Karayılan'dan Kürtlere dön çağrısı

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, şiddet olaylarına maruz kalan Kürtleri kendilerini savunmaya, bunu yapamayanları güvenli yerlere gitmeye ya da Güneydoğu'ya dönmeye çağırdı.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

22 TEMMUZ 2011 SAAT: 18.00

ANKARA


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk’un DTK’nın demokratik özerklik ilanının zamanlamasına ilişkin özeleştirisine ilişkin olarak, “Evet görünüyor ki bir pişmanlık içindeler ama sadece bu açıklamanın oradan yapılması değil, esasen ‘demokratik özerklik’ diye söyledikleri konunun bir bildiriyle kabul edildiğini ifade etmeleri ve bunun bütün dünyaya, Türkiye’ye ilan edilmiş olması yanlışlıkların en büyüğüdür” dedi.

İRAN

İran ordusunun PKK’nın paralelinde faaliyet gösteren PJAK’a karşı operasyonları yoğunlaşarak devam ediyor. DHA’nın dünkü haberine göre İran-Irak sınırında bulunan Çoman ilçesinin Kaymakamı Abdulwahit Giwayi, İran ordusunun Irak topraklarında yaklaşık 4 kilometre ilerlediğini ve top atışlarını sürdürdüğünü söyledi. Kaymakam Giwayi, İran askerlerinin operasyon kapsamında 2 Irak vatandaşını da gözaltına aldığını ve Kandil Dağı ile eteklerindeki yaylalara yönelik bombardımanının sürdüğünü söyledi.
PJAK, İran toprakları içinde Şerdeşt bölgesinde Devrim Muhafızları’ndan biri general, 8 üst düzey komutanı öldürdüğünü duyurdu. Reuters’ın dünkü haberine göre İran, öldürülen generalin Kum kenti komutanı Abbas Asemi olduğunu açıkladı.

PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, Silvan’daki çatışmanın ardından BDP binaları ve Kürtlere yönelik saldırılara ilişkin olarak “Bu sertlik Türkiye’yi böler. Çünkü Kürt halkı artık bastırmayla, öldürmeyle teslim olmayacaktır” dedi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan, Kürtlerin provokasyona gelmemelerini istedi ve metropollerde yaşayan Kürtleri kendilerini korumaya, kendilerini koruyamayanları da memleketlerine dönmeye çağırdı. Karayılan, Silvan çatışmasıyla ilgili olarak da önceden planlanan, örgütlü, tertiplenmiş herhangi bir saldırının söz konusu olmadığını, orada büyük bir askeri birliğin PKK’lıları bulup yok etmek için operasyona çıktığını, öğlen saatlerinde temas sağlandığını, PKK biriminin daha baskın davranıp, hızlı hareket ederek askeri birliğe zayiat verdirdiğini ileri sürdü.
Karayılan, Öcalan’ın BDP’nin Meclis’e dönüş için son açıklamasında önerdiği formülü desteklediklerini ifade etti.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

İran ordusunun Kandil’e yönelik harekâtının özellikle General Asemi’nin öldürülmesinden sonra daha da ısrarlı ve şiddetli olacağı anlaşılıyor. İran ordusunun bugüne kadarki performansı dikkate alındığında Kuzey Irak’ta üslenen PJAK’a yönelik klasik yöntemlerle düzenlenen askeri harekâtların o coğrafyada çok etkili olmadığını gösteriyor.
Bununla birlikte her ne kadar PKK ile PJAK’ın örgütsel yapıları biçimsel olarak ayrı olsa da PJAK saflarında Türkiye’den gidenlerin ve PKK saflarında İran’dan gelenlerin olduğu göz önüne alındığında İran tarafından Kandil’e uygulanan askeri baskının total bir gücü hedeflediği, dolayısıyla da Ankara açısından bir avantaj sağladığı fark ediliyor.
Karayılan’ın sözleri, sokaklardaki hareketlenmenin Türkiye’nin toplumsal dokusu açısından yaratacağı potansiyel tehlikeye işaret ediyor ve her halükârda gerilimin yükseleceğini haber veriyor.
Karayılan’ın BDP’ye ilişkin sözleri ise partinin muhtemelen Van’daki toplantının ardından Meclis’e dönüş için hükümetle yeniden görüşmelere başlayacağını hissettiriyor.

.