksek bir dönem yaşayacağı fark ediliyor” analizini teyit ediyor.
Karayılan “Ne savaş kararımız var ne eylemsizlik kararımız” diyerek eylemsizlik yani ateşkes döneminin bittiğine işaret ediyor ancak büyük çaplı saldırılara henüz geçmeyeceklerinin mesajını veriyor.
Böylece Kandil’in Öcalan’ın devlet heyetiyle yapacağı görüşmesini sabote etmemeye çalıştığı ve müzakerelere son bir şans daha verdiği izlenimi bırakan Karayılan, sürecin kendileri açısından neye karşılık geldiğini ise “Kandil operasyonuyla imha başladı” sözleriyle anlatıyor.
Kandil’in, Öcalan’ın aradan çekilmesiyle geniş çaplı saldırıya geçerek kamuoyunda tepki yaratmak yerine Ankara’nın üstüne gelmesi ölçüsünde kademe kademe saldırı dozunu arttıracağı anlaşılıyor.