Karayılan: Dağlıca merkezi karar

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, kamuoyunda Dağlıca olarak bilinen Yeşiltaş Karakolu ve mevzilerine yönelik 19 Haziran'da yapılan saldırının merkezi planlama ürünü olduğu mesajını verdi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


4 TEMMUZ 2012 SAAT:18.00

ANKARA


BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak önceki gece Süleymaniye’ye sürpriz bir ziyareti gerçekleştirdi. DHA’nın dünkü haberine göre Demirtaş ile Kışanak, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Polit Büro üyeleriyle bir görüşme yaptı. Görüşmeye KYB adına Mela Bahtiyar, Hakim Kadir ve Dr.Xebro katıldı. Görüşmeden sonra Mela Bahtiyar, görüşmede birçok konunun ele alındığını, özellikle Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin girişimlerinin bulunduğunu söyledi.
Kuzey Irak’taki temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Selahattin Demirtaş, valizinin havaalanında gizlice arandığını ve daha sonra kendisine teslim edildiğini söyledi. Demirtaş, konu ile ilgili Twitter’da, “Dün Süleymaniye’de YNK yetkilileriyle görüştük, bugün döndük. Ama İstanbul’da valizim gizli bir şekilde aranmış olarak bana teslim edildi. Valizimde her ne aramışlarsa bilmiyorum ama barış, valizden çıkmaz, bunu bilmeyecek kadar saf olmalılar” dedi.

PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, 19 Haziran günü Yeşiltaş Karakolu ve mevzilerine yapılan saldırının, gazeteci Avni Özgürel’in kendisiyle röportaj yaptığı 17 Mayıs tarihinden itibaren yaşanan gelişmelerle mecburi hale geldiğini ve aralarında herhangi bir ayrılık olmadığını söyleyerek “Her şey hâkimiyetimizde, denetimimizde ve güçlü bir planlama çerçevesinde gerçekleşmektedir” dedi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan sorunun diyalog yoluyla demokratik özerklik çerçevesinde çözülmesinden yana olduklarını ancak bu olmazsa Bölgesel Kürt Yönetimi ile birleşerek bağımsızlık ilan etmek de dahil olmak üzere birçok seçeneklerinin olduğunu ileri sürdü.
Karayılan Ağustos 2008’de başlayan Oslo görüşmelerine bu tür çatışmaları çözüme ulaştıran saygın bir sivil toplum kuruluşunun aracılık ettiğini söyledi.


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Demirtaş ve Kışanak’ın Süleymaniye ziyareti, Zana’nın çıkışının arkaplanına dönük bir girişim olduğu izlenimi bırakıyor.
Kamuoyunda çok tartışılan konulara ilişkin verdiği uzun röportajında Yeşiltaş Karakolu’na yönelik saldırıya ilişkin olarak çıkan ‘derin PKK’ ya da ‘hangi PKK’ eksenli yorumlara da yanıt veren Karayılan, 20 Haziran tarihli “Dağlıca saldırısı ne anlama geliyor?” başlıklı analizdeki tespiti de teyit eder biçimde saldırıya son bir aylık dönemdeki gelişmeleri değerlendirerek karar verdiklerini söylüyor.
Ajansın düştüğü nota göre Karayılan’ın röportajının bugün yayımlanacak bölümü, Leyla Zana’nın çıkışıyla ilgili Kandil’in görüşlerine yer vereceğinden oldukça önemli görünüyor.


YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.