Karayılan: ETA gibi silah bırakabiliriz

PKK yöneticisi Murat Karayılan, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile bazı çevrelerin Kürt sorununun siyasi çözümü için çaba sarf ettiğini söyledi. Karayılan, Bask tipi bir çözüm olması halinde ETA gibi silah bırakacaklarını ifade etti.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


31 EKİM 2011 SAAT:19.00

ANKARA


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısının ardından alınan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu. AA’nın dünkü haberine göre Çiçek, muhtemelen 3 Kasım Perşembe günü basın-yayın organlarının genel yayın yönetmenleriyle İstanbul’da bir toplantı yapmayı planladıklarını söyledi. Çiçek, bu toplantıyı hem konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi vermek hem de katılanların katkılarını almak için yapacaklarını kaydetti.
Çiçek anayasa hazırlığıyla ilgili yol haritasını da şöyle açıkladı: “4 aşama öngörüyoruz. Birinci aşama katılım, veri toplama ve değerlendirme, ikinci aşama ilkelerin belirlenmesi ve metin oluşturulması, üçüncü aşama metnin kamuoyuna sunulması ve tartışılması, dördüncü aşama da komisyonda elde edilen görüşlere göre taslağın elden geçirilmesi, teklif haline getirilmesi olacak. 1 Kasım’dan itibaren birinci aşama katılım, veri toplama ve değerlendirme dönemine geçmiş oluyoruz. Bununla ilgili 30 Nisan 2012 tarihine kadar, bu sürece katkı vermek isteyen STK, siyasi partiler, şahıslar, meslek örgütleri dahil kim bu sürece katkı vermek istiyorsa bunu bu sürede Meclis Başkanlığı’na iletmiş olacak.”
BDP, İHD, MEYADER, MAZLUMDER, DTK, Diyarbakır Barosu ve Barış Anneleri’nden oluşan ve aralarında DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi ve BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ile BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna’nın da bulunduğu heyet dün Malatya’da savcı ile görüştü. Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre Çelik, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada 24 PKK’lının kimyasal silahla öldürüldüğü yönünde ciddi kuşkuların olduğunu belirterek, savcıdan bağımsız tabiplerden oluşan bir heyetin otopsi yapmasını istediklerini söyledi. Çelik, savcının otopsi yaptıklarını ve ölüm nedeninin kimyasal silah olmadığını, ateşli silah olduğunu söylediğini aktardı.
DHA’nın haberine göre de BDP Milletvekili Emine Ayna, “Ölenlerin yüzü tanınmıyor, vücutları erimiş bir halde. Sadece 5 kişinin teşhisi yapılabildi. Kimyasal silah ve Napalm bombaları kullanılıyor” diye konuştu.

KUZEY IRAK

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile görüşürken, sınır güvenliği konusunda birlikte hareket etme önerisini kabul ettiği ileri sürüldü.
DHA’nın haberine göre İran televizyonu, Barzani’nin sınırda alınacak ek önlemleri ilgili birimlerle görüştüğünü aktardı.

PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan “Sayın Mesut Barzani, Kürt sorununun siyasi çözümü için bir çözüm çabası içerisindedir. Biz bu çabaları önemli buluyoruz. Sorunun siyaset ve diyalog yoluyla köklü çözümünü istiyoruz” dedi. Fırat Haber Ajansı’nın Rudaw’a dayanarak verdiği habere göre Karayılan, “Bu konuda Sayın Barzani ve bazı tarafların çabaları var” diye konuştu. İran ile PJAK arasında ateşkese iki tarafın da uymaya devam ettiğini ve bu durumdan memnun olduklarını ifade eden Karayılan, ETA’nın silah bırakma kararını ‘doğru ve olumlu bir karar’ şeklinde niteleyerek Türkiye’de de Kürtlere kendi kendini yönetme hakkı tanınması halinde silah bırakacaklarını söyledi.
Karayılan artık Peşmerge ile çatışmalarının hiçbir zaman söz konusu olmayacağını, Kürt siyasetçilere ve sözlerine inancının tam olduğunu ifade etti.


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Barzani’nin ilgili birimlerle görüştüğü Irak-İran sınırında alınacak ek önlemler, Peşmergenin sınıra yerleştirilmesini de içeriyor. Daha önce İran tarafından çeşitli kereler dile getirilen ve Tahran-PJAK anlaşmasının koşullarından birini oluşturan bu önleme, PKK’nın İran-PJAK anlaşmasının devamı için yeşil ışık yakması rasyonel görünüyor. Çünkü PKK, bu anlaşmayla Türkiye-İran’ın kendisine karşı ortak operasyon düzenlemesinin zeminini ortadan kaldırıyor. Karayılan’ın açıklamaları da geçmişte çatışma çıkaracak böylesi bir girişime rıza göstereceklerini hissettiriyor.
Karayılan’ın, sorunun siyasi çözümü için çalışan kesimlerin olduğunu ifade etmesi ve ETA’nın silah bırakmasını olumlu bularak benzer koşulların sağlanması halinde kendilerinin de silah bırakacağını söylemesi en son 27 Ekim tarihli “Karayılan’ın müzakere söylemi” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde de işaret edildiği gibi Ankara ile kış aylarında yeniden görüşmelerin başlamasının şaşırtıcı olmayacağını düşündürüyor. 


YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.